Tour du Poitou-Charentes 2019  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

27 August 2019 - 30 August 2019

Rider Team Time
1.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 15h04'36"
2.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale 00'33"
3.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie 00'41"
4.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ 00'44"
5.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93 00'54"
6.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 00'56"
7.
Brandon MCNULTY
Rally - UHC Cycling 00'59"
8.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy 01'07"
9.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie 01'15"
10.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic 01'18"
11.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 01'31"
12.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 01'35"
13.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team 01'40"
14.
Maxime CHEVALIER
Vital Concept - B&B Hotels 01'41"
15.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto 01'42"
16.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic 01'47"
17.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence 01'55"
18.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 02'05"
19.
Ryan ANDERSON
Rally - UHC Cycling 02'07"
20.
Benoît JARRIER
Team Arkea - Samsic 02'13"
21.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence
22.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ 02'18"
23.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team 02'21"
24.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 02'24"
25.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'25"
26.
Sebastián MORA VEDRI
Caja Rural - Seguros RGA 02'28"
27.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles 02'34"
28.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles 02'38"
29.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto 02'46"
30.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 03'00"
31.
Thomas BOUDAT
Total Direct Energie 03'03"
32.
Kévin LEDANOIS
Team Arkea - Samsic 03'07"
33.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 03'08"
34.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy 03'09"
35.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits 03'14"
36.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 03'19"
37.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 03'22"
38.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 03'29"
39.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 03'58"
40.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy 04'00"
41.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 04'07"
42.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93 04'09"
43.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93 04'11"
44.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic 04'17"
45.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 04'25"
46.
Brenton JONES
Delko - Marseille Provence 04'31"
47.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias 04'39"
48.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles 04'42"
49.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 04'48"
50.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy 04'50"
51.
Alain RIOU
Team Arkea - Samsic 04'53"
52.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA 04'58"
53.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 05'23"
54.
Žiga JERMAN
Groupama - FDJ Continental Team 05'35"
55.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93 05'49"
56.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec 06'01"
57.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 06'04"
58.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 06'15"
59.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 06'21"
60.
Jaakko HÄNNINEN
Ag2r La Mondiale 06'23"
61.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93 06'47"
62.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA 06'48"
63.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 07'22"
64.
John MURPHY
Rally - UHC Cycling 07'43"
65.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 08'03"
66.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept - B&B Hotels 08'30"
67.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 08'42"
68.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale 09'36"
69.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 09'38"
70.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale 09'44"
71.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 09'59"
72.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 10'00"
73.
Svein TUFT
Rally - UHC Cycling 10'12"
74.
Laurens HUYS
Wallonie Bruxelles 10'14"
75.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 10'21"
76.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits 10'31"
77.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy 10'49"
78.
Brian NAULEAU
Total Direct Energie 10'50"
79.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 11'10"
80.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias 11'13"
81.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 12'01"
82.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ 12'17"
83.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec 12'22"
84.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence 12'29"
85.
Pierre GOUAULT
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 12'50"
86.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence 13'12"
87.
Fabien GRELLIER
Total Direct Energie 14'13"
88.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF 14'18"
89.
Alan BANASZEK
Caja Rural - Seguros RGA 14'23"
90.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias 15'00"
91.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 15'32"
92.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels 15'36"
93.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie 16'35"
94.
Theo DELACROIX
Wanty - Gobert Cycling Team 16'45"
95.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF 16'51"
96.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 17'54"
97.
Mauricio Jose MOREIRA GUARINO
Caja Rural - Seguros RGA 19'47"
98.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec 20'57"
99.
Florentin LECAMUS-LAMBERT
Team Arkea - Samsic 21'01"
100.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie 23'05"
101.
Matteo DAL CIN
Rally - UHC Cycling 23'38"
102.
Romain FEILLU
St. Michel - Auber 93 24'09"
103.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA 29'35"
104.
Yoann BAGOT
Vital Concept - B&B Hotels 30'30"
105.
Thomas VAUBOURZEIX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 31'03"
106.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 36'58"
107.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team 37'20"