Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2019  |  Stage 5. Otura - Alhaurín de la Torre   

65th edition

163.9 km, 24 February 2019

Rider Team Time
1.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott 3h58'19"
2.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
3.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
4.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
5.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling
6.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
7.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
8.
Lars BOOM
Roompot - Charles
9.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
10.
Steven KRUIJSWIJK
Team Jumbo - Visma
11.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept - B&B Hotels
12.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
13.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team
14.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - Merida
15.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team
16.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
17.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
18.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
19.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
20.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
21.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
22.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
23.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
24.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
25.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
26.
Mathias DE WITTE
Roompot - Charles
27.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First
28.
Dylan TEUNS
Bahrain - Merida
29.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
30.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
31.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
32.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
33.
Adam YATES
Mitchelton - Scott
34.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma 00'12"
35.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
36.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team
37.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Charles
38.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 00'15"
39.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles 00'16"
40.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
41.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team
42.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
43.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
44.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
45.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi 00'20"
46.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
47.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 00'22"
48.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 00'25"
49.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias
50.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'28"
51.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 00'29"
52.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
53.
Jetse BOL
Burgos - BH
54.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
55.
Luca COVILI
Bardiani CSF
56.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Faizane 00'32"
57.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 00'33"
58.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane
59.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi
60.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal 00'35"
61.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
62.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
63.
Daan OLIVIER
Team Jumbo - Visma 00'38"
64.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma
65.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
66.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
67.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
68.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott 00'42"
69.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels 00'44"
70.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
71.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi
72.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott
73.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
74.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida 00'50"
75.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise 00'51"
76.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
77.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Equipo Euskadi 00'54"
78.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
79.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
80.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 00'57"
81.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
82.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
83.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
84.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 01'02"
85.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team 01'04"
86.
Ryan ANDERSON
Rally - UHC Cycling 01'10"
87.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 01'11"
88.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
89.
Svein TUFT
Rally - UHC Cycling 01'23"
90.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team Jumbo - Visma
91.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'45"
92.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'52"
93.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi 01'58"
94.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling 01'59"
95.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling
96.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
97.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 00'00"
98.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 05'16"
99.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
100.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias
101.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles 05'19"
102.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
103.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise 06'46"
104.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal 06'51"
105.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
106.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
Burgos - BH
107.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team
108.
Moreno MOSER
Nippo - Vini Fantini - Faizane
109.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA
110.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
111.
Steven LAMMERTINK
Vital Concept - B&B Hotels
112.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team 06'55"
113.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling 06'57"
114.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF 07'23"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Otura - Alhaurín de la Torre

Distance: 163.9 km

Date: 24 February 2019