Vuelta a Burgos 2019  |  Stage 5. Santo Domingo de Silos - Laguna de Neila   

4th edition

146 km, 17 August 2019

Rider Team Time
1.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 3h33'53"
2.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 00'08"
3.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 00'14"
4.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
5.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
6.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
7.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 00'22"
8.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 00'37"
9.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 00'41"
10.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels 00'43"
11.
Kenny ELISSONDE
Team Ineos 01'00"
12.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data 01'09"
13.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Ineos 01'14"
14.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane 01'29"
15.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 01'37"
16.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 01'41"
17.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 02'07"
18.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos 02'31"
19.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA 02'41"
20.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
21.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 03'18"
22.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 03'25"
23.
Márton DINA
Pannon Cycling Team
24.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
25.
César FONTE
W52 - FC Porto
26.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 03'43"
27.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 03'45"
28.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
29.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 04'09"
30.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team 04'18"
31.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 04'44"
32.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior 04'54"
33.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi 05'32"
34.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
35.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels 05'54"
36.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane 05'56"
37.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
38.
Jetse BOL
Burgos - BH 06'14"
39.
Jose Carlos Prates NEVES FERNANDES
Burgos - BH
40.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 07'11"
41.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 07'17"
42.
Fabien DOUBEY
Wanty - Gobert Cycling Team 07'54"
43.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior
44.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
45.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
46.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy 08'10"
47.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 08'58"
48.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 09'01"
49.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 09'33"
50.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team
51.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
52.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
53.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
54.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team
55.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
56.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 09'40"
57.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence 09'44"
58.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels 10'10"
59.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 10'28"
60.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
61.
Jimmy TURGIS
Vital Concept - B&B Hotels 10'59"
62.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 11'18"
63.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
64.
Dzmitry ZHYHUNOU
Equipo Euskadi 12'12"
65.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
66.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
67.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 12'13"
68.
Fabian LIENHARD
IAM - Excelsior
69.
Asier ETXEBERRIA
Equipo Euskadi
70.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
71.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team
72.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH 12'26"
73.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
74.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior 13'33"
75.
Rémy CAPRON
IAM - Excelsior 13'54"
76.
Theo DELACROIX
Wanty - Gobert Cycling Team 14'24"
77.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
78.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi 14'54"
79.
Matthew BEERS
UAE Team Emirates 14'56"
80.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 15'08"
81.
Vasil KIRYIENKA
Team Ineos 15'27"
82.
Alexander KONYCHEV
Dimension Data for Qhubeka Continental Team
83.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels
84.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
85.
Jokin ARANBURU ARRUTI
Equipo Euskadi
86.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
87.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 18'28"
88.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 19'02"
89.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team 19'17"
90.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizane 19'25"
91.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
92.
Antonio PUPPIO
Kometa Cycling Team
93.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
94.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence
95.
Mikel ALONSO FLORES
Equipo Euskadi 21'40"
96.
Iker BALLARIN MANSO
Equipo Euskadi
97.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
98.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa Cycling Team
99.
Jose Antonio GARCIA MARTIN
Kometa Cycling Team
100.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
101.
Corey DAVIS
Team Skyline
102.
Ian STANNARD
Team Ineos
103.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 21'43"
104.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
105.
Dylan PAGE
IAM - Excelsior
106.
Kris BOECKMANS
Vital Concept - B&B Hotels 21'48"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Santo Domingo de Silos - Laguna de Neila

Race Type: Mountain stage

Distance: 146 km

Date: 17 August 2019