2.1

Jayco Herald Sun Tour 2020  |  Stage 3. Bright - Wangaratta   

11th edition

178.1 km, 7 February 2020

Rider Team Time
1.
Kaden GROVES
Mitchelton - Scott 4h07'27"
2.
Alberto DAINESE
Team Sunweb
3.
Mihkel RÄIM
Israel Start - Up Nation
4.
Moreno HOFLAND
EF Education First
5.
Michael RICE
Ara - Pro Racing Sunshine Coast
6.
Michael FREIBERG
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 00'02"
7.
Hayden MCCORMICK
Black Spoke Pro Cycling Academy
8.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation
9.
Godfrey SLATTERY
Korda Mentha Real Estate Australia
10.
Samuel JENNER
Team BridgeLane
11.
Neilson POWLESS
EF Education First
12.
Salvador GUARDIOLA TORA
Kinan Cycling Team
13.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
14.
Ari SCOTT
Black Spoke Pro Cycling Academy
15.
James WHELAN
EF Education First
16.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
17.
Ayden TOOVEY
Team BridgeLane
18.
Alex HEANEY
St. George Continental Cycling Team
19.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling
20.
Thomas LEBAS
Kinan Cycling Team
21.
Ryan CAVANAGH
St. George Continental Cycling Team
22.
Conor SCHUNK
23.
Thomas SCULLY
EF Education First
24.
Michael STORER
Team Sunweb
25.
Connor REARDON
St. George Continental Cycling Team
26.
Ben CARMAN
Nero Continental
27.
Brendon DAVIDS
Oliver's Real Food Racing
28.
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
Kinan Cycling Team
29.
Sebastian BERWICK
St. George Continental Cycling Team
30.
Rudy PORTER
Korda Mentha Real Estate Australia
31.
Charles-Étienne CHRÉTIEN
32.
Samuel HILL
Team BridgeLane
33.
James ORAM
Black Spoke Pro Cycling Academy
34.
Jay VINE
Nero Continental
35.
Alexander CATAFORD
Israel Start - Up Nation
36.
Ben METCALFE
Team BridgeLane 00'08"
37.
Lachlan MORTON
EF Education First
38.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation
39.
Jonas RUTSCH
EF Education First
40.
Calan WHITE
Korda Mentha Real Estate Australia
41.
Marcus CULEY
Team Sapura Cycling 00'15"
42.
Dion SMITH
Mitchelton - Scott 00'20"
43.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott 00'27"
44.
Mark O'BRIEN
45.
Michael POTTER
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 00'34"
46.
Mitchell DOCKER
EF Education First 00'37"
47.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation 00'44"
48.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
49.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 00'46"
50.
Dylan MCKENNA
Nero Continental 01'02"
51.
Joel YATES
St. George Continental Cycling Team 02'08"
52.
Scott MCGILL
Aevolo
53.
Sebastian PRESLEY
Oliver's Real Food Racing
54.
Ryan THOMAS
Ara - Pro Racing Sunshine Coast
55.
Max KANTER
Team Sunweb
56.
Luke MUDGWAY
Black Spoke Pro Cycling Academy
57.
Liam WHITE
Oliver's Real Food Racing 04'26"
58.
Yasuharu NAKAJIMA
Kinan Cycling Team
59.
Jesse COYLE
Nero Continental
60.
Genki YAMAMOTO
Kinan Cycling Team
61.
Angus LYONS
Oliver's Real Food Racing
62.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation
63.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
64.
Carter TURNBULL
Korda Mentha Real Estate Australia
65.
Riley FLEMING
Oliver's Real Food Racing
66.
Florian STORK
Team Sunweb
67.
Christopher MILLER
Nero Continental
68.
Thomas BOLTON
Oliver's Real Food Racing
69.
Hiroshi TSUBAKI
Kinan Cycling Team
70.
Conor MURTAGH
Oliver's Real Food Racing
71.
Sebastian BARRETT
Ara - Pro Racing Sunshine Coast 08'27"
72.
David WILLIAMS
Korda Mentha Real Estate Australia
73.
Ashley MACKAY
Ara - Pro Racing Sunshine Coast
74.
Tyler STITES
75.
Ethan BATT
Black Spoke Pro Cycling Academy
76.
Robert POWER
Team Sunweb
77.
Joshua KENCH
Black Spoke Pro Cycling Academy
78.
Benjamin HILL
Team BridgeLane
79.
Nicholas SCHULTZ
Mitchelton - Scott 12'05"
80.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott

Stage information

Start, finish: Stage 3. Bright - Wangaratta

Distance: 178.1 km

Date: 7 February 2020