2.HC

Tour of Qinghai Lake 2019  |  Stage 3. Duoba - Guide   

4th edition

140 km, 16 July 2019

Rider Team Time
1.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 3h21'14"
2.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
3.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Tianyoude Hotel Cycling Team
4.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
5.
Mykhailo KONONENKO
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
6.
Mateusz TACIAK
Voster - ATS Team
7.
Michel KREDER
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
8.
Jose Tiago Carneiro FERREIRA
W52 - FC Porto
9.
Artur FEDOSSEYEV
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
10.
Jérémy LEVEAU
Delko - Marseille Provence
11.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
China Continental Team of Gansu Bank
12.
Aaron GATE
EvoPro Racing
13.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling
14.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
15.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Interpro Cycling Academy
16.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT
17.
Mekseb Abraha DEBESAY
Bike Aid
18.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
19.
Cristian RAILEANU
Team Sapura Cycling
20.
Sergey NIKOLAEV
China Continental Team of Gansu Bank
21.
Jiancai WANG
Tianyoude Hotel Cycling Team
22.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence
23.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin
24.
Oleksandr POLIVODA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
25.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
26.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
27.
Luca RAGGIO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
28.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club
29.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Medellin
30.
Pablo TORRES MUIÑO
Interpro Cycling Academy
31.
Zhishan ZHANG
Tianyoude Hotel Cycling Team
32.
James ORAM
Mitchelton - BikeExchange
33.
Brayan CHAVES RUBIO
Mitchelton - BikeExchange
34.
Hannes BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling
35.
Saeid SAFARZADEH
Tianyoude Hotel Cycling Team
36.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
37.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
38.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin
39.
Benjamin DYBALL
Team Sapura Cycling
40.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin
41.
Mustafa SAYAR
Salcano - Sakarya - BB Team
42.
Hafetab Weldegebreal WELDU
Bike Aid
43.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team
44.
Jiankun LIU
Mitchelton - BikeExchange
45.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
46.
Ahmet ÖRKEN
Salcano - Sakarya - BB Team 01'10"
47.
Rafael Ferreira REIS
W52 - FC Porto
48.
Roman MAIKIN
Minsk Cycling Club
49.
Nicola GAFFURINI
Monkey Town - A Block CT
50.
Edmund BRADBURY
Memil - CCN Pro Cycling
51.
Francisco Joaquim Brito CAMPOS
W52 - FC Porto
52.
Umberto MARENGO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
53.
Nazaerbieke BIEKEN
Mitchelton - BikeExchange
54.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence
55.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
56.
Jeen DE JONG
Monkey Town - A Block CT
57.
Daire FEELEY
EvoPro Racing
58.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence
59.
Mario VOGT
Team Sapura Cycling
60.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
61.
César FONTE
W52 - FC Porto
62.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
63.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
64.
Marcus CULEY
Team Sapura Cycling
65.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
66.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
67.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Burgos - BH 01'15"
68.
Daniel WHITEHOUSE
EvoPro Racing 02'09"
69.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH 08'43"
70.
Florian HUDRY
Interpro Cycling Academy
71.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
72.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
73.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF
74.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto
75.
Charles-Étienne CHRÉTIEN
Interpro Cycling Academy
76.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
77.
Ran HAO
Mitchelton - BikeExchange 09'53"
78.
Bingcheng GU
Giant Cycling Team
79.
Xin PENG
China Continental Team of Gansu Bank 09'58"
80.
Folkert OOSTRA
Monkey Town - A Block CT 10'01"
81.
Zisen LI
Tianyoude Hotel Cycling Team
82.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
83.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team 10'03"
84.
Alex MOLENAAR
Monkey Town - A Block CT 10'08"
85.
Matthew GIBSON
Burgos - BH 10'11"
86.
Massimo ROSA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
87.
Matvey MAMYKIN
China Continental Team of Gansu Bank
88.
Oguzhan TIRYAKI
Salcano - Sakarya - BB Team 12'19"
89.
Georgios BOUGLAS
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
90.
Penghai DENG
Giant Cycling Team
91.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club
92.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
93.
Lizhen WANG
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
94.
Sindre Bjerkestrand HAUGSVAER
Memil - CCN Pro Cycling
95.
Samuel VOLKERS
Memil - CCN Pro Cycling
96.
Māris BOGDANOVIČS
Interpro Cycling Academy
97.
Ze YU
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
98.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH
99.
Muhammed ATALAY
Salcano - Sakarya - BB Team
100.
Jorge Daniel Silva MAGALHAES
W52 - FC Porto
101.
Cyrus MONK
EvoPro Racing
102.
Lijun BAI
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
103.
Zhihui JIANG
Mitchelton - BikeExchange
104.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team
105.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
106.
Giuseppe FONZI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
107.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
108.
Eduard VORGANOV
Minsk Cycling Club
109.
Andriy KULYK
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
110.
Ahmet AKDİLEK
Salcano - Sakarya - BB Team
111.
Justin WOLF
Bike Aid
112.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange
113.
Wim KLEIMAN
Monkey Town - A Block CT 16'14"
114.
Wenbo HUANG
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
115.
Nikolay SHUMOU
Minsk Cycling Club
116.
Yi ZHU
Giant Cycling Team
117.
Liming YOU
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
118.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH
119.
Xiaolei YIN
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
120.
Jinsong LI
Giant Cycling Team
121.
Bo LI
China Continental Team of Gansu Bank
122.
Chengwei YAO
Giant Cycling Team
123.
Nikolai TRUSOV
China Continental Team of Gansu Bank
124.
Feritcam ŞAMLI
Salcano - Sakarya - BB Team
125.
Hugo FORSSELL
Memil - CCN Pro Cycling
126.
Brenton JONES
Delko - Marseille Provence
127.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
128.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
129.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
130.
Mateusz KOMAR
Voster - ATS Team
131.
Luke MUDGWAY
EvoPro Racing
132.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
133.
Adrian BANASZEK
Voster - ATS Team
134.
Simone BEVILACQUA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
135.
Nicolas MARINI
Tianyoude Hotel Cycling Team
136.
Feng QIAO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
137.
Peter KONING
EvoPro Racing
138.
Akmal Hakim ZAKARIA
Team Sapura Cycling
139.
Aleksejs SARAMOTINS
Interpro Cycling Academy
140.
Roy EEFTING
Memil - CCN Pro Cycling 22'46"
141.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club
142.
Bas VAN DER KOOIJ
Monkey Town - A Block CT
143.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
144.
Krzysztof PARMA
Voster - ATS Team 27'47"
145.
Luhao LI
China Continental Team of Gansu Bank
146.
Wouter WIPPERT
EvoPro Racing 28'48"
147.
Zhiwen CHEN
Giant Cycling Team 34'16"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Duoba - Guide

Race Type: Mountain stage

Distance: 140 km

Date: 16 July 2019