2.HC

Tour of Britain 2019  |  Stage 6. Pershore - Pershore   

25th edition

14.4 km, 12 September 2019

Rider Team Time
1.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott 16'39"
2.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First 00'07"
3.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos
4.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott 00'08"
5.
Tanel KANGERT
EF Education First 00'10"
6.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus 00'12"
7.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin 00'13"
8.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma 00'16"
9.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos 00'17"
10.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 00'20"
11.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin
12.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
13.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott 00'21"
14.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus 00'22"
15.
Gianni MOSCON
Team Ineos 00'26"
16.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale 00'28"
17.
Chad HAGA
Team Sunweb
18.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal 00'31"
19.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal
20.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 00'32"
21.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma
22.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma 00'33"
23.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
24.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal 00'34"
25.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale 00'37"
26.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team 00'38"
27.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
28.
Harry TANFIELD
Team Katusha - Alpecin
29.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 00'40"
30.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale 00'42"
31.
Ben SWIFT
Team Ineos
32.
Nils EEKHOFF
Team Sunweb
33.
Mark CHRISTIAN
Team Wiggins - LeCol 00'44"
34.
Simon CLARKE
EF Education First
35.
Florian STORK
Team Sunweb 00'45"
36.
Eddie DUNBAR
Team Ineos 00'49"
37.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team 00'52"
38.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus 00'55"
39.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data 00'58"
40.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 01'00"
41.
Torkil VEYHE
Riwal - Readynez Cycling Team 01'04"
42.
Matthew HOLMES
Madison - Genesis 01'05"
43.
Danilo WYSS
Team Dimension Data 01'06"
44.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team 01'07"
45.
James SHAW
SwiftCarbon Pro Cycling
46.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
47.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data 01'10"
48.
Philipp WALSLEBEN
Corendon - Circus
49.
Rhys BRITTON
Great Britain 01'11"
50.
Jonathan DIBBEN
Madison - Genesis
51.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 01'13"
52.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic 01'14"
53.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 01'15"
54.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 01'16"
55.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal 01'19"
56.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos
57.
Sacha MODOLO
EF Education First 01'22"
58.
Alex COLMAN
Canyon DHB p/b Bloor Homes 01'23"
59.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 01'25"
60.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
61.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 01'27"
62.
Ethan VERNON
Great Britain 01'30"
63.
James FOUCHE
Team Wiggins - LeCol
64.
Samuel JENNER
Team Wiggins - LeCol 01'31"
65.
Mark DONOVAN
Team Wiggins - LeCol
66.
Jacob SCOTT
SwiftCarbon Pro Cycling 01'35"
67.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 01'40"
68.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
69.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 01'41"
70.
Jake STEWART
Groupama - FDJ Continental Team
71.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
72.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise 01'42"
73.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma 01'46"
74.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 01'52"
75.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 01'54"
76.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team 01'57"
77.
Jens DEBUSSCHERE
Team Katusha - Alpecin 02'02"
78.
Joey WALKER
Madison - Genesis 02'04"
79.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise 02'05"
80.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy 02'07"
81.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol
82.
Ryan CHRISTENSEN
Canyon DHB p/b Bloor Homes 02'08"
83.
Matthew BOSTOCK
Canyon DHB p/b Bloor Homes 02'09"
84.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
85.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 02'10"
86.
Roy CURVERS
Team Sunweb 02'11"
87.
Ben HARDY
SwiftCarbon Pro Cycling
88.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team 02'13"
89.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 02'15"
90.
Cees BOL
Team Sunweb 02'17"
91.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 02'19"
92.
Matthew WALLS
EF Education First 02'22"
93.
Jim BROWN
Great Britain 02'25"
94.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team 02'26"
95.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 02'28"
96.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 02'29"
97.
Thomas STEWART
Canyon DHB p/b Bloor Homes 02'30"
98.
Peter WILLIAMS
SwiftCarbon Pro Cycling 02'31"
99.
Jonathan MCEVOY
Madison - Genesis 02'33"
100.
Erick ROWSELL
Madison - Genesis 02'38"
101.
Edward LAVERACK
SwiftCarbon Pro Cycling
102.
Andrew TENNANT
Canyon DHB p/b Bloor Homes 02'43"
103.
Michael CUMING
Madison - Genesis 02'45"
104.
Rory TOWNSEND
Canyon DHB p/b Bloor Homes
105.
Trond Håkon TRONDSEN
Team Coop 02'47"
106.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
107.
Robert SCOTT
Team Wiggins - LeCol 02'50"
108.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team 03'00"
109.
Tristan ROBBINS
SwiftCarbon Pro Cycling 03'15"
110.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus 03'23"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Pershore - Pershore

Race Type: Time Trial

Distance: 14.4 km

Date: 12 September 2019