Tour of Britain 2019  |  Stage 1. Glasgow - Kirkcudbright   

25th edition

201.5 km, 7 September 2019

Rider Team Time
1.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 4h39'49"
2.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy
3.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
4.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus
5.
Ben SWIFT
Team Ineos
6.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team
7.
Trond Håkon TRONDSEN
Team Coop
8.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
9.
Matthew BOSTOCK
Canyon DHB p/b Bloor Homes
10.
Sacha MODOLO
EF Education First
11.
Matthew WALLS
EF Education First
12.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
13.
Nils EEKHOFF
Team Sunweb
14.
Ethan VERNON
15.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team
16.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team
17.
Cees BOL
Team Sunweb
18.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
19.
Harry TANFIELD
Team Katusha - Alpecin
20.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise
21.
Jens DEBUSSCHERE
Team Katusha - Alpecin
22.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
23.
Peter WILLIAMS
SwiftCarbon Pro Cycling
24.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
25.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team
26.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol
27.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin
28.
Robert SCOTT
Team Wiggins - LeCol
29.
Simon CLARKE
EF Education First
30.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
31.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
32.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
33.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
34.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First
35.
Chris HAMILTON
Team Sunweb
36.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
37.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin
38.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
39.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
40.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
41.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team
42.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic
43.
Tanel KANGERT
EF Education First
44.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma
45.
James SHAW
SwiftCarbon Pro Cycling
46.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
47.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
48.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
49.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
50.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data
51.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team
52.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
53.
Jake STEWART
Groupama - FDJ Continental Team
54.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
55.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
56.
Matthew HOLMES
Madison - Genesis
57.
Mark DONOVAN
Team Wiggins - LeCol
58.
Gianni MOSCON
Team Ineos
59.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
60.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
61.
Luis Ricardo VILLALOBOS HERNANDEZ
EF Education First
62.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha - Alpecin
63.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon DHB p/b Bloor Homes
64.
Juri HOLLMANN
Heizomat - Rad-Net.de
65.
Rory TOWNSEND
Canyon DHB p/b Bloor Homes
66.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal
67.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
68.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
69.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott
70.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma
71.
Andrew TENNANT
Canyon DHB p/b Bloor Homes
72.
Roy CURVERS
Team Sunweb
73.
Eddie DUNBAR
Team Ineos
74.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos
75.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
76.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
77.
Jim BROWN
78.
Moreno HOFLAND
EF Education First
79.
Chad HAGA
Team Sunweb
80.
Mark CHRISTIAN
Team Wiggins - LeCol
81.
Philipp WALSLEBEN
Corendon - Circus
82.
Erick ROWSELL
Madison - Genesis
83.
Michael CUMING
Madison - Genesis
84.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
85.
Ben HARDY
SwiftCarbon Pro Cycling
86.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
87.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
88.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
89.
Samuel JENNER
Team Wiggins - LeCol
90.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus
91.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
92.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
93.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
94.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
95.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos
96.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
97.
Jonathan DIBBEN
Madison - Genesis
98.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
99.
Tristan ROBBINS
SwiftCarbon Pro Cycling
100.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
101.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
102.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
103.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
104.
Alex COLMAN
Canyon DHB p/b Bloor Homes
105.
Jonathan MCEVOY
Madison - Genesis
106.
Joey WALKER
Madison - Genesis
107.
Edward LAVERACK
SwiftCarbon Pro Cycling
108.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
109.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
110.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team
111.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
112.
Rhys BRITTON
113.
Florian STORK
Team Sunweb
114.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy
115.
Torkil VEYHE
Riwal - Readynez Cycling Team
116.
Thomas STEWART
Canyon DHB p/b Bloor Homes
117.
Jacob SCOTT
SwiftCarbon Pro Cycling 01'07"
118.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 01'29"
119.
James FOUCHE
Team Wiggins - LeCol 03'23"
120.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma 04'31"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Glasgow - Kirkcudbright

Distance: 201.5 km

Date: 7 September 2019