Tour of Britain 2019  |  Stage 3. Berwick-upon-Tweed - Newcastle-upon-Tyne   

25th edition

183.2 km, 9 September 2019

Rider Team Time
1.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 4h37'53"
2.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus
3.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy
4.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma
5.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
6.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma
7.
Matthew WALLS
EF Education First
8.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
9.
Nils EEKHOFF
Team Sunweb
10.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
11.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team
12.
Simon CLARKE
EF Education First
13.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
14.
Ben SWIFT
Team Ineos
15.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol
17.
Gianni MOSCON
Team Ineos
18.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team
19.
Trond Håkon TRONDSEN
Team Coop
20.
Matthew HOLMES
Madison - Genesis
21.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
22.
Eddie DUNBAR
Team Ineos
23.
Moreno HOFLAND
EF Education First
24.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
25.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin
26.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data
27.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
28.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 00'08"
29.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
30.
Alex COLMAN
Canyon DHB p/b Bloor Homes
31.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
32.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos
33.
James SHAW
SwiftCarbon Pro Cycling
34.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin
35.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team
36.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First
37.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos
38.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
39.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team
40.
Tanel KANGERT
EF Education First
41.
Peter WILLIAMS
SwiftCarbon Pro Cycling
42.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
43.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
44.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
45.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
46.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
47.
Luis Ricardo VILLALOBOS HERNANDEZ
EF Education First
48.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
49.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
50.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise
51.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon DHB p/b Bloor Homes
52.
Mark CHRISTIAN
Team Wiggins - LeCol
53.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic
54.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
55.
Chad HAGA
Team Sunweb
56.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
57.
Ethan VERNON
Great Britain
58.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
59.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
60.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
61.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus
62.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
63.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
64.
Robert SCOTT
Team Wiggins - LeCol
65.
Juri HOLLMANN
Heizomat - Rad-Net.de
66.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team
67.
Mark DONOVAN
Team Wiggins - LeCol
68.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
69.
Cees BOL
Team Sunweb
70.
Samuel JENNER
Team Wiggins - LeCol
71.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
72.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
73.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team 00'24"
74.
Harry TANFIELD
Team Katusha - Alpecin 00'27"
75.
Jim BROWN
Great Britain 00'31"
76.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
77.
Ben HARDY
SwiftCarbon Pro Cycling 00'36"
78.
Roy CURVERS
Team Sunweb 00'38"
79.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 00'40"
80.
Rory TOWNSEND
Canyon DHB p/b Bloor Homes
81.
James FOUCHE
Team Wiggins - LeCol 00'45"
82.
Jake STEWART
Groupama - FDJ Continental Team
83.
Florian STORK
Team Sunweb
84.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data 00'47"
85.
Rhys BRITTON
Great Britain 00'51"
86.
Matthew BOSTOCK
Canyon DHB p/b Bloor Homes 00'55"
87.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
88.
Thomas STEWART
Canyon DHB p/b Bloor Homes 01'00"
89.
Erick ROWSELL
Madison - Genesis 01'12"
90.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott 01'22"
91.
Philipp WALSLEBEN
Corendon - Circus 01'26"
92.
Edward LAVERACK
SwiftCarbon Pro Cycling 01'28"
93.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 01'29"
94.
Jacob SCOTT
SwiftCarbon Pro Cycling 01'33"
95.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 01'38"
96.
Jens DEBUSSCHERE
Team Katusha - Alpecin
97.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus 01'40"
98.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
99.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus 02'10"
100.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal 00'00"
101.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott 05'04"
102.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
103.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
104.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team
105.
Joey WALKER
Madison - Genesis 05'43"
106.
Torkil VEYHE
Riwal - Readynez Cycling Team
107.
Andrew TENNANT
Canyon DHB p/b Bloor Homes
108.
Jonathan DIBBEN
Madison - Genesis
109.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal 05'51"
110.
Sacha MODOLO
EF Education First
111.
Jonathan MCEVOY
Madison - Genesis
112.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 09'20"
113.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
114.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
115.
Michael CUMING
Madison - Genesis 09'35"
116.
Tristan ROBBINS
SwiftCarbon Pro Cycling 12'12"
117.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise 13'20"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Berwick-upon-Tweed - Newcastle-upon-Tyne

Distance: 183.2 km

Date: 9 September 2019