2.1

Adriatica Ionica Race 2019  |  General Classification    

2nd edition

General Classification

25 July 2019 - 28 July 2019

Rider Team Time
1.
Mark PADUN
Bahrain - Merida 17h06'45"
2.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 00'15"
3.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 00'24"
4.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 00'29"
5.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 01'26"
6.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01'42"
7.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 02'58"
8.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step 04'20"
9.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 04'34"
10.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 05'59"
11.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team 07'14"
12.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 10'41"
13.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 11'50"
14.
Danilo WYSS
Team Dimension Data 12'22"
15.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec 13'11"
16.
Filippo FIORELLI
Italy 13'26"
17.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 15'33"
18.
Niklas EG
Trek - Segafredo 18'11"
19.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 19'24"
20.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 22'53"
21.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD 24'34"
22.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team 25'14"
23.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 26'21"
24.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles 26'45"
25.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 26'51"
26.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 27'32"
27.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 27'38"
28.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 30'50"
29.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 31'15"
30.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 32'14"
31.
Emanuele BARISON
Italy 32'32"
32.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 34'31"
33.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 34'34"
34.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 34'48"
35.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data 35'47"
36.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step 35'57"
37.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk 36'37"
38.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 37'16"
39.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 37'39"
40.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise 39'18"
41.
Sep VANMARCKE
EF Education First 39'31"
42.
Pieter WEENING
Roompot - Charles 39'57"
43.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 40'24"
44.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 40'28"
45.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 40'45"
46.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First 41'28"
47.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates 41'47"
48.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
49.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 45'33"
50.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 45'46"
51.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA 46'12"
52.
Sacha MODOLO
EF Education First 46'38"
53.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 46'41"
54.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida 46'45"
55.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 47'53"
56.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 48'11"
57.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 48'18"
58.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates 51'44"
59.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 51'55"
60.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 52'14"
61.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 52'24"
62.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 53'12"
63.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 54'12"
64.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 54'53"
65.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 55'09"
66.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 55'41"
67.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 57'58"
68.
Giovanni ALEOTTI
Cycling Team Friuli ASD 58'07"
69.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles 59'03"
70.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD 59'46"
71.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida 1h01'30"
72.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates 1h02'04"
73.
James WHELAN
EF Education First 1h02'06"
74.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA 1h02'10"
75.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 1h04'12"
76.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 1h04'59"
77.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 1h06'19"
78.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 1h08'09"
79.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 1h08'38"
80.
Nicholas DALLA VALLE
Tirol - KTM Cycling Team 1h09'09"
81.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team 1h09'38"
82.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 1h10'53"
83.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 1h11'23"
84.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
85.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles 1h11'36"
86.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise 1h11'42"
87.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida 1h11'55"
88.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 1h15'02"
89.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 1h15'50"
90.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 1h16'24"
91.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida 1h16'27"
92.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data 1h16'43"
93.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria 1h17'00"
94.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data 1h19'46"
95.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1h20'20"
96.
Moreno HOFLAND
EF Education First 1h21'16"
97.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 1h21'32"
98.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk 1h27'26"
99.
Michele GAZZOLI
Kometa Cycling Team 1h28'40"
100.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA 1h28'58"
101.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF 1h30'45"
102.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
103.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 1h31'05"
104.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles 1h31'42"
105.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF 1h35'23"