Deutschland Tour 2019  |  Stage 2. Marburg - Göttingen   

34th edition

202 km, 30 August 2019

Rider Team Time
1.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 4h21'04"
2.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida
3.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
4.
Ben SWIFT
Team Ineos
5.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
6.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
7.
Marc HIRSCHI
Team Sunweb
8.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
9.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo
10.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
11.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin
12.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale
13.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe
14.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
15.
Simon GESCHKE
CCC Team
16.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
17.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
18.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal
19.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
20.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
21.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
22.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
23.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team Jumbo - Visma
24.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
25.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data
26.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
27.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
28.
Dominik RÖBER
P&S Metalltechnik 01'22"
29.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
30.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha - Alpecin
31.
Joey ROSSKOPF
CCC Team
32.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
33.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
34.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step 01'32"
35.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal 02'14"
36.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team
37.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
38.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
39.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
40.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal
41.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
42.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
43.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
44.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 03'31"
45.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 04'26"
46.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 06'00"
47.
Richie PORTE
Trek - Segafredo
48.
Elie GESBERT
Team Arkea - Samsic
49.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
50.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
51.
Stef KRUL
Team Jumbo - Visma
52.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team
53.
Daniel MCLAY
EF Education First
54.
Mekseb DEBESAY ABRHA
Bike Aid
55.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team
56.
Riccardo ZOIDL
CCC Team
57.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates
58.
Geraint THOMAS
Team Ineos
59.
Enric MAS NICOLAU
Deceuninck - Quick Step
60.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic
61.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma 06'22"
62.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha - Alpecin 07'50"
63.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida
64.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic 09'21"
65.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida
66.
Sean BENNETT
EF Education First
67.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 10'09"
68.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
69.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
70.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
71.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
72.
Thomas SCULLY
EF Education First 11'52"
73.
Kamil GRADEK
CCC Team
74.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 11'54"
75.
Jan HUGGER
Team Lotto - Kern Haus 12'36"
76.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team
77.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 14'25"
78.
Mika HEMING
Team Dauner - Akkon 16'13"
79.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
80.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin
81.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida
82.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
83.
Alfred WRIGHT
CCC Team
84.
Jonas RUTSCH
Team Lotto - Kern Haus
85.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
86.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
87.
Juri HOLLMANN
Heizomat - Rad-Net.de
88.
Justin WOLF
Bike Aid
89.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
90.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
91.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
92.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
93.
Robert KESSLER
Team Lotto - Kern Haus
94.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
95.
Immanuel STARK
P&S Metalltechnik
96.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
97.
James WHELAN
EF Education First
98.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus
99.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
100.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic
101.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
102.
Cees BOL
Team Sunweb
103.
Kim HEIDUK
Team Lotto - Kern Haus 25'54"
104.
John MANDRYSCH
P&S Metalltechnik
105.
Simon ŠPILAK
Team Katusha - Alpecin
106.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
107.
Michał KWIATKOWSKI
Team Ineos
108.
Max KANTER
Team Sunweb
109.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
110.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
111.
Julian BRAUN
Team Dauner - Akkon
112.
Dominik BAUER
Team Dauner - Akkon
113.
Tobias KNAUP
Team Lotto - Kern Haus
114.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
115.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
116.
Michel ASCHENBRENNER
P&S Metalltechnik
117.
Tobias NOLDE
P&S Metalltechnik
118.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
119.
Robert JÄGELER
P&S Metalltechnik
120.
Sven THURAU
Team Dauner - Akkon
121.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Gobert Cycling Team
122.
Kilian STEIGNER
Team Dauner - Akkon
123.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
124.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid

Stage information

Start, finish: Stage 2. Marburg - Göttingen

Distance: 202 km

Date: 30 August 2019