2.UWT

Tour Down Under 2020  |  Stage 3. Unley - Paracombe   

22nd edition

131 km, 23 January 2020

Rider Team Time
1.
Richie PORTE
Trek - Segafredo 3h14'09"
2.
Robert POWER
Team Sunweb 00'05"
3.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
4.
Rohan DENNIS
Team Ineos
5.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
6.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
7.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos
8.
Simon GESCHKE
CCC Team
9.
George BENNETT
Team Jumbo - Visma
10.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott 00'13"
11.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 00'15"
12.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates
13.
Dries DEVENYNS
Deceuninck - Quick Step
14.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - McLaren
15.
Mattia CATTANEO
Deceuninck - Quick Step
16.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
17.
Chris HARPER
Team Jumbo - Visma 00'23"
18.
Neilson POWLESS
EF Education First
19.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
20.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
21.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
22.
Santiago BUITRAGO
Bahrain - McLaren
23.
Nathan HAAS
Cofidis, Solutions Crédits
24.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team 00'27"
25.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
26.
Samuele BATTISTELLA
NTT Pro Cycling
27.
Michael STORER
Team Sunweb 00'32"
28.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale 00'34"
29.
Manuele BOARO
Astana Pro Team
30.
Ide SCHELLING
Bora - Hansgrohe
31.
Matthew HOLMES
Lotto - Soudal
32.
Florian STORK
Team Sunweb
33.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
34.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
35.
Jarrad DRIZNERS
Hagens Berman - Axeon
36.
Fabio FELLINE
Astana Pro Team
37.
Andrea VENDRAME
Ag2r La Mondiale
38.
Omer GOLDSTEIN
Israel Start - Up Nation
39.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step
40.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - McLaren
41.
Ryan GIBBONS
NTT Pro Cycling
42.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Movistar Team
43.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation 00'46"
44.
Joey ROSSKOPF
CCC Team
45.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team 00'50"
46.
Rick ZABEL
Israel Start - Up Nation
47.
Jens KEUKELEIRE
EF Education First 00'52"
48.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 00'54"
49.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
50.
Danilo WYSS
NTT Pro Cycling 00'58"
51.
André GREIPEL
Israel Start - Up Nation 01'10"
52.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott 01'17"
53.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team 01'21"
54.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 01'27"
55.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 01'32"
56.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale 01'49"
57.
Josef ČERNÝ
CCC Team
58.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Trek - Segafredo 01'51"
59.
Kenny ELISSONDE
Trek - Segafredo
60.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 02'19"
61.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal
62.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ
63.
Juri HOLLMANN
Movistar Team
64.
Alex DOWSETT
Israel Start - Up Nation
65.
Samuel JENNER
Team BridgeLane
66.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
67.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
68.
Luka PIBERNIK
Bahrain - McLaren
69.
Timo ROOSEN
Team Jumbo - Visma
70.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 02'36"
71.
Jasper PHILIPSEN
UAE Team Emirates 02'40"
72.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 03'00"
73.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team
74.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
75.
Ian STANNARD
Team Ineos
76.
Mikkel BJERG
UAE Team Emirates 03'10"
77.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 03'26"
78.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
79.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
80.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
81.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma
82.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 03'38"
83.
Shane ARCHBOLD
Deceuninck - Quick Step
84.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott 03'51"
85.
Kelland O'BRIEN
86.
Cameron SCOTT
87.
Gabriel CULLAIGH
Movistar Team 03'59"
88.
Owain DOULL
Team Ineos
89.
Mitchell DOCKER
EF Education First 04'07"
90.
Marco HALLER
Bahrain - McLaren
91.
Dylan SUNDERLAND
NTT Pro Cycling 04'14"
92.
Giacomo NIZZOLO
NTT Pro Cycling
93.
Domen NOVAK
Bahrain - McLaren
94.
Fabian LIENHARD
Groupama - FDJ
95.
Jonas RUTSCH
EF Education First
96.
Max KANTER
Team Sunweb
97.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
98.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team 04'18"
99.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
CCC Team
100.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
101.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 04'33"
102.
Luke ROWE
Team Ineos
103.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits
104.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
105.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
106.
Kristoffer HALVORSEN
EF Education First
107.
Rasmus Fossum TILLER
NTT Pro Cycling 04'48"
108.
Alberto DAINESE
Team Sunweb 04'57"
109.
Jonathan DIBBEN
Lotto - Soudal 04'59"
110.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
111.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
112.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 05'13"
113.
Stefan DE BOD
NTT Pro Cycling
114.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
115.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe
116.
Szymon SAJNOK
CCC Team
117.
Sam BENNETT
Deceuninck - Quick Step 05'26"
118.
Michel RIES
Trek - Segafredo 06'26"
119.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale
120.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
121.
Samuel WELSFORD
122.
Nicholas WHITE
Team BridgeLane
123.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
124.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
125.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
126.
Thomas SCULLY
EF Education First
127.
Taylor LINDORFF
Team BridgeLane 06'32"
128.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits 06'34"
129.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits
130.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits
131.
Simone CONSONNI
Cofidis, Solutions Crédits
132.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 07'40"
133.
Lachlan MORTON
EF Education First 08'46"
134.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation 10'01"
135.
Christopher LAWLESS
Team Ineos 12'36"
136.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
137.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe

Stage information

Start, finish: Stage 3. Unley - Paracombe

Distance: 131 km

Date: 23 January 2020