2.UWT

Tour Down Under 2020  |  Stage 1. Tanunda - Tanunda   

22nd edition

150 km, 21 January 2020

Rider Team Time
1.
Sam BENNETT
Deceuninck - Quick Step 3h28'54"
2.
Jasper PHILIPSEN
UAE Team Emirates
3.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
4.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
5.
André GREIPEL
Israel Start - Up Nation
6.
Kristoffer HALVORSEN
EF Education First
7.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal
8.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
9.
Samuel WELSFORD
10.
Alberto DAINESE
Team Sunweb
11.
Gabriel CULLAIGH
Movistar Team
12.
Christopher LAWLESS
Team Ineos
13.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
14.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
15.
Chris HARPER
Team Jumbo - Visma
16.
Andrea VENDRAME
Ag2r La Mondiale
17.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
18.
Ryan GIBBONS
NTT Pro Cycling
19.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates
20.
Rafael VALLS FERRI
Bahrain - McLaren
21.
George BENNETT
Team Jumbo - Visma
22.
Szymon SAJNOK
CCC Team
23.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
24.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits
25.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
26.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
27.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
28.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
29.
Jarrad DRIZNERS
Hagens Berman - Axeon
30.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
31.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
32.
Luka PIBERNIK
Bahrain - McLaren
33.
Fabio FELLINE
Astana Pro Team
34.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
35.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
36.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
37.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale
38.
Nathan HAAS
Cofidis, Solutions Crédits
39.
Joey ROSSKOPF
CCC Team
40.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation
41.
Manuele BOARO
Astana Pro Team
42.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
43.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
44.
Mattia CATTANEO
Deceuninck - Quick Step
45.
Neilson POWLESS
EF Education First
46.
Simon GESCHKE
CCC Team
47.
Richie PORTE
Trek - Segafredo
48.
Juri HOLLMANN
Movistar Team
49.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
50.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
51.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
52.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
CCC Team
53.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
54.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team
55.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma
56.
Robert POWER
Team Sunweb
57.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott
58.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
59.
Dries DEVENYNS
Deceuninck - Quick Step
60.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - McLaren
61.
Dylan SUNDERLAND
NTT Pro Cycling
62.
Stefan DE BOD
NTT Pro Cycling
63.
Ben HERMANS
Israel Start - Up Nation
64.
Samuele BATTISTELLA
NTT Pro Cycling
65.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos
66.
Nicholas WHITE
Team BridgeLane
67.
Taylor LINDORFF
Team BridgeLane
68.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - McLaren
69.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team
70.
Kenny ELISSONDE
Trek - Segafredo
71.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team
72.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
73.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ
74.
Danilo WYSS
NTT Pro Cycling
75.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott
76.
Rohan DENNIS
Team Ineos
77.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
78.
Fabian LIENHARD
Groupama - FDJ
79.
Matthew HOLMES
Lotto - Soudal
80.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
81.
Jens KEUKELEIRE
EF Education First
82.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation
83.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
84.
Samuel JENNER
Team BridgeLane
85.
Michel RIES
Trek - Segafredo
86.
Michael STORER
Team Sunweb
87.
Simone CONSONNI
Cofidis, Solutions Crédits
88.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
89.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren
90.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
91.
Mikkel BJERG
UAE Team Emirates
92.
Domen NOVAK
Bahrain - McLaren
93.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
94.
Josef ČERNÝ
CCC Team
95.
Rick ZABEL
Israel Start - Up Nation
96.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
97.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
98.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Trek - Segafredo
99.
Marco HALLER
Bahrain - McLaren
100.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step
101.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
102.
Owain DOULL
Team Ineos
103.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits
104.
Lachlan MORTON
EF Education First
105.
Max KANTER
Team Sunweb
106.
Florian STORK
Team Sunweb
107.
Cameron SCOTT
108.
Shane ARCHBOLD
Deceuninck - Quick Step
109.
Kelland O'BRIEN
110.
Jonas RUTSCH
EF Education First
111.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
112.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe
113.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 00'20"
114.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Movistar Team 00'22"
115.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
116.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 00'26"
117.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 00'33"
118.
Giacomo NIZZOLO
NTT Pro Cycling
119.
Rasmus Fossum TILLER
NTT Pro Cycling
120.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation 00'36"
121.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 00'45"
122.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 00'57"
123.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale 00'59"
124.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team 01'10"
125.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 01'12"
126.
Thomas SCULLY
EF Education First 01'14"
127.
Mitchell DOCKER
EF Education First 01'18"
128.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 01'20"
129.
Jonathan DIBBEN
Lotto - Soudal 01'22"
130.
Ian STANNARD
Team Ineos
131.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 01'30"
132.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits
133.
Ide SCHELLING
Bora - Hansgrohe 01'33"
134.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
135.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb 02'11"
136.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ 02'15"
137.
Luke ROWE
Team Ineos 02'23"
138.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott 03'25"
139.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation

Stage information

Start, finish: Stage 1. Tanunda - Tanunda

Distance: 150 km

Date: 21 January 2020