Deutschland Tour 2019  |  General Classification    

34th edition

General Classification

29 August 2019 - 1 September 2019

Rider Team Time
1.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 16h23'09"
2.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida 00'03"
3.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step 00'12"
4.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 00'15"
5.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 00'20"
6.
Marc HIRSCHI
Team Sunweb
7.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 00'21"
8.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
9.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team Jumbo - Visma 00'22"
10.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 00'23"
11.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
12.
Simon GESCHKE
CCC Team
13.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe
14.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 00'46"
15.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
16.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 01'03"
17.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 01'06"
18.
Ben SWIFT
Team Ineos 01'26"
19.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
20.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin
21.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
22.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal 01'42"
23.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 01'58"
24.
Joey ROSSKOPF
CCC Team 03'05"
25.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 03'57"
26.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data 04'51"
27.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 06'58"
28.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team 07'05"
29.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
30.
Michael GOGL
Trek - Segafredo 07'23"
31.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step 07'30"
32.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 07'49"
33.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step 08'14"
34.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal 08'25"
35.
Enric MAS NICOLAU
Deceuninck - Quick Step 09'21"
36.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha - Alpecin 09'35"
37.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 10'27"
38.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 10'33"
39.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 10'47"
40.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 11'35"
41.
Mekseb DEBESAY ABRHA
Bike Aid 11'36"
42.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic 11'42"
43.
Stef KRUL
Team Jumbo - Visma 11'59"
44.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic 12'37"
45.
Elie GESBERT
Team Arkea - Samsic 12'46"
46.
Daniel MCLAY
EF Education First 13'31"
47.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida 13'56"
48.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma 13'57"
49.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 14'29"
50.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 14'34"
51.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates 14'35"
52.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos 14'50"
53.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 15'15"
54.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team 16'40"
55.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 17'35"
56.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
57.
Cees BOL
Team Sunweb 17'39"
58.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb 18'23"
59.
Dominik RÖBER
P&S Metalltechnik 19'11"
60.
Richie PORTE
Trek - Segafredo 20'12"
61.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team 20'20"
62.
Immanuel STARK
P&S Metalltechnik 21'02"
63.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 21'14"
64.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 21'43"
65.
Geraint THOMAS
Team Ineos 22'08"
66.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 22'15"
67.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team 24'19"
68.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma 24'25"
69.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus 24'51"
70.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 25'49"
71.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha - Alpecin 26'13"
72.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 28'19"
73.
Kamil GRADEK
CCC Team 28'37"
74.
Thomas SCULLY
EF Education First 29'38"
75.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 29'40"
76.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus 29'47"
77.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 30'18"
78.
Juri HOLLMANN
Heizomat - Rad-Net.de 30'31"
79.
Alfred WRIGHT
CCC Team
80.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic 32'06"
81.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 33'20"
82.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 33'22"
83.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 33'42"
84.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team 34'36"
85.
Kim HEIDUK
Team Lotto - Kern Haus 35'26"
86.
Justin WOLF
Bike Aid 36'31"
87.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus 36'54"
88.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 37'06"
89.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team 37'07"
90.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 37'35"
91.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team 38'14"
92.
James WHELAN
EF Education First 39'06"
93.
Robert KESSLER
Team Lotto - Kern Haus 40'23"
94.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 40'24"
95.
Mika HEMING
Team Dauner - Akkon 40'59"
96.
Sven THURAU
Team Dauner - Akkon 43'27"
97.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 45'14"
98.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo 46'16"
99.
Max KANTER
Team Sunweb 46'39"
100.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team 47'06"
101.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida 51'13"
102.
Julian BRAUN
Team Dauner - Akkon 52'52"
103.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid 56'45"
104.
Michel ASCHENBRENNER
P&S Metalltechnik
105.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
106.
Tobias KNAUP
Team Lotto - Kern Haus
107.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
108.
Tobias NOLDE
P&S Metalltechnik
109.
Robert JÄGELER
P&S Metalltechnik
110.
Kilian STEIGNER
Team Dauner - Akkon 1h02'13"
111.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 1h02'19"
112.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 1h06'22"