2.PS

Volta ao Algarve 2020  |  Stage 5. Lagoa - Lagoa   

25th edition

20.3 km, 23 February 2020

Rider Team Time
1.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step 24'07"
2.
Rohan DENNIS
Team Ineos 00'10"
3.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ 00'19"
4.
Maximilian SCHACHMANN
Bora - Hansgrohe 00'38"
5.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
6.
Michał KWIATKOWSKI
Team Ineos
7.
Patrick BEVIN
CCC Team
8.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step 00'46"
9.
Nils POLITT
Israel Start - Up Nation 00'47"
10.
Mads WURTZ SCHMIDT
Israel Start - Up Nation 00'48"
11.
Mikkel BJERG
UAE Team Emirates 00'52"
12.
Geraint THOMAS
Team Ineos 00'53"
13.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
14.
Lennard KÄMNA
Bora - Hansgrohe 00'54"
15.
Simon GESCHKE
CCC Team
16.
Jasha SÜTTERLIN
Team Sunweb 00'55"
17.
Cees BOL
Team Sunweb 00'56"
18.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 00'58"
19.
Matteo TRENTIN
CCC Team 00'59"
20.
Andreas LEKNESSUND
Uno - X Norwegian Development Team
21.
Nathan VAN HOOYDONCK
CCC Team 01'02"
22.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Deceuninck - Quick Step 01'03"
23.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 01'05"
24.
Ilan VAN WILDER
Team Sunweb
25.
Vincenzo NIBALI
Trek - Segafredo 01'06"
26.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 01'07"
27.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 01'09"
28.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
29.
Casper Phillip PEDERSEN
Team Sunweb 01'11"
30.
Greg VAN AVERMAET
CCC Team
31.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
32.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 01'13"
33.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 01'18"
34.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano 01'19"
35.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 01'21"
36.
Mathieu VAN DER POEL
Alpecin - Fenix 01'28"
37.
Nils EEKHOFF
Team Sunweb
38.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team 01'29"
39.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
40.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team 01'33"
41.
Xandro MEURISSE
Circus - Wanty Gobert 01'34"
42.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 01'36"
43.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 01'39"
44.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
W52 - FC Porto
45.
Senne LEYSEN
Alpecin - Fenix 01'40"
46.
Brent VAN MOER
Lotto - Soudal 01'41"
47.
Reto HOLLENSTEIN
Israel Start - Up Nation
48.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ 01'42"
49.
Jempy DRUCKER
Bora - Hansgrohe 01'44"
50.
Tim DECLERCQ
Deceuninck - Quick Step 01'46"
51.
Gerard ARMILLAS PUBILL
Efapel 01'53"
52.
Torjus SLEEN
Uno - X Norwegian Development Team 01'57"
53.
Ben SWIFT
Team Ineos 01'58"
54.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 01'59"
55.
Ivo Emanuel Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
56.
Daniel MARTIN
Israel Start - Up Nation
57.
Daniel Jose Pereira MESTRE
W52 - FC Porto 02'00"
58.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team 02'03"
59.
Philippe GILBERT
Lotto - Soudal
60.
Jonathan DIBBEN
Lotto - Soudal
61.
Nico DENZ
Team Sunweb 02'09"
62.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Astana Pro Team
63.
Jenthe BIERMANS
Israel Start - Up Nation 02'10"
64.
Michael SCHÄR
CCC Team 02'11"
65.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Norwegian Development Team 02'12"
66.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 02'13"
67.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 02'14"
68.
Jake STEWART
Groupama - FDJ Continental Team 02'15"
69.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel
70.
Guillaume BOIVIN
Israel Start - Up Nation 02'22"
71.
Simon GUGLIELMI
Groupama - FDJ
72.
Danny VAN POPPEL
Circus - Wanty Gobert 02'24"
73.
Cameron WURF
Team Ineos 02'25"
74.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 02'27"
75.
Luis Gabriel Silva GOMES
Kelly - InOutbuild - UD Oliveirense 02'28"
76.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto 02'35"
77.
Mikel ARISTI GARDOKI
Fundación - Orbea 02'39"
78.
Jorge Daniel Silva MAGALHAES
W52 - FC Porto 02'40"
79.
Fabio JAKOBSEN
Deceuninck - Quick Step 02'42"
80.
Tiago Jose Pinto MACHADO
Efapel 02'43"
81.
Boy VAN POPPEL
Circus - Wanty Gobