2.HC

Arctic Race of Norway 2019  |  Stage 3. Sortland - Storheia Summit (Melbu)   

3rd edition

176.5 km

Rider Team Time
1.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team 4h07'32"
2.
Warren BARGUIL
Team Arkéa - Samsic 00'05"
3.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 00'13"
4.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie 00'17"
5.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
6.
Hugo HOULE
Astana Pro Team 00'23"
7.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data 00'32"
8.
Simon CARR
Delko Marseille Provence 00'36"
9.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
10.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team
11.
Brandon MCNULTY
Rally - UHC Cycling 00'47"
12.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data
13.
Floris DE TIER
Team Jumbo - Visma 00'53"
14.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma 00'58"
15.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
16.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
17.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
18.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
19.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 01'06"
20.
Kristian AASVOLD
Team Coop 01'09"
21.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team
22.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits 01'19"
23.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus 01'22"
24.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise 01'25"
25.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 01'29"
26.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
27.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Fuel of Norway
28.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
29.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team 01'37"
30.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus
31.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence 01'42"
32.
Maxime BOUET
Team Arkéa - Samsic 01'45"
33.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
34.
Andreas VANGSTAD
Joker - Fuel of Norway 01'52"
35.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin 01'54"
36.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team 02'02"
37.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team 02'09"
38.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias 02'11"
39.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise 02'17"
40.
Pit LEYDER
Leopard Pro Cycling 02'22"
41.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team
42.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
43.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
44.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 02'29"
45.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha - Alpecin 02'42"
46.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
47.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 02'53"
48.
Louis BENDIXEN
Team Coop
49.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
50.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence
51.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 03'17"
52.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic 03'22"
53.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha - Alpecin
54.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 03'30"
55.
Adam DE VOS
Rally - UHC Cycling
56.
Ryan ANDERSON
Rally - UHC Cycling
57.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 03'43"
58.
Kristoffer SKJERPING
Uno - X Norwegian Development Team 03'53"
59.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 04'01"
60.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic 04'05"
61.
Øivind LUKKEDAL
Joker - Fuel of Norway 04'32"
62.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits 04'47"
63.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus 05'03"
64.
Herman DAHL
Joker - Fuel of Norway 05'22"
65.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
66.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team
67.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus 05'27"
68.
Aksel Fischer AASHEIM
Joker - Fuel of Norway
69.
Brian NAULEAU
Total Direct Energie 05'32"
70.
Enzo BERNARD
Team Total Direct Energie
71.
Fabien GRELLIER
Total Direct Energie
72.
Mathias VAN GOMPEL
Sport Vlaanderen - Baloise
73.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 05'36"
74.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
75.
Nathan HAAS
Team Katusha - Alpecin 05'39"
76.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 05'49"
77.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus 05'57"
78.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles 05'59"
79.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles 06'06"
80.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Norwegian Development Team 06'08"
81.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Gobert Cycling Team 06'25"
82.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels 06'37"
83.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 06'39"
84.
Dmitry STRAKHOV
Team Katusha - Alpecin 07'09"
85.
Olav HJEMSAETER
Team Coop 07'26"
86.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
87.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 07'45"
88.
Erlend Jorbekk BLIKRA
Team Coop 07'50"
89.
Alain RIOU
Team Arkéa - Samsic 08'10"
90.
Johan LE BON
Vital Concept - B&B Hotels
91.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
92.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits
93.
Jérémy LECROQ
Vital Concept - B&B Hotels
94.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
95.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles 08'13"
96.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie 08'19"
97.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma 08'26"
98.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
99.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 08'33"
100.
Brenton JONES
Delko - Marseille Provence
101.
Kévin REZA
Vital Concept - B&B Hotels 08'36"
102.
Svein TUFT
Rally - UHC Cycling 08'51"
103.
Tom LEEZER
Team Jumbo - Visma
104.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
105.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias 09'36"
106.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels 09'37"
107.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 09'54"
108.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team 11'24"
109.
Rasmus Bøgh WALLIN
Riwal - Readynez Cycling Team 11'29"
110.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team
111.
Trond Håkon TRONDSEN
Team Coop
112.
Håkon Lunder AALRUST
Team Coop
113.
Danny VAN POPPEL
Team Jumbo - Visma 11'33"
114.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise
115.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
116.
Juri HOLLMANN
Heizomat - Rad-Net.de

Stage information

Start, finish: Stage 3. Sortland - Storheia Summit (Melbu)

Distance: 176.5 km