Adriatica Ionica Race 2019  |  Stage 5. Cormòns - Trieste   

2nd edition

103.5 km, 28 July 2019

Rider Team Time
1.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 2h10'02"
2.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
3.
Sacha MODOLO
EF Education First
4.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
5.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
6.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
7.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
8.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
9.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA
10.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
11.
Michele GAZZOLI
Kometa Cycling Team
12.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
13.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
14.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
15.
Moreno HOFLAND
EF Education First
16.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'05"
17.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 00'07"
18.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
19.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria
20.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
21.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 00'10"
22.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
23.
Sep VANMARCKE
EF Education First 00'11"
24.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
25.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 00'16"
26.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 00'00"
27.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 00'16"
28.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
29.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
30.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step
31.
Nicholas DALLA VALLE
Tirol - KTM Cycling Team
32.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
33.
Filippo FIORELLI
Italy
34.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
35.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
36.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
37.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
38.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
39.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles
40.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step
41.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
42.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
43.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
44.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
45.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team
46.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
47.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
48.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
49.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles
50.
Niklas EG
Trek - Segafredo
51.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
52.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
53.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
54.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
55.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 00'24"
56.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 00'27"
57.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane
58.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
59.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
60.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
61.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 00'36"
62.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida 00'48"
63.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
64.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates 00'50"
65.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 01'01"
66.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
67.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
68.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team
69.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data 01'14"
70.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 01'15"
71.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 01'45"
72.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD 01'53"
73.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 01'59"
74.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
75.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
76.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida 00'00"
77.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 02'05"
78.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 02'06"
79.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 02'38"
80.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 00'00"
81.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles 03'04"
82.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA 03'13"
83.
Emanuele BARISON
Italy 03'41"
84.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
85.
Giovanni ALEOTTI
Cycling Team Friuli ASD
86.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk
87.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA
88.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
89.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
90.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
91.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
92.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
93.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
94.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
95.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
96.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
97.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
98.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
99.
James WHELAN
EF Education First
100.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
101.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise
102.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
103.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
104.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
105.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF

Stage information

Start, finish: Stage 5. Cormòns - Trieste

Distance: 103.5 km

Date: 28 July 2019