Okolo Slovenska 2019  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

18 September 2019 - 21 September 2019

Rider Team Time
1.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step 17h14'21"
2.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 00'01"
3.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ 00'03"
4.
Kamil GRADEK
CCC Team 00'17"
5.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates 00'21"
6.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team 00'26"
7.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy 00'28"
8.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'34"
9.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 00'40"
10.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 00'41"
11.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team 00'44"
12.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb 00'45"
13.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 00'46"
14.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 00'54"
15.
Łukasz OWSIAN
CCC Team 00'55"
16.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team 01'17"
17.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 01'19"
18.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'24"
19.
Frantisek SISR
Elkov - Author 01'26"
20.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 01'35"
21.
Dusan RAJOVIC
Adria Mobil 01'38"
22.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
23.
Lars BOOM
Roompot - Charles 01'42"
24.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 01'44"
25.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team 01'47"
26.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles 01'53"
27.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team 01'54"
28.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 01'58"
29.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'00"
30.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 02'03"
31.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 02'23"
32.
Jan BÁRTA
Elkov - Author 02'34"
33.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 02'35"
34.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
35.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 02'38"
36.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 02'43"
37.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles 02'56"
38.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles 02'57"
39.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team 03'00"
40.
Tim NABERMAN
Development Team Sunweb 03'02"
41.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles 03'03"
42.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 03'08"
43.
Matej ZAHÁLKA
Elkov - Author 03'11"
44.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo 03'12"
45.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author 03'13"
46.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 03'14"
47.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 03'16"
48.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels 03'18"
49.
Niklas MÄRKL
Development Team Sunweb 03'19"
50.
Matthew BEERS
UAE Team Emirates
51.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo 03'24"
52.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author 03'25"
53.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
54.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 03'26"
55.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence 03'27"
56.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles 03'28"
57.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence 03'30"
58.
Lukas KUBIS
Dukla Banska Bystrica
59.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
60.
Justin TIMMERMANS
Roompot - Charles 03'31"
61.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy 03'32"
62.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 03'34"
63.
Matúš ŠTOCEK
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
64.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
65.
Nicola VENCHIARUTTI
Cycling Team Friuli ASD 03'35"
66.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil 03'36"
67.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 03'42"
68.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy 03'47"
69.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles 03'50"
70.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team 03'52"
71.
Alexandr KULIKOVSKIY
Gazprom - Rusvelo 03'54"
72.
Martin SALMON
Development Team Sunweb 03'55"
73.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
74.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 03'59"
75.
Alexandre DELETTRE
Delko - Marseille Provence 04'13"
76.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team 04'18"
77.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk 04'25"
78.
Oscar GATTO
Bora - Hansgrohe 04'28"
79.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
80.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec 04'29"
81.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
82.
Rasmus Bøgh WALLIN
Riwal - Readynez Cycling Team 04'36"
83.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team 04'49"
84.
Jan Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
85.
Pieter WEENING
Roompot - Charles 04'58"
86.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ 05'25"
87.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 05'30"
88.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team 05'32"
89.
Aljaz JARC
Adria Mobil 05'36"
90.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon Wels 05'45"
91.
Simon CARR
Delko - Marseille Provence
92.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 05'50"
93.
Martin Bugge URIANSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 05'54"
94.
Fabian STEININGER
Team Felbermayr - Simplon Wels 06'16"
95.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 06'20"
96.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 06'40"
97.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 06'41"
98.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 06'48"
99.
Nils SINSCHEK
Development Team Sunweb 06'50"
100.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk 06'53"
101.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team 06'54"
102.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 06'59"
103.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica 07'15"
104.
Laurens TEN DAM
CCC Team 07'22"
105.
Edo MAAS
Development Team Sunweb 07'41"
106.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 08'01"
107.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 08'03"
108.
Szymon KRAWCZYK
Voster - ATS Team 08'08"
109.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 08'41"
110.
Róbert MÁLIK
08'42"
111.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles 08'54"
112.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 09'02"
113.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates 09'07"
114.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ 09'22"
115.
Marek ČANECKY
Dukla Banska Bystrica 09'45"
116.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon Wels 09'50"
117.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 10'20"
118.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team 10'24"
119.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 11'16"
120.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles 11'28"
121.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles 11'35"
122.
David KASKO
Slovakia 13'26"
123.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica 13'36"
124.
Juraj LAJCHA
14'25"
125.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team 15'21"
126.
Andras FORRAY
Pannon Cycling Team 15'51"
127.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 16'01"
128.
Stanislav BERES
Slovakia 17'56"
129.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon Wels 19'07"
130.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica 19'08"
131.
Gergö OROSZ
Pannon Cycling Team 20'11"
132.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 21'29"
133.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo 22'29"
134.
Richard COMA
Slovakia 25'07"
135.
Ludvig Anton WACKER
Development Team Sunweb 25'13"