2.1

Czech Cycling Tour 2019  |  Stage 3. Olomouc - Unicov   

7th edition

175.3 km, 17 August 2019

Rider Team Time
1.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 4h01'02"
2.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
3.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
CCC Development Team
4.
Shane ARCHBOLD
Bora - Hansgrohe
5.
Jason VAN DALEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
6.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
7.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
8.
Marijn VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
9.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author
10.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step
11.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
12.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team
13.
Rick PLUIMERS
Monkey Town - A Block CT
14.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
15.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto - Santic
16.
Atsushi OKA
Utsunomiya - Blitzen
17.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
18.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
19.
Patryk STOSZ
CCC Development Team
20.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
21.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT
22.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling
23.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team
24.
Stef KRUL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
25.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
26.
Jens VAN DEN DOOL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
27.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
28.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx 7R
29.
Szymon TRACZ
CCC Development Team
30.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
31.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R
32.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
33.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott
34.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
35.
Davide ORRICO
Team Vorarlberg - Santic
36.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott
37.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
38.
Nicola GAFFURINI
Monkey Town - A Block CT
39.
Rok KOROŠEC
Ljubljana - Gusto - Santic
40.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
41.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
42.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
43.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
44.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
45.
Wessel KRUL
SEG Racing Academy
46.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
47.
Piotr KONWA
Wibatech - Merx 7R
48.
Sjoerd BAX
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
49.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
50.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic
51.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic
52.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
53.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
54.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
55.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
56.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
57.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
58.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team
59.
Michał PALUTA
CCC Development Team
60.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
61.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
62.
Giuseppe FONZI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
63.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
64.
Adne HOLTER
Uno - X Norwegian Development Team
65.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling
66.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
67.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT
68.
Karel HNÍK
Elkov - Author
69.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
70.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author
71.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
72.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
73.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
74.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R
75.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
76.
Danny VAN DER TUUK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
77.
Sven BURGER
SEG Racing Academy 00'13"
78.
David PER
Adria Mobil
79.
Adam HARTLEY
SEG Racing Academy 00'16"
80.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author 00'22"
81.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto - Santic 00'26"
82.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 00'31"
83.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 00'37"
84.
Jan KOLLER
Team Felbermayr - Simplon - Wels 03'57"
85.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
86.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
87.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto - Santic
88.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto - Santic
89.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
90.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
91.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team
92.
Gergö OROSZ
Pannon Cycling Team
93.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
94.
Damian PAPIERSKI
CCC Development Team
95.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
96.
Frantisek SISR
Elkov - Author
97.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
98.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech - Merx 7R
99.
Janos PELIKÁN
Pannon Cycling Team
100.
Iver SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
101.
Aljaž PRAH
Ljubljana - Gusto - Santic
102.
Misch LEYDER
Leopard Pro Cycling
103.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
104.
Keigo KUSABA
Aisan Racing Team
105.
Georgios STAVRAKAKIS
SEG Racing Academy
106.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil
107.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
108.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team
109.
Szymon KRAWCZYK
Voster - ATS Team
110.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
111.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
112.
Mateusz TACIAK
Voster - ATS Team
113.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT
114.
Massimo ROSA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
115.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
116.
Manabu ISHIBASHI
Team Bridgestone Cycling
117.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
118.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
119.
Tiago Gomes ANTUNES
SEG Racing Academy
120.
Minne VERBOOM
SEG Racing Academy 04'01"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Olomouc - Unicov

Distance: 175.3 km

Date: 17 August 2019