Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2019  |  Stage 4. Armilla - Granada   

65th edition

119.9 km, 23 February 2019

Rider Team Time
1.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 3h01'03"
2.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First 00'26"
3.
Steven KRUIJSWIJK
Team Jumbo - Visma
4.
Adam YATES
Mitchelton - Scott
5.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team
6.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
7.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
8.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 01'20"
9.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
10.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 02'51"
11.
Dylan TEUNS
Bahrain - Merida
12.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
13.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 03'26"
14.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
15.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
16.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team
17.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
18.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
19.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
20.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
21.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
22.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 05'54"
23.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
24.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
25.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
26.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane
27.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling
29.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
30.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 05'57"
31.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott 05'59"
32.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 07'19"
33.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 08'19"
34.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma
35.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
Burgos - BH 08'41"
36.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Charles 10'23"
37.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 10'58"
38.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
39.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
40.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
41.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
42.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
43.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
44.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
45.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
46.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team Jumbo - Visma
47.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 13'46"
48.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 15'42"
49.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
50.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - Merida
51.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
52.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
53.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team
54.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
55.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
56.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
57.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
58.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
59.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi
60.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA
61.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias
62.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
63.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
64.
Luca COVILI
Bardiani CSF 17'27"
65.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi 18'23"
66.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 19'00"
67.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF
68.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
69.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
70.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
71.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
72.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team
73.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias
74.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
75.
Jetse BOL
Burgos - BH
76.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
77.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
78.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
79.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team
80.
Mathias DE WITTE
Roompot - Charles
81.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
82.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Equipo Euskadi
83.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
84.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott
85.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi
86.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi
87.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
88.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
89.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team
90.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
91.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
92.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
93.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott
94.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
95.
Lars BOOM
Roompot - Charles
96.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept - B&B Hotels
97.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
98.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
99.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
100.
Danny VAN POPPEL
Team Jumbo - Visma
101.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
102.
Sean DE BIE
Roompot - Charles
103.
Daan OLIVIER
Team Jumbo - Visma
104.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
105.
Ryan ANDERSON
Rally - UHC Cycling
106.
Svein TUFT
Rally - UHC Cycling
107.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling
108.
Emerson ORONTE
Rally - UHC Cycling
109.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling
110.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
111.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
112.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias
113.
Moreno MOSER
Nippo - Vini Fantini - Faizane
114.
Steven LAMMERTINK
Vital Concept - B&B Hotels
115.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
116.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise 20'43"
117.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal 22'18"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Armilla - Granada

Race Type: Mountain stage

Distance: 119.9 km

Date: 23 February 2019