Vuelta a Burgos 2019  |  General classification    

4th edition

General classification

13 August 2019 - 17 August 2019

Rider Team Time
1.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 18h53'44"
2.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 31"
3.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 42"
4.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 46"
5.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team 01'13"
6.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 01'18"
7.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels 01'39"
8.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Ineos 01'44"
9.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 01'52"
10.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 02'05"
11.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 02'49"
12.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 03'39"
13.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 03'54"
14.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane 04'16"
15.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence 04'44"
16.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 04'48"
17.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 06'21"
18.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA 06'27"
19.
Márton DINA
Pannon Cycling Team 06'59"
20.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 07'02"
21.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 07'32"
22.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data 07'50"
23.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 08'13"
24.
Kenny ELISSONDE
Team Ineos
25.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team 09'02"
26.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos 09'07"
27.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels 09'50"
28.
Jose Carlos Prates NEVES FERNANDES
Burgos - BH 10'07"
29.
Jetse BOL
Burgos - BH 10'21"
30.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos 10'55"
31.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 11'15"
32.
César FONTE
W52 - FC Porto 11'30"
33.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior 12'51"
34.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi 12'52"
35.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 12'55"
36.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 13'44"
37.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 14'07"
38.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 14'45"
39.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team 14'50"
40.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 15'16"
41.
Fabien DOUBEY
Wanty - Gobert Cycling Team 15'31"
42.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 16'30"
43.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team 16'48"
44.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 17'19"
45.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 17'44"
46.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy 18'02"
47.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence 18'04"
48.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior 18'30"
49.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 18'36"
50.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team 19'03"
51.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 19'14"
52.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 19'50"
53.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 20'12"
54.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH 20'43"
55.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 21'05"
56.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
57.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane 22'22"
58.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 22'32"
59.
Rémy CAPRON
IAM - Excelsior 22'39"
60.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 22'54"
61.
Matthew BEERS
UAE Team Emirates 24'08"
62.
Jimmy TURGIS
Vital Concept - B&B Hotels 24'17"
63.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
64.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 25'08"
65.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 25'27"
66.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 26'03"
67.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 27'40"
68.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 27'42"
69.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 27'46"
70.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates 29'21"
71.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence 30'03"
72.
Vasil KIRYIENKA
Team Ineos 30'33"
73.
Fabian LIENHARD
IAM - Excelsior 30'57"
74.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 30'59"
75.
Theo DELACROIX
Wanty - Gobert Cycling Team 31'04"
76.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team 31'16"
77.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi 32'53"
78.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy 33'32"
79.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels 33'59"
80.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec 34'43"
81.
Iker BALLARIN MANSO
Equipo Euskadi 35'07"
82.
Asier ETXEBERRIA ZAFRA
EUK 35'38"
83.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 36'06"
84.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels 36'10"
85.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 37'25"
86.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 38'04"
87.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizane 39'16"
88.
Jokin ARANBURU ARRUTI
Equipo Euskadi 40'24"
89.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior 42'12"
90.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates 42'53"
91.
Jose Antonio GARCIA MARTIN
Kometa Cycling Team 42'56"
92.
Alexander KONYCHEV
Dimension Data for Qhubeka Continental Team 43'36"
93.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team 44'06"
94.
Mikel ALONSO FLORES
Equipo Euskadi 44'17"
95.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 45'25"
96.
Dylan PAGE
IAM - Excelsior 46'49"
97.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 46'53"
98.
Corey DAVIS
Team Skyline 46'55"
99.
Antonio PUPPIO
Kometa Cycling Team 48'10"
100.
Dzmitry ZHYHUNOU
Equipo Euskadi 48'41"
101.
Ian STANNARD
Team Ineos 49'00"
102.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 49'18"
103.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 52'29"
104.
Kris BOECKMANS
Vital Concept - B&B Hotels 52'50"
105.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa Cycling Team 56'49"
106.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 1h00'37"