2.1

Okolo Slovenska 2019  |  Stage 1b. Bardejov - Bardejov   

3rd edition

7.4 km, 18 September 2019

Rider Team Time
1.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ 09'04"
2.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step 00'03"
3.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 00'08"
4.
Kamil GRADEK
CCC Team 00'10"
5.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy 00'12"
6.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
7.
Jan BÁRTA
Elkov - Author 00'15"
8.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team 00'17"
9.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 00'23"
10.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
11.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 00'24"
12.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 00'25"
13.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
14.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
15.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team 00'28"
16.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb 00'29"
17.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 00'30"
18.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 00'33"
19.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team 00'36"
20.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
21.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 00'37"
22.
Łukasz OWSIAN
CCC Team 00'38"
23.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 00'39"
24.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team 00'40"
25.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author 00'41"
26.
Lars BOOM
Roompot - Charles
27.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
28.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 00'42"
29.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team
30.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
31.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles 00'43"
32.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
33.
Tim NABERMAN
Development Team Sunweb
34.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
35.
Oscar GATTO
Bora - Hansgrohe 00'44"
36.
Frantisek SISR
Elkov - Author 00'49"
37.
Matthew BEERS
UAE Team Emirates
38.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 00'50"
39.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
40.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
41.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
42.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles 00'51"
43.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
44.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
45.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 00'52"
46.
Rasmus Bøgh WALLIN
Riwal - Readynez Cycling Team
47.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
48.
Martin SALMON
Development Team Sunweb 00'53"
49.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 00'54"
50.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
51.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author
52.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
53.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
54.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author
55.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 00'55"
56.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica 00'56"
57.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence
58.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team 00'57"
59.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
60.
Aljaz JARC
Adria Mobil
61.
Nils SINSCHEK
Development Team Sunweb
62.
Edo MAAS
Development Team Sunweb 00'58"
63.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
64.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles
65.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
66.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'59"
67.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
68.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
69.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk
70.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates 01'00"
71.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
72.
Niklas MÄRKL
Development Team Sunweb
73.
Lukas KUBIS
Dukla Banska Bystrica
74.
Justin TIMMERMANS
Roompot - Charles
75.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles 01'01"
76.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team 01'02"
77.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
78.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 01'03"
79.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 01'04"
80.
Laurens TEN DAM
CCC Team
81.
Alexandre DELETTRE
Delko - Marseille Provence
82.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles 01'05"
83.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil
84.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
85.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy 01'06"
86.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy 01'07"
87.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels 01'08"
88.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
89.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 01'09"
90.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 01'10"
91.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica 01'11"
92.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
93.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 01'12"
94.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
95.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team
96.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 01'15"
97.
Matúš ŠTOCEK
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
98.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
99.
Nicola VENCHIARUTTI
Cycling Team Friuli ASD 01'16"
100.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
101.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 01'17"
102.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 01'18"
103.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
104.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 01'20"
105.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
106.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
107.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica 01'21"
108.
Adrian BANASZEK
Voster - ATS Team 01'22"
109.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team
110.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles 01'23"
111.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
112.
Simon CARR
Delko - Marseille Provence
113.
David KASKO
Slovakia 01'24"
114.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team 01'26"
115.
David GAUDU
Groupama - FDJ 01'29"
116.
Martin Bugge URIANSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
117.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team
118.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ 01'31"
119.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'32"
120.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica 01'33"
121.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team
122.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
123.
Stanislav BERES
Slovakia
124.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 01'34"
125.
Alexandr KULIKOVSKIY
Gazprom - Rusvelo 01'35"
126.
Adrián BABIC
Slovakia 01'36"
127.
Fabian STEININGER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
128.
Szymon KRAWCZYK
Voster - ATS Team 01'37"
129.
Erik FETTER
Pannon Cycling Team
130.
Ludvig Anton WACKER
Development Team Sunweb 01'38"
131.
Daniel MORICZ
Pannon Cycling Team
132.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 01'40"
133.
Tim WOLLENBERG
Team Felbermayr - Simplon - Wels 01'44"
134.
Jakub VARHAŇOVSKÝ
Dukla Banska Bystrica
135.
Andras FORRAY
Pannon Cycling Team 01'45"
136.
Gergö OROSZ
Pannon Cycling Team 01'48"
137.
Róbert MÁLIK
01'50"
138.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels 01'52"
139.
Alois KAŇKOVSKÝ
Elkov - Author
140.
Jonas AAEN JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 01'57"
141.
Juraj LAJCHA
02'00"
142.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 02'07"
143.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo 02'08"
144.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 02'11"
145.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team 02'16"
146.
Richard COMA
Slovakia

Stage information

Start, finish: Stage 1b. Bardejov - Bardejov

Race Type: Time Trial

Distance: 7.4 km

Date: 18 September 2019