Okolo Slovenska 2019  |  Stage 4. Hlohovec - Senica   

3rd edition

142.1 km, 21 September 2019

Rider Team Time
1.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 3h17'36"
2.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
3.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates
4.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
5.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
7.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
8.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
9.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team
10.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
11.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
12.
Dusan RAJOVIC
Adria Mobil
13.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
14.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
15.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
16.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ
17.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
18.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
19.
Kamil GRADEK
CCC Team 00'04"
20.
Niklas MÄRKL
Development Team Sunweb
21.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team
22.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team
23.
Lukas KUBIS
Dukla Banska Bystrica
24.
Nicola VENCHIARUTTI
Cycling Team Friuli ASD
25.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
26.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
27.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
28.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
29.
Alexandr KULIKOVSKIY
Gazprom - Rusvelo
30.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
31.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team
32.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
33.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels
34.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
35.
Edo MAAS
Development Team Sunweb
36.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb
37.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
38.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
39.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
40.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
41.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
42.
Alexandre DELETTRE
Delko - Marseille Provence
43.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
44.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
45.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
46.
Frantisek SISR
Elkov - Author
47.
Tim NABERMAN
Development Team Sunweb
48.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team
49.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
50.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
51.
Matthew BEERS
UAE Team Emirates
52.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence
53.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
54.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
55.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
56.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
57.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil
58.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
59.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
60.
Martin SALMON
Development Team Sunweb
61.
Matúš ŠTOCEK
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
62.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
63.
Justin TIMMERMANS
Roompot - Charles
64.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
65.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author
66.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author
67.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
68.
Matej ZAHÁLKA
Elkov - Author
69.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence
70.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
71.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
72.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles 00'19"
73.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
74.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 00'20"
75.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 00'23"
76.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy
77.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 00'26"
78.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
79.
Lars BOOM
Roompot - Charles
80.
Oscar GATTO
Bora - Hansgrohe 00'29"
81.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
82.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 00'34"
83.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
84.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ 00'55"
85.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 01'19"
86.
Martin Bugge URIANSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
87.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
88.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
89.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
90.
Jan Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
91.
Simon CARR
Delko - Marseille Provence
92.
Rasmus Bøgh WALLIN
Riwal - Readynez Cycling Team
93.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step 01'26"
94.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
95.
Pieter WEENING
Roompot - Charles 01'40"
96.
David KASKO
Slovakia 02'14"
97.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
98.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
99.
Aljaz JARC
Adria Mobil
100.
Fabian STEININGER
Team Felbermayr - Simplon Wels
101.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team
102.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon Wels
103.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
104.
Laurens TEN DAM
CCC Team
105.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 02'29"
106.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 03'27"
107.
Riccardo ZOIDL
CCC Team
108.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
109.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
110.
Róbert MÁLIK
111.
Juraj LAJCHA
112.
Nils SINSCHEK
Development Team Sunweb
113.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk
114.
Andras FORRAY
Pannon Cycling Team
115.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
116.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ
117.
Szymon KRAWCZYK
Voster - ATS Team
118.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
119.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
120.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
121.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon Wels
122.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 04'14"
123.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon Wels 06'37"
124.
Marek ČANECKY
Dukla Banska Bystrica
125.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo 07'25"
126.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
127.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica
128.
Stanislav BERES
Slovakia
129.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team 07'27"
130.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
131.
Ludvig Anton WACKER
Development Team Sunweb
132.
Gergö OROSZ
Pannon Cycling Team
133.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles 08'06"
134.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
135.
Richard COMA
Slovakia 08'34"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Hlohovec - Senica

Distance: 142.1 km

Date: 21 September 2019