2.1

Tour Colombia 2020  |  Stage 6. Zipaquirá - El Once/Alto del Verjón   

3rd edition

182.6 km, 16 February 2020

Rider Team Time
1.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First 4h24'09"
2.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First 00'01"
3.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos 00'03"
4.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 00'09"
5.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 00'14"
6.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Team Medellin 00'52"
7.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 01'08"
8.
Diego Andres CAMARGO PIÑEDA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 01'16"
9.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM - Scott
10.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
11.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team 01'29"
12.
Matteo BADILATTI
Israel Start - Up Nation 01'37"
13.
Andres Camilo ARDILA
UAE Team Emirates 01'38"
14.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Team Medellin 01'44"
15.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 01'45"
16.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 01'53"
17.
Richard Rolando HUERA MONTENEGRO
02'05"
18.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren 02'15"
19.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM - Scott 02'21"
20.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
02'36"
21.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First 02'39"
22.
Walter Fernando PEDRAZA MORALES
02'41"
23.
Aldemar REYES ORTEGA
EPM - Scott 02'45"
24.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 03'04"
25.
Jimmy Santiago MONTENEGRO NARVAEZ
03'18"
26.
German Enrique CHAVEZ TORRES
EPM - Scott 03'25"
27.
Jesús David PEÑA JIMÉNEZ
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 03'31"
28.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
03'49"
29.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling 03'52"
30.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
03'54"
31.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Movistar Team 04'22"
32.
Harold Martin LOPEZ GRANIZO
Best PC Ecuador 04'28"
33.
Danny Alberto OSORIO CALLE
04'44"
34.
Jose ALARCON
Venezuela 04'51"
35.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
Best PC Ecuador 05'08"
36.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 05'09"
37.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
05'19"
38.
Kristian Javier YUSTRE RODRIGUEZ
05'30"
39.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
EPM - Scott
40.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Efapel 05'53"
41.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling 05'57"
42.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team 06'03"
43.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Team Medellin 06'28"
44.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Team Ineos 06'29"
45.
Brandon Smith RIVERA VARGAS
Team Ineos
46.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Vini Zabù - KTM 06'38"
47.
José RUJANO GUILLÉN
07'00"
48.
Patrick SCHELLING
Israel Start - Up Nation 07'17"
49.
Efren SANTOS MORENO
Canel's Pro Cycling 07'26"
50.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Team Medellin
51.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 07'40"
52.
Santiago ORDOÑEZ
Canel's Pro Cycling 08'07"
53.
Idar ANDERSEN
Uno - X Norwegian Development Team 08'21"
54.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
55.
Jordan TABARES
Equipo Continental Supergiros 08'30"
56.
Juan Francisco ROSALES
Canel's Pro Cycling 08'45"
57.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
08'57"
58.
Yonathan SALINAS
Venezuela 09'25"
59.
Matthieu JEANNES
09'28"
60.
Roniel CAMPOS
09'44"
61.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 09'50"
62.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 10'04"
63.
Einer Augusto RUBIO
Movistar Team
64.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
65.
Jorge MONTENEGRO
66.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
67.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 10'05"
68.
Frank Jair OSORIO CARVAJAL
10'14"
69.
César FONTE
Efapel 10'43"
70.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 11'07"
71.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
11'16"
72.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
12'00"
73.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Team Medellin 12'16"
74.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Team Medellin
75.
Eduardo CORTE CORDERO
Canel's Pro Cycling
76.
Nathan BROWN
Rally - UHC Cycling 13'03"
77.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 15'11"
78.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec 16'01"
79.
Simon PELLAUD
Androni Giocattoli - Sidermec
80.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 16'13"
81.
Jonas Iversby HVIDEBERG
Uno - X Norwegian Development Team 16'14"
82.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 16'49"
83.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
84.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF - Faizanè
85.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
86.
Segundo NAVARRETE
17'14"
87.
Lars SAUGSTAD
Uno - X Norwegian Development Team 18'15"
88.
Iuri FILOSI
Bardiani CSF - Faizanè 18'35"
89.
Cameron PIPER
18'55"
90.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
19'29"
91.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
EPM - Scott 19'30"
92.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling
93.
Edison MUÑOZ LOPEZ
94.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
95.
Pablo Andrés ALARCON CARES
Canel's Pro Cycling
96.
Gerard ARMILLAS PUBILL
Efapel
97.
Lev GONOV
Russia 19'35"
98.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 19'52"
99.
Travis MCCABE
Israel Start - Up Nation 20'33"
100.
Jesus MORALES
Canel's Pro Cycling 21'06"
101.
Brayan CHAVES RUBIO
21'11"
102.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 21'44"
103.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 22'04"
104.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
105.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
106.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
107.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
108.
Matteo JORGENSON
Movistar Team
109.
Riccardo MARCHESINI
Amore & Vita - Prodir
110.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
111.
Johan Antonio COLON BUELVAS
112.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF - Faizanè 22'20"
113.
Māris BOGDANOVIČS
Amore & Vita - Prodir 22'30"
114.
Bert VAN LERBERGHE
Deceuninck - Quick Step 22'31"
115.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 24'27"
116.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First 24'40"
117.
Ivan SMIRNOV
Russia 25'24"
118.
Umberto MARENGO
Vini Zabù - KTM 25'34"
119.
Matteo DE BONIS
Vini Zabù - KTM
120.
Marcos Levy NASCIMENTO DA MATTA
Brazil 25'43"
121.
Dmitrii MUKHOMEDIAROV
Russia 25'45"
122.
Julian David MOLANO BENAVIDES
25'49"
123.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 25'53"
124.
Anderson Timoteo PAREDES LOPEZ
Best PC Ecuador 25'55"
125.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step 26'54"
126.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 27'03"
127.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM 27'45"
128.
Aleksandr SMIRNOV
129.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk 30'58"
130.
James MITRI
Burgos - BH 31'31"
131.
Veljko STOJNIĆ
Vini Zabù - KTM 31'33"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Zipaquirá - El Once/Alto del Verjón

Race Type: Mountain stage

Distance: 182.6 km

Date: 16 February 2020