2.1

Österreich-Rundfahrt 2019  |  Stage 2. Zwettl - Wiener Neustadt   

24th edition

176.9 km, 8 July 2019

Rider Team Time
1.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 4h18'35"
2.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step
3.
Jonas KOCH
CCC Team
4.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
5.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
6.
Daniel AUER
Maloja Pushbikers
7.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
8.
Romain HARDY
Team Arkéa - Samsic
9.
Florian GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
10.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles
11.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang
12.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
13.
Grzegorz STĘPNIAK
Wibatech - Merx 7R
14.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
15.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
16.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
17.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
18.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
19.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
20.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
21.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
22.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
23.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
24.
Franck BONNAMOUR
Team Arkéa - Samsic
25.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
26.
Daniel GEISMAYR
Team Vorarlberg - Santic
27.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
28.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic
29.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
30.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon - Wels
31.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
32.
Mario GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
33.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence
34.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
35.
Luka PAJEK
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
36.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
37.
Raphael HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
38.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
39.
Brice FEILLU
Team Arkéa - Samsic
40.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
41.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
42.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team
43.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
44.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
45.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
46.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
47.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team
48.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang
49.
Marvin HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
50.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
51.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
52.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
53.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
54.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
55.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic
56.
Lukas SCHLEMMER
Maloja Pushbikers
57.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
58.
Stefan DE BOD
Team Dimension Data
59.
Riccardo ZOIDL
CCC Team
60.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
61.
Johannes SCHINNAGEL
Maloja Pushbikers
62.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
63.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
64.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R
65.
Yannick ACHTERBERG
Maloja Pushbikers
66.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors
67.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
68.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
69.
Vadim PRONSKIY
Vino - Astana Motors
70.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R
71.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
72.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
73.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data
74.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
75.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech - Merx 7R
76.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
77.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
78.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
79.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang
80.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
81.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team
82.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
83.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team
84.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team
85.
Gordian BANZER
Team Vorarlberg - Santic
86.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic
87.
Michał PODLASKI
Wibatech - Merx 7R
88.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
89.
Hans Jörg LEOPOLD
Maloja Pushbikers
90.
Felix ENGELHARDT
Tirol - KTM Cycling Team
91.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon - Wels
92.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
93.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence
94.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R
95.
Laurens TEN DAM
CCC Team
96.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
97.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence
98.
William BARTA
CCC Team 00'14"
99.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
100.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic
101.
Alexandr OVSIANNIKOV
Vino - Astana Motors
102.
Lukas MALGAY
Hrinkow Advarics Cycleang
103.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
104.
Stefan KOLB
Maloja Pushbikers
105.
Daniel EICHINGER
Hrinkow Advarics Cycleang
106.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
107.
Josef ČERNÝ
CCC Team 00'20"
108.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 00'24"
109.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles 00'44"
110.
Andreas GRAF
Hrinkow Advarics Cycleang 00'57"
111.
Thomas UMHALLER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 02'00"
112.
Alexandr SEMENOV
Vino - Astana Motors 06'34"
113.
Felix RITZINGER
Maloja Pushbikers 07'01"
114.
Stefan MASTALLER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
115.
Michael HOLLAND
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
116.
Julian GRUBER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zwettl - Wiener Neustadt

Distance: 176.9 km

Date: 8 July 2019