2.1

Okolo Slovenska 2019  |  Stage 2. Bardejov - Ružomberok   

3rd edition

226.6 km, 19 September 2019

Rider Team Time
1.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 5h46'42"
2.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
3.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
4.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
5.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
6.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
7.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
8.
Kamil GRADEK
CCC Team
9.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
10.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ
11.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'06"
12.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates
13.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team
14.
Matteo PELUCCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
15.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
16.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step
17.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 00'09"
18.
Niklas MÄRKL
Development Team Sunweb
19.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
20.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team
21.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
22.
Jan BÁRTA
Elkov - Author
23.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
24.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica
25.
Frantisek SISR
Elkov - Author
26.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
27.
Nicola VENCHIARUTTI
Cycling Team Friuli ASD
28.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
29.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
30.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
31.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team
32.
Alexandr KULIKOVSKIY
Gazprom - Rusvelo
33.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb
34.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team
35.
Erik FETTER
Pannon Cycling Team
36.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author
37.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
38.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
39.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
40.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
41.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team
42.
Michael KUKRLE
Elkov - Author
43.
Paweł FRANCZAK
Voster - ATS Team
44.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
45.
Matúš ŠTOCEK
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
46.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
47.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
48.
Tim NABERMAN
Development Team Sunweb
49.
Lukas KUBIS
Dukla Banska Bystrica 00'20"
50.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
51.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
52.
Aljaz JARC
Adria Mobil
53.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
54.
Lars BOOM
Roompot - Charles
55.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
56.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
57.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles
58.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author
59.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
60.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
61.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
62.
Justin TIMMERMANS
Roompot - Charles
63.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
64.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team
65.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
67.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence
68.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
69.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica
70.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
71.
Rasmus Bøgh WALLIN
Riwal - Readynez Cycling Team
72.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
73.
Aljaz OMRZEL
Adria Mobil
74.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica
75.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
76.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
77.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
78.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
79.
Fabian STEININGER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
80.
Matthew BEERS
UAE Team Emirates
81.
Ludvig Anton WACKER
Development Team Sunweb
82.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author
83.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team
84.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
85.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
86.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles
87.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
88.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica
89.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
90.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
91.
Gergö OROSZ
Pannon Cycling Team
92.
Stanislav BERES
Slovakia
93.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk
94.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
95.
Juraj LAJCHA
96.
Alexandre DELETTRE
Delko - Marseille Provence
97.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
98.
Szymon KRAWCZYK
Voster - ATS Team
99.
Nils SINSCHEK
Development Team Sunweb
100.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence
101.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
102.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 00'41"
103.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 00'45"
104.
Róbert MÁLIK
00'47"
105.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 00'50"
106.
Simon CARR
Delko - Marseille Provence 00'57"
107.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica 01'02"
108.
David GAUDU
Groupama - FDJ 01'07"
109.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
110.
Martin SALMON
Development Team Sunweb 01'09"
111.
Martin Bugge URIANSTAD
Uno - X Norwegian Development Team
112.
Miklós SZABÓ
Pannon Cycling Team
113.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
114.
Andras FORRAY
Pannon Cycling Team
115.
David KASKO
Slovakia
116.
Tim WOLLENBERG
Team Felbermayr - Simplon - Wels
117.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
118.
Dániel DINA
Pannon Cycling Team
119.
Oscar GATTO
Bora - Hansgrohe
120.
Laurens TEN DAM
CCC Team 01'13"
121.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
122.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 01'15"
123.
Alexis RENARD
Israel Cycling Academy
124.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ
125.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 01'26"
126.
Richard COMA
Slovakia
127.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
128.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
129.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team
130.
Riccardo ZOIDL
CCC Team
131.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 01'31"
132.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
133.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo 01'57"
134.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team 02'18"
135.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ
136.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 02'40"
137.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels 02'45"
138.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels 00'09"
139.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 03'18"
140.
Edo MAAS
Development Team Sunweb 03'49"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Bardejov - Ružomberok

Distance: 226.6 km

Date: 19 September 2019