1.1

Trofeo Ses Salines - Felanitx 2020

29th edition

Ses Salines - Felanitx 170.7 km

30 January 2020

Rider Team Time
1.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 3h41'29"
2.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
4.
Enrique SANZ UNZUÉ
Equipo Kern Pharma
5.
Andrea PASQUALON
Circus - Wanty Gobert
6.
Emīls LIEPIŅŠ
Trek - Segafredo
7.
Tom VAN ASBROECK
Israel Start - Up Nation
8.
Nacer BOUHANNI
Team Arkéa - Samsic
9.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH
10.
Vyacheslav KUZNETSOV
Gazprom - Rusvelo
11.
Giacomo GARAVAGLIA
Kometa - Xstra Cycling Team
12.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Fundación - Orbea
13.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Excelsior - Thömus
14.
Paolo TOTÒ
WorkService - Dynatek - Vega
15.
Giovanni LONARDI
Bardiani CSF - Faizanè
16.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Alfdan DE DECKER
Circus - Wanty Gobert
18.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF - Faizanè
19.
Federico BURCHIO
WorkService - Dynatek - Vega
20.
Jempy DRUCKER
Bora - Hansgrohe
21.
Mathias Alexander LARSEN
Kometa - Xstra Cycling Team
22.
Alex VOGEL
Swiss Racing Academy
23.
Loïc VLIEGEN
Circus - Wanty Gobert
24.
Alejandro ROPERO
Kometa Xstra Cycling Team
25.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
26.
Alex COLMAN
Canyon DHB p/b Soreen
27.
Mattia BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
28.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma
29.
Mauro SCHMID
Team Monti
30.
Matis LOUVEL
Team Arkéa - Samsic
31.
Lukas RÜEGG
Swiss Racing Academy
32.
Per MÜNSTERMANN
33.
Fabian PAUMANN
Swiss Racing Academy
34.
Miguel Angel FERNANDEZ RUIZ
Gios - Kiwi Atlantico
35.
Abram STOCKMAN
36.
Connor SWIFT
Team Arkéa - Samsic
37.
Dzmitry ZHYHUNOU
Fundación - Orbea
38.
Emil ANDERSSON
Memil Pro Cycling 00'11"
39.
Antonio PUPPIO
Kometa - Xstra Cycling Team
40.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo
41.
Lukas BALDINGER
Team SKS Germany NRW
42.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal
43.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa - Xstra Cycling Team 00'15"
44.
Wincent WALLINDER
Memil Pro Cycling
45.
Simone VELASCO
Gazprom - Rusvelo
46.
Fernando LOPES GONZALEZ
Gios - Kiwi Atlantico
47.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation
48.
Juan Fernando CALLE HURTADO
Caja Rural - Seguros RGA
49.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic
50.
Fabio MAZZUCCO
Bardiani CSF - Faizanè
51.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
52.
Francesco ZANDRI
WorkService - Dynatek - Vega
53.
Alessandro IACCHI
Vini Zabù - KTM
54.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal
55.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal
56.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Burgos - BH
57.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Fundación - Orbea
58.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
59.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Fundación - Orbea
60.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
61.
Jacob SCOTT
Canyon DHB p/b Soreen
62.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH
63.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
64.
Raul COLOMBO
WorkService - Dynatek - Vega
65.
Jeremy BELLICAUD
Circus - Wanty Gobert
66.
Steff CRAS
Lotto - Soudal
67.
Dario PUCCIONI
WorkService - Dynatek - Vega
68.
Théry SCHIR
Swiss Racing Academy
69.
Gotzon MARTIN SANZ
Fundación - Orbea
70.
Héctor SÁEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA
71.
David GALARRETA UGARTE
Gios - Kiwi Atlantico
72.
Lorenzo FORTUNATO
Vini Zabù - KTM
73.
Franklin Alejandro CHACON ORTEGA
Gios - Kiwi Atlantico
74.
Isaac CANTON SERRANO
Burgos - BH
75.
Nicolas COPPOLINO
WorkService - Dynatek - Vega
76.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
77.
Alex MOLENAAR
Burgos - BH
78.
Robert SCOTT
Canyon DHB p/b Soreen
