2.1

Sibiu Cycling Tour 2019  |  Stage 3. Sibiu - Păltiniș   

7th edition

159.4 km, 6 July 2019

Rider Team Time
1.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 4h16'04"
2.
Attila VALTER
CCC Development Team
3.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Author 00'04"
4.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD 00'09"
5.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
7.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
8.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
9.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir
10.
Serghei ȚVETCOV
Floyd's Pro Cycling
11.
Fabio MAZZUCCO
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'14"
12.
Filippo ZANA
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'20"
13.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 00'34"
14.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir 00'40"
15.
Paolo TOTÒ
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'43"
16.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
17.
Erik FETTER
Pannon Cycling Team 00'46"
18.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 00'52"
19.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team 01'03"
20.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil 01'07"
21.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 01'12"
22.
Viktor FILUTAS
Pannon Cycling Team 01'22"
23.
Vitaliy BUTS
Kyiv Capital Team
24.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 01'25"
25.
Bernat FONT MAS
303 Project
26.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx
27.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT
28.
Andriy VASYLYUK
Kyiv Capital Team
29.
Justin PAROZ
Akros - Thömus 01'31"
30.
Denis Marian VULCAN
Giotti - Victoria 01'35"
31.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 01'38"
32.
Yannis VOISARD
Akros - Thömus 01'40"
33.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 03'03"
34.
András SZATMÁRY
Pannon Cycling Team
35.
Oleksandr GOLOVASH
03'10"
36.
Vladyslav SOLTASIUK
Kyiv Capital Team
37.
Karel HNÍK
Elkov - Author 03'32"
38.
Daniel ARROYAVE CANAS
Team Novak 06'15"
39.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author
40.
Isaiah NEWKIRK
303 Project 07'03"
41.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
42.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
43.
Rick PLUIMERS
Monkey Town - A Block CT
44.
Ivar SLIK
Monkey Town - A Block CT
45.
Aljaz JARC
Adria Mobil 07'19"
46.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec
47.
Daniel CRISTA
Giotti - Victoria 07'55"
48.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town - A Block CT 08'52"
49.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 09'12"
50.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 11'27"
51.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team 11'30"
52.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - UM Tools
53.
Mykyta ZUBENKO
Lviv Cycling Team
54.
Leonardo BONIFAZIO
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
55.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
56.
Roman KUSTADINCHEV
D'Amico - UM Tools
57.
Michał PALUTA
CCC Development Team
58.
Arseny NIKIFOROV
Lokosphinx
59.
Daniel MORICZ
Pannon Cycling Team
60.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD 12'49"
61.
Federico BURCHIO
D'Amico - UM Tools 13'07"
62.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 13'40"
63.
Gorazd PER
Adria Mobil 14'52"
64.
Mamyr STASH
Gazprom - Rusvelo 15'28"
65.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
66.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Wilmar MOLINA
Team Novak
68.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
69.
Jaime Alberto RESTREPO DIOSA
Team Novak
70.
Alexander AMIRI
303 Project
71.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
72.
František SISR
Elkov - Author 15'38"
73.
Timo GÜLLER
Akros - Thömus
74.
Antoine AEBI
Akros - Thömus
75.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
76.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria
77.
Grant ELLWOOD
303 Project 15'58"
78.
Austin STEPHENS
303 Project
79.
Janos PELIKÁN
Pannon Cycling Team 16'40"
80.
Nico SELENATI
Akros - Thömus 17'39"
81.
Joël SUTER
Akros - Thömus
82.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Vivo - Grupo Oresy 22'31"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Sibiu - Păltiniș

Race Type: Mountain stage

Distance: 159.4 km

Date: 6 July 2019