2.1

Etoile de Bessèges 2020  |  Stage 5. Alès - Alès   

50th edition

10.7 km, 9 February 2020

Rider Team Time
1.
Alberto BETTIOL
EF Education First 15'13"
2.
Magnus CORT NIELSEN
EF Education First 00'09"
3.
Pierre LATOUR
Ag2r La Mondiale 00'15"
4.
Alexys BRUNEL
Groupama - FDJ 00'17"
5.
Michael VALGREN ANDERSEN
NTT Pro Cycling 00'24"
6.
Ben O'CONNOR
NTT Pro Cycling 00'25"
7.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale 00'27"
8.
Aurélien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale 00'28"
9.
Edvald BOASSON HAGEN
NTT Pro Cycling 00'29"
10.
Kamil MAŁECKI
CCC Team 00'31"
11.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team 00'39"
12.
Jimmy JANSSENS
Alpecin - Fenix 00'40"
13.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
14.
Xandro MEURISSE
Circus - Wanty Gobert 00'43"
15.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
16.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ 00'44"
17.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 00'45"
18.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic 00'46"
19.
Senne LEYSEN
Alpecin - Fenix
20.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 00'47"
21.
Kamil GRADEK
CCC Team 00'48"
22.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie 00'49"
23.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo
24.
Aimé DE GENDT
Circus - Wanty Gobert 00'50"
25.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 00'53"
26.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 00'54"
27.
Michael GOGL
NTT Pro Cycling 00'56"
28.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
29.
Simon CLARKE
EF Education First 00'57"
30.
Clément RUSSO
Team Arkéa - Samsic
31.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 00'59"
32.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie 01'00"
33.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 01'03"
34.
Diego ROSA
Team Arkéa - Samsic
35.
Jonas KOCH
CCC Team 01'05"
36.
Arthur VICHOT
B&B Hotels - Vital Concept
37.
Alexander KRIEGER
Alpecin - Fenix 01'06"
38.
Alain RIOU
Team Arkéa - Samsic 01'08"
39.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
40.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 01'09"
41.
Andreas Nielsen STOKBRO
NTT Pro Cycling 01'11"
42.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie 01'16"
43.
Scott THWAITES
Alpecin - Fenix
44.
Romain HARDY
Team Arkéa - Samsic 01'18"
45.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ
46.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale 01'22"
47.
Sean BENNETT
EF Education First
48.
Mauro FINETTO
Nippo Delko Provence
49.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Nippo Delko Provence
50.
Julien VERMOTE
Cofidis, Solutions Crédits 01'23"
51.
Roy JANS
Alpecin - Fenix 01'24"
52.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo 01'26"
53.
Daniel Alejandro MENDEZ NORENA
Equipo Kern Pharma 01'27"
54.
Biniyam GHIRMAY HAILU
Nippo Delko Provence 01'29"
55.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
56.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 01'30"
57.
Baptiste BLEIER
St. Michel - Auber 93
58.
Maxime CAM
B&B Hotels - Vital Concept 01'32"
59.
Tom DEVRIENDT
Circus - Wanty Gobert
60.
Laurens HUYS
Bingoal WB
61.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93 01'33"
62.
Jay Robert THOMSON
NTT Pro Cycling
63.
Logan OWEN
EF Education First 01'34"
64.
Charlie QUARTERMAN
Trek - Segafredo
65.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
66.
Michał PALUTA
CCC Team 01'35"
67.
Cyril BARTHE
B&B Hotels - Vital Concept 01'36"
68.
Jasper DE PLUS
Circus - Wanty Gobert 01'37"
69.
Ludovic ROBEET
Bingoal WB 01'39"
70.
Romain LE ROUX
Team Arkéa - Samsic 01'40"
71.
Kris BOECKMANS
B&B Hotels - Vital Concept 01'42"
72.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
73.
Jérémy LEVEAU
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 01'43"
74.
Thomas BOUDAT
Team Arkéa - Samsic
75.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie
76.
Ibon RUIZ SEDANO
Equipo Kern Pharma
77.
Roger ADRIA OLIVERAS
Equipo Kern Pharma
78.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise 01'46"
79.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
80.
Dries DE BONDT
Alpecin - Fenix 01'49"
81.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ 01'50"
82.
Massimo ORLANDI
Beltrami TSA - Marchiol
83.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
84.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits 01'51"
85.
Jakub MARECZKO
CCC Team 01'52"
86.
Sebastian SCHÖNBERGER
B&B Hotels - Vital Concept
87.
Georg ZIMMERMANN
CCC Team 01'53"
88.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
89.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93 02'01"
90.
Nicolo PARISINI
Beltrami TSA - Marchiol
91.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93 02'02"
92.
Arnaud COURTEILLE
B&B Hotels - Vital Concept 02'08"
93.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise 02'10"
94.
Franklin SIX
Bingoal WB 02'12"
95.
Filippo BARONCINI
Beltrami TSA - Marchiol 02'13"
96.
Lionel TAMINIAUX
Bingoal WB 02'18"
97.
Lorenzo MANZIN
Total Direct Energie 02'19"
98.
Pierre BARBIER
Nippo Delko Provence 02'24"
99.
Fumiyuki BEPPU
Nippo Delko Provence
100.
Thomas PESENTI
Beltrami TSA - Marchiol 02'30"
101.
Florian DUMOURIER
Cambodia Cycling Academy 02'31"
102.
Samy AURIGNAC
Cambodia Cycling Academy 02'32"
103.
Luca MOZZATO
B&B Hotels - Vital Concept 02'34"
104.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
105.
Atsushi OKA
Nippo Delko Provence 02'35"
106.
Luc WIRTGEN
Bingoal WB 02'36"
107.
Roman MAIKIN
Cambodia Cycling Academy
108.
Martin BOUZAS REY
Equipo Kern Pharma 02'46"
109.
Matúš ŠTOCEK
Beltrami TSA - Marchiol 02'49"
110.
Marti MARQUEZ ROMAN
Equipo Kern Pharma 02'52"
111.
Marco GRENDENE
Beltrami TSA - Marchiol 02'55"
112.
Florian HUDRY
Cambodia Cycling Academy 02'59"
113.
Francisco GALVAN FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma 03'00"
114.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole 03'01"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Alès - Alès

Race Type: Time Trial

Distance: 10.7 km

Date: 9 February 2020