Czech Cycling Tour 2019  |  Stage 2. Olomouc - Frýdek-Místek   

7th edition

186.6 km, 16 August 2019

Rider Team Time
1.
Shane ARCHBOLD
Bora - Hansgrohe 4h29'50"
2.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
3.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
4.
Marijn VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
5.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
6.
Jannik STEIMLE
Team Vorarlberg - Santic
7.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx 7R
8.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
9.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon Wels
10.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
11.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
12.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
13.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author
14.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team
15.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
16.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
17.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto - Santic
18.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT
19.
Minne VERBOOM
SEG Racing Academy
20.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
21.
Stef KRUL
Team Jumbo - Visma
22.
Jens VAN DEN DOOL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
23.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
24.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
25.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
26.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
27.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
28.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team
29.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT
30.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic
31.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
32.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
33.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
34.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
35.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
36.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
37.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
38.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT
39.
Michał PALUTA
CCC Development Team
40.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels
41.
Massimo ROSA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
42.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic
43.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author
44.
Szymon TRACZ
CCC Development Team
45.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
46.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
47.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
48.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
49.
Piotr KONWA
Wibatech - Merx 7R
50.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
51.
Karel HNÍK
Elkov - Author
52.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
53.
Sjoerd BAX
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
54.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R
55.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott
56.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane
57.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
58.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling
59.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
60.
Nariyuki MASUDA
Utsunomiya - Blitzen
61.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R
62.
Manabu ISHIBASHI
Team Bridgestone Cycling 00'15"
63.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
64.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team
65.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech - Merx 7R 00'30"
66.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 00'59"
67.
Filip MACIEJUK
Leopard Pro Cycling 05'11"
68.
Atsushi OKA
Utsunomiya - Blitzen
69.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon Wels
70.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels
71.
Jason VAN DALEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
72.
Patryk STOSZ
CCC Development Team
73.
Rok KOROŠEC
Ljubljana - Gusto - Santic
74.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
75.
Dusan RAJOVIC
Adria Mobil
76.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
77.
Janos PELIKÁN
Pannon Cycling Team
78.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
79.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto - Santic
80.
Aljaž PRAH
Ljubljana - Gusto - Santic
81.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
82.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto - Santic
83.
Nicola GAFFURINI
Monkey Town - A Block CT
84.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
85.
Adne HOLTER
Uno - X Norwegian Development Team
86.
Iver SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
87.
Davide ORRICO
Team Vorarlberg - Santic
88.
Frantisek SISR
Elkov - Author
89.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
90.
Mateusz TACIAK
Voster - ATS Team
91.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
92.
Giuseppe FONZI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
93.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
94.
David PER
Adria Mobil
95.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil
96.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team
97.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
98.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
99.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
100.
Danny VAN DER TUUK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
101.
Rick PLUIMERS
Monkey Town - A Block CT
102.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
CCC Development Team
103.
Sven BURGER
SEG Racing Academy
104.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 12'13"
105.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
106.
Szymon KRAWCZYK
Voster - ATS Team
107.
Damian PAPIERSKI
CCC Development Team
108.
Adam HARTLEY
SEG Racing Academy
109.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
110.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto - Santic
111.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
112.
Sindre KULSET
Uno - X Norwegian Development Team 23'24"
113.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling 24'17"
114.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team
115.
Gergö OROSZ
Pannon Cycling Team
116.
Misch LEYDER
Leopard Pro Cycling
117.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
118.
Matej ZAHÁLKA
Elkov - Author
119.
Keigo KUSABA
Aisan Racing Team
120.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
121.
Shoi MATSUDA
Japan
122.
Wessel KRUL
SEG Racing Academy 31'16"
123.
Georgios STAVRAKAKIS
SEG Racing Academy
124.
Jan KOLLER
Team Felbermayr - Simplon Wels 34'49"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Olomouc - Frýdek-Místek

Distance: 186.6 km

Date: 16 August 2019