2.1

Giro di Sicilia 2019  |  Stage 3. Caltanissetta - Ragusa   

22nd edition

188 km, 5 April 2019

Rider Team Time
1.
Brandon MCNULTY
Rally - UHC Cycling 4h42'28"
2.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team 00'55"
3.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'56"
4.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
5.
Paolo TOTÒ
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
6.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
7.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
8.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
9.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
10.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
11.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team
12.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
13.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
14.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Kometa Cycling Team
15.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
16.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'59"
17.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 01'05"
18.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 01'21"
19.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
20.
Andrea BAGIOLI
Team Colpack 01'25"
21.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence 00'56"
22.
Michel RIES
Kometa Cycling Team 01'28"
23.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence 00'56"
24.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling 01'35"
25.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
26.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 01'41"
27.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
28.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 01'57"
29.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
30.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
31.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'56"
32.
Fabien DOUBEY
Wanty - Gobert Cycling Team 02'05"
33.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir
34.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 02'14"
35.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 02'17"
36.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF 02'29"
37.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
38.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 00'56"
39.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 02'47"
40.
Diego Fernando CANO MALAVER
Coldeportes - Bicicletas Strongman 03'22"
41.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 03'38"
42.
Paul DOUBLE
Team Colpack 04'16"
43.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
44.
Antonio PUPPIO
Kometa Cycling Team
45.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team
46.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team 04'34"
47.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo 04'48"
48.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 04'56"
49.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec 06'55"
50.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
51.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria
52.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team
53.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
54.
Jalel DURANTI
Team Colpack
55.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
56.
Denis Marian VULCAN
Giotti - Victoria 07'06"
57.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team
58.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 08'25"
59.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence
60.
Davide BALDACCINI
Team Colpack 09'20"
61.
Iuri FILOSI
Delko - Marseille Provence 10'45"
62.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
63.
Antonio DI SANTE
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 10'55"
64.
Marco BERNARDINETTI
Amore & Vita - Prodir
65.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - UM Tools 11'10"
66.
Federico BURCHIO
D'Amico - UM Tools
67.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 11'37"
68.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
69.
Simone STERBINI
Giotti - Victoria 11'47"
70.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling 12'01"
71.
Rob BRITTON
Rally - UHC Cycling
72.
Svein TUFT
Rally - UHC Cycling
73.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
74.
Riccardo CIUCCARELLI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 12'04"
75.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 12'11"
76.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
77.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
78.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 13'01"
79.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
80.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria
81.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team 13'30"
82.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 14'09"
83.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
84.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
85.
Evan HUFFMAN
Rally - UHC Cycling 15'17"
86.
Paolo BACCIO
Team Colpack 15'21"
87.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 16'08"
88.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates 17'10"
89.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
90.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 18'06"
91.
Kaspars SERĢIS
Amore & Vita - Prodir 18'07"
92.
Andrea TONIATTI
Team Colpack
93.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
94.
Riccardo MINALI
Israel Cycling Academy
95.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team
96.
Jesús David PEÑA JIMÉNEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
97.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
98.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team
99.
Roman KUSTADINCHEV
D'Amico - UM Tools
100.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence
101.
Alfdan DE DECKER
Wanty - Gobert Cycling Team
102.
Marino KOBAYASHI
Giotti - Victoria
103.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates
104.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
105.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates

Stage information

Start, finish: Stage 3. Caltanissetta - Ragusa

Distance: 188 km

Date: 5 April 2019