2.HC

Baloise Belgium Tour 2019  |  Stage 1. Sint-Niklaas - Knokke-Heist   

24th edition

183.4 km, 12 June 2019

Rider Team Time
1.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Charles 4h15'14"
2.
Tim MERLIER
Corendon - Circus 00'04"
3.
Fabio JAKOBSEN
Deceuninck - Quick Step
4.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles
5.
Roy JANS
Corendon - Circus
6.
Jasper PHILIPSEN
UAE Team Emirates
7.
Daan SOETE
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
8.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 00'06"
9.
Arne MARIT
Belgium
10.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
11.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
12.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus
13.
Thijs AERTS
Telenet - Fidea Lions
14.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
15.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Bram WELTEN
Team Arkéa - Samsic
17.
Corne VAN KESSEL
Telenet - Fidea Lions
18.
Andreas GOEMAN
Telenet - Fidea Lions
19.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
20.
Nathan VAN HOOYDONCK
CCC Team
21.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
22.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels
23.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
24.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
25.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
26.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
27.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
28.
Adam BLYTHE
Lotto - Soudal
29.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
30.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles
31.
Floris GERTS
Tarteletto - Isorex
32.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
33.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
34.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
35.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
36.
Niccolò BONIFAZIO
Total Direct Energie
37.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
38.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
39.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
40.
Thomas JOSEPH
Tarteletto - Isorex
41.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
42.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
43.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
44.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
45.
Timothy STEVENS
Cibel
46.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
47.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
48.
Cédric BEULLENS
Belgium
49.
Davide MARTINELLI
Deceuninck - Quick Step
50.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
51.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
52.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
53.
Clément RUSSO
Team Arkéa - Samsic
54.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Gobert Cycling Team
55.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic
56.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
57.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic
58.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
59.
Quinten HERMANS
Telenet - Fidea Lions
60.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
61.
Dieter VANTHOURENHOUT
Marlux - Bingoal
62.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
63.
Eli ISERBYT
Marlux - Bingoal
64.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
65.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles
66.
Pierre-Luc PÉRICHON
Cofidis, Solutions Crédits
67.
Benoît JARRIER
Team Arkéa - Samsic
68.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
69.
Ryan KAMP
Marlux - Bingoal
70.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
71.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team
72.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team
73.
Maxime VANTOMME
Tarteletto - Isorex
74.
Toon AERTS
Telenet - Fidea Lions
75.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
76.
Jens REYNDERS
Wallonie Bruxelles Development Team
77.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
78.
Gianni MARCHAND
Cibel
79.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
80.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
81.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels
82.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
83.
Jim AERNOUTS
Telenet - Fidea Lions
84.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
85.
Fabio SABATINI
Deceuninck - Quick Step
86.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
87.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
88.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
89.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
90.
Kobe GOOSSENS
Belgium
91.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team
92.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
93.
Yannick PEETERS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
94.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team
95.
Jens ADAMS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
96.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Burgos - BH
97.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
98.
Lars BOOM
Roompot - Charles
99.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
100.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
101.
Lennert TEUGELS
Cibel
102.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
103.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
104.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
105.
Kévin REZA
Vital Concept - B&B Hotels
106.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
107.
Eros CAPECCHI
Deceuninck - Quick Step
108.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
109.
Michael VANTHOURENHOUT
Marlux - Bingoal
110.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
111.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
112.
Jeroen EYSKENS
Cibel
113.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
114.
Jetse BOL
Burgos - BH
115.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal
116.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Gobert Cycling Team
117.
Kris BOECKMANS
Vital Concept - B&B Hotels
118.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
119.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
120.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
121.
Lars VAN DER HAAR
Telenet - Fidea Lions
122.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
123.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team
124.
David VAN DER POEL
Corendon - Circus
125.
Zico WAEYTENS
Cofidis, Solutions Crédits
126.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie
127.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
128.
Cedric RAYMACKERS
Cibel
129.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
130.
Michiel DIELEMAN
Cibel
131.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
132.
Glenn DEBRUYNE
Cibel
133.
Jérémy LECROQ
Vital Concept - B&B Hotels
134.
Julien VAN DEN BRANDE
Tarteletto - Isorex 00'43"
135.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal
136.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex
137.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels
138.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex
139.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie 01'17"
140.
William CLARKE
Trek - Segafredo
141.
Alexandre PICHOT
Total Direct Energie
142.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 02'22"
143.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 02'28"
144.
Adrien PETIT
Total Direct Energie 02'34"
145.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH 03'40"
146.
Itmar EINHORN
Israel Cycling Academy
147.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
148.
Johan LE BON
Vital Concept - B&B Hotels
149.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 00'06"
150.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH 08'17"
151.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH 10'17"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Sint-Niklaas - Knokke-Heist

Race Type: Sprint stage

Distance: 183.4 km

Date: 12 June 2019