Volta a Portugal 2019  |  General Classification    

18th edition

General Classification

31 July 2019 - 11 August 2019

Rider Team Time
1.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 40h57'04"
2.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel 00'27"
3.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto 01'08"
4.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 02'32"
5.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto 03'14"
6.
João BENTA
Radio Popular - Boavista 03'15"
7.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 04'44"
8.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin 05'24"
9.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista 05'33"
10.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 05'43"
11.
Hugo Matos SANCHO
Miranda - Mortagua 07'37"
12.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano 08'01"
13.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team 11'06"
14.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira 11'54"
15.
Tiago MACHADO
Sporting - Tavira 12'06"
16.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic 13'33"
17.
Emanuel Fieber DUARTE
L.A. Aluminios - L.A. Sport 14'57"
18.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias 14'59"
19.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 18'38"
20.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 19'10"
21.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Vito - Feirense - PNB 19'33"
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 24'14"
23.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 24'23"
24.
Venceslau Sousa FERNANDES
UD Oliveirense - InOutbuild 26'32"
25.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel 27'39"
26.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Radio Popular - Boavista 28'45"
27.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias 34'29"
28.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Vito - Feirense - PNB 35'00"
29.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin 39'50"
30.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 42'57"
31.
Sergio VEGA MERODIO
Miranda - Mortagua 44'55"
32.
Micael Duarte ISIDORO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 46'22"
33.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 47'01"
34.
Rafael Neto LOURENÇO
UD Oliveirense - InOutbuild 48'04"
35.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir 49'22"
36.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano 50'09"
37.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi 50'41"
38.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Sporting - Tavira 51'25"
39.
Kent MAIN
TEG Procycling Team 51'35"
40.
David Silva LIVRAMENTO
Sporting - Tavira 52'10"
41.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista 54'30"
42.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
Miranda - Mortagua 56'16"
43.
Romain LE ROUX
Team Arkea - Samsic 1h01'16"
44.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 1h01'17"
45.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 1h01'58"
46.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 1h02'41"
47.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi 1h04'18"
48.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 1h04'26"
49.
Josu ZABALA LOPEZ
UD Oliveirense - InOutbuild 1h05'10"
50.
Gaspar Filipe Cardoso GONÇALVES
Miranda - Mortagua 1h05'22"
51.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 1h06'53"
52.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista 1h07'12"
53.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 1h09'01"
54.
Pedro Jose Ramos LOPES
UD Oliveirense - InOutbuild 1h09'12"
55.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 1h10'44"
56.
Gonçalo Rafael LEACA
L.A. Aluminios - L.A. Sport 1h11'11"
57.
Matthias REUTIMANN
Swiss Racing Academy 1h13'36"
58.
Alexander GRIGORIEV
Sporting - Tavira 1h17'11"
59.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 1h21'12"
60.
João Paulo Brito BARBOSA
Vito - Feirense - PNB 1h21'45"
61.
Daniel Jose Pereira MESTRE
W52 - FC Porto 1h22'43"
62.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi 1h23'05"
63.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano 1h25'09"
64.
Björn THURAU
Vito - Feirense - PNB 1h26'58"
65.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 1h29'03"
66.
Clément RUSSO
Team Arkea - Samsic 1h30'37"
67.
Freddy OVETT
Pro Racing Sunshine Coast 1h32'23"
68.
Nikolay MIHAYLOV
Efapel 1h33'33"
69.
Cyrille THIERY
Swiss Racing Academy 1h33'59"
70.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Radio Popular - Boavista 1h34'01"
71.
Gian FRIESECKE
Swiss Racing Academy 1h35'24"
72.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic 1h37'25"
73.
Fabian PAUMANN
Swiss Racing Academy 1h43'37"
74.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Aviludo - Louletano 1h43'41"
75.
António BARBIO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 1h45'20"
76.
João MATIAS
Vito - Feirense - PNB 1h48'03"
77.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel 1h49'31"
78.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi 1h53'35"
79.
José João Pimenta da Costa MENDES
Sporting - Tavira 1h53'53"
80.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias 1h56'19"
81.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias 1h56'47"
82.
Timon RUEGG
Swiss Racing Academy 2h00'03"
83.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 2h06'14"
84.
Clint HENDRICKS
ProTouch 2h06'30"
85.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Vito - Feirense - PNB 2h07'47"
86.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 2h07'51"
87.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA 2h12'21"
88.
Cristian MOTA PEREZ
Miranda - Mortagua 2h17'20"
89.
Fabio Marcelo Pinto OLIVEIRA
L.A. Aluminios - L.A. Sport 2h17'28"
90.
David Barbosa RIBEIRO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 2h18'33"
91.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir 2h19'37"
92.
Diogo SARDINHA
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 2h20'59"
93.
Raphael KRÄHEMANN
Swiss Racing Academy 2h22'36"
94.
Marvin Ferreira Martins SCHEULEN
L.A. Aluminios - L.A. Sport 2h23'14"
95.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 2h24'51"
96.
Dario Antonio MARCELINO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 2h31'58"
97.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic 2h36'03"
98.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Equipo Euskadi 2h36'24"
99.
Raúl RICO BORDERA
Vito - Feirense - PNB 2h57'32"
100.
Leangel LINÁREZ
Miranda - Mortagua 2h57'33"
101.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 2h59'54"
102.
Jesus Angel NANCLARES HERRAEZ
Miranda - Mortagua 3h03'56"
103.
James FOURIE
ProTouch 3h21'04"