2.1

Sibiu Cycling Tour 2020  |  Stage 2. Sibiu - Sibiu   

8th edition

181.2 km, 25 July 2020

Rider Team Time
1.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 3h58'58"
2.
Rudy BARBIER
Israel Start - Up Nation
3.
Riccardo STACCHIOTTI
Vini Zabù - KTM
4.
Eduard-Michael GROSU
Nippo Delko Provence
5.
Adam ŤOUPALÍK
Elkov - Kasper
6.
Patryk STOSZ
Voster - ATS Team
7.
Paweł BERNAS
Mazowsze Serce Polski
8.
Filippo FIORELLI
Bardiani CSF - Faizanè
9.
Lars KULBE
Team SKS - Sauerland NRW
10.
Petr KELEMEN
CCC Development Team
11.
Szymon KRAWCZYK
CCC Development Team
12.
Adriaan JANSSEN
A Bloc CT
13.
Piotr BROŻYNA
Voster - ATS Team
14.
Luca WACKERMANN
Vini Zabù - KTM
15.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
16.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
17.
Paweł CIEŚLIK
Voster - ATS Team
18.
Szymon TRACZ
CCC Development Team
19.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
20.
Gabriele PETRELLI
Cycling Team Friuli ASD
21.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
22.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
23.
Leonardo TORTOMASI
Vini Zabù - KTM
24.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
25.
Michal SCHLEGEL
Elkov - Kasper
26.
Serghei ȚVETCOV
Team Sapura Cycling
27.
Emanuel PIASKOWY
Mazowsze Serce Polski
28.
Davide REBELLIN
Meridiana - Kamen Team
29.
Piotr PĘKAŁA
CCC Development Team
30.
Rémy ROCHAS
Nippo Delko Provence
31.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
32.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation
33.
Karel HNÍK
Elkov - Kasper
34.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid
35.
Julien TRARIEUX
Nippo Delko Provence
36.
Johannes ADAMIETZ
Team SKS - Sauerland NRW
37.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation 00'10"
38.
Michał PODLASKI
Mazowsze Serce Polski
39.
Matteo BUSATO
Vini Zabù - KTM 00'15"
40.
Manuel ZOBRIST
Akros - Excelsior - Thömus 00'55"
41.
Ivar SLIK
A Bloc CT
42.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega
43.
Johannes HODAPP
Team SKS - Sauerland NRW
44.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega
45.
Stijn APPEL
A Bloc CT
46.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
47.
Nicolas NESI
D'Amico - UM Tools
48.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid
49.
Jeen DE JONG
A Bloc CT
50.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team
51.
Kacper WALKOWIAK
CCC Development Team
52.
Martin NESSLER
Cycling Team Friuli ASD
53.
Marek RUTKIEWICZ
Mazowsze Serce Polski
54.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega
55.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
56.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus
57.
Jan BÁRTA
Elkov - Kasper
58.
Luca COVILI
Bardiani CSF - Faizanè
59.
Michael KUKRLE
Elkov - Kasper
60.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria
61.
Dominik GÓRAK
CCC Development Team
62.
Andrea PIETROBON
Cycling Team Friuli ASD
63.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
64.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx
65.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega
66.
Mel VAN DER VEEKENS
A Bloc CT
67.
Nicholas DALLA VALLE
Bardiani CSF - Faizanè
68.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria
69.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools
70.
Antonio SANTORO
WorkService - Dynatek - Vega
71.
Davide APPOLLONIO
Amore & Vita - Prodir
72.
Antonio ZULLO
Amore & Vita - Prodir
73.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
74.
Antoine DEBONS
Akros - Excelsior - Thömus
75.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
76.
Michel GIESSELMANN
Team SKS - Sauerland NRW 01'19"
77.
Matteo PELUCCHI
Bardiani CSF - Faizanè
78.
Justin WOLF
Bike Aid
79.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid
80.
Wojciech SYKAŁA
Voster - ATS Team
81.
Valter GHIGINO
D'Amico - UM Tools
82.
Andrea GUARDINI
Giotti - Victoria
83.
František SISR
Elkov - Kasper
84.
Per MÜNSTERMANN
Team SKS - Sauerland NRW
85.
Charly PETELIN
Amore & Vita - Prodir
86.
Jon KNOLLE
Team SKS - Sauerland NRW
87.
Marcin BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx
88.
Dusan KALABA
Meridiana - Kamen Team
89.
Luca RAGGIO
D'Amico - UM Tools
90.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
91.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx 01'37"
92.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè
93.
Viktor FILUTAS
Giotti - Victoria 04'29"
94.
Meindert WEULINK
A Bloc CT 05'10"
95.
Lucas DE ROSSI
Nippo Delko Provence
96.
Yegor DEMENTYEV
Team Novak
97.
Tomasz BUDZIŃSKI
Wibatech - Merx
98.
Karol KUKLEWICZ
Wibatech - Merx
99.
Hideto NAKANE
Nippo Delko Provence
100.
Antonio BARAC
Meridiana - Kamen Team
101.
Iustin-Ioan VAIDIAN
Romania
102.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Nippo Delko Provence
103.
Rémy CAPRON
Akros - Excelsior - Thömus
104.
Andrea MEUCCI
Amore & Vita - Prodir
105.
Simone SANÒ
Team Novak
106.
Balázs RÓZSA
Team Novak
107.
Thomas DEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
108.
Daniel CRISTA
Elite without contract
109.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team
110.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation
111.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega
112.
Adrian BANASZEK
Mazowsze Serce Polski
113.
Mattija LOJEN
Meridiana - Kamen Team 10'08"
114.
Adi Narcis MARCU
Romania
115.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
116.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 10'17"
117.
Filippo FERRONATO
Cycling Team Friuli ASD 12'08"
118.
Lorenzo MARENZI
Meridiana - Kamen Team 15'34"
119.
Andrei Cosmin BIDILICI
Romania
120.
Ciprian Ioan JITARU
Giotti - Victoria
121.
Matthias SCHNAPKA
Bike Aid
122.
Valentin PLESEA
Romania
123.
Andras SZENTPETERI
Team Novak 17'58"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Sibiu - Sibiu

Distance: 181.2 km

Date: 25 July 2020