2.1

Sibiu Cycling Tour 2020  |  General Classification    

8th edition

General Classification

23 July 2020 - 26 July 2020

Rider Team Time
1.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 11h36'44"
2.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 01'01"
3.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 01'52"
4.
Rémy ROCHAS
Nippo Delko Provence 02'47"
5.
Piotr BROŻYNA
Voster - ATS Team 05'22"
6.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM 05'54"
7.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 07'41"
8.
Davide REBELLIN
Meridiana - Kamen Team 07'47"
9.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 07'59"
10.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè 08'04"
11.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid 08'12"
12.
Petr KELEMEN
CCC Development Team 08'13"
13.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper 08'25"
14.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus 08'50"
15.
Emanuel PIASKOWY
Mazowsze Serce Polski 09'39"
16.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper 09'49"
17.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega 10'24"
18.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD 10'56"
19.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè 11'00"
20.
Piotr PEKALA
CCC Development Team 11'21"
21.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW 11'50"
22.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus
23.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM 11'51"
24.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper 11'54"
25.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM 12'37"
26.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria 12'56"
27.
Lucas DE ROSSI
Nippo Delko Provence 12'58"
28.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling 13'21"
29.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM 13'25"
30.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 14'09"
31.
Marek RUTKIEWICZ
Mazowsze Serce Polski 14'29"
32.
Luca RAGGIO
D'Amico - UM Tools 14'58"
33.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 15'02"
34.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 15'05"
35.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper 15'11"
36.
Marcin BUDZINSKI
Wibatech - Merx 15'12"
37.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega 15'21"
38.
Michał PODLASKI
Mazowsze Serce Polski
39.
Jeen DE JONG
A Bloc CT 16'30"
40.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir 16'40"
41.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD 18'55"
42.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 20'09"
43.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team 20'18"
44.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 20'21"
45.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team 20'33"
46.
Dominik GORAK
CCC Development Team 20'47"
47.
Martin NESSLER
Cycling Team Friuli ASD 20'53"
48.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper 21'17"
49.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega 21'23"
50.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team 21'35"
51.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 21'38"
52.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team 21'45"
53.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD 22'03"
54.
Eduard-Michael GROSU
Nippo Delko Provence 22'35"
55.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW 22'42"
56.
Stijn APPEL
A Bloc CT 23'34"
57.
Tomasz BUDZINSKI
Wibatech - Merx 23'47"
58.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 23'59"
59.
Meindert WEULINK
A Bloc CT 24'48"
60.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Nippo Delko Provence 25'40"
61.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Vega 25'45"
62.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 26'16"
63.
Szymon KRAWCZYK
CCC Development Team 26'29"
64.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT 27'01"
65.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 27'08"
66.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè 27'20"
67.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir 28'53"
68.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega 29'27"
69.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence 29'28"
70.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir 29'32"
71.
Emil DIMA
Giotti - Victoria 29'57"
72.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus 30'12"
73.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team 30'13"
74.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski 30'52"
75.
Mel VAN DER VEEKENS
A Bloc CT 31'17"
76.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM 32'44"
77.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 33'16"
78.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus 33'19"
79.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 33'48"
80.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW 34'08"
81.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 34'29"
82.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM 34'32"
83.
Julien TRARIEUX
Nippo Delko Provence 34'48"
84.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega 34'50"
85.
Valter GHIGINO
D'Amico - UM Tools 35'07"
86.
Nicolas NESI
D'Amico - UM Tools 35'29"
87.
Lars KULBE
Team SKS - Sauerland NRW 35'32"
88.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 35'56"
89.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus 36'03"
90.
Johannes HODAPP
Team SKS - Sauerland NRW 36'26"
91.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW 36'30"
92.
Simone SANÒ
Team Novak 36'36"
93.
Daniel CRISTA
Elite without contract 37'59"
94.
Charly PETELIN
Amore & Vita - Prodir 38'18"
95.
Antonio BARAC
Meridiana - Kamen Team 38'56"
96.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir 39'10"
97.
Rémy CAPRON
Akros - Excelsior - Thömus 42'38"
98.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 45'29"
99.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè 45'35"
100.
Iustin-Ioan VAIDIAN
Romania 45'42"
101.
Adi Narcis MARCU
Romania 45'54"
102.
Mattija LOJEN
Meridiana - Kamen Team 47'11"
103.
Justin WOLF
Bike Aid 52'19"
104.
Andras SZENTPETERI
Team Novak 54'24"