79.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation
80.
Francesco Manuel BONGIORNO
Vini Zabù - KTM
81.
Roger ADRIA
Equipo Kern Pharma
82.
Davide VILLELLA
Movistar Team
83.
Matteo ROTONDI
WorkService - Dynatek - Vega
84.
Christophe NOPPE
Team Arkéa - Samsic
85.
Valère THIEBAUD
Akros - Excelsior - Thömus
86.
Bram WELTEN
Team Arkéa - Samsic
87.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
88.
Alex PATON
Canyon DHB p/b Soreen
89.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal
90.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa - Xstra Cycling Team
91.
Jérôme BAUGNIES
Canyon DHB p/b Soreen
92.
Stefan BISSEGGER
Team Monti
93.
Nico SELENATI
Akros - Excelsior - Thömus
94.
Yurgen Clesman RAMIREZ UZCATEGUI
Gios - Kiwi Atlantico
95.
Jon KNOLLE
00'25"
96.
Ivan MORENO
Equipo Kern Pharma
97.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
98.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF - Faizanè
99.
Max STEDMAN
Canyon DHB p/b Soreen
100.
Sergio ARAIZ
Equipo Kern Pharma
101.
Damian LÜSCHER
Swiss Racing Academy
102.
Matthias REUTIMANN
Swiss Racing Academy
103.
Reto HOLLENSTEIN
Israel Start - Up Nation
104.
Sergio Román MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
105.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
106.
Simone BEVILACQUA
Vini Zabù - KTM
107.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
108.
Dmitry STRAKHOV
Gazprom - Rusvelo
109.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
110.
José Félix PARRA
Equipo Kern Pharma 00'34"
111.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF - Faizanè 00'36"
112.
Julian BRAUN
00'38"
113.
Nils POLITT
Israel Start - Up Nation
114.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation
115.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise
116.
Gilles DE WILDE
Sport Vlaanderen - Baloise
117.
Tom DEVRIENDT
Circus - Wanty Gobert 00'40"
118.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
119.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise 00'44"
120.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
Fundación - Orbea 00'47"
121.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'49"
122.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
123.
Carl LJUNGGREN
Memil Pro Cycling 01'01"
124.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
125.
Matthias BRÄNDLE
Israel Start - Up Nation
126.
Fabio VAN DEN BOSSCHE
Sport Vlaanderen - Baloise 01'09"
127.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
128.
Jonathan BOGLI
Swiss Racing Academy 01'17"
129.
Quinn SIMMONS
Trek - Segafredo 01'37"
130.
Lars KULBE
01'39"
131.
Jaume SUREDA MOREY
Burgos - BH 02'09"
132.
Tristan MARGUET
02'18"
133.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
134.
Etienne VAN EMPEL
Vini Zabù - KTM 02'21"
135.
Claudio IMHOF
Team Vorarlberg - Santic 02'32"
136.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 03'20"
137.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA 05'27"
138.
Oier LAZKANO
Caja Rural - Seguros RGA 05'31"
139.
Andreas ANDERSSON
Memil Pro Cycling 06'57"
140.
Willhelm WALLINDER
Memil Pro Cycling
141.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Gios - Kiwi Atlantico
142.
Diego LOPEZ FUENTES
Fundación - Orbea
143.
Patrick GAMPER
Bora - Hansgrohe 07'16"
144.
Riccardo VERZA
Kometa Xstra Cycling Team
145.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
146.
Jacob HENNESSY
Canyon DHB p/b Soreen
147.
Albert TORRES BARCELO
Movistar Team
148.
Ollie MORGAN
Memil - CCN Pro Cycling
149.
Michiel STOCKMAN
150.
Pieter VANSPEYBROUCK
Circus - Wanty Gobert 07'21"
151.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 11'47"
152.
Francisco GALVAN
Equipo Kern Pharma
153.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF - Faizanè
154.
Alejandro REGUEIRO PEREZ
Gios - Kiwi Atlantico

Race information

Start, finish: Ses Salines - Felanitx

Distance: 170.7 km

Date: 30 January 2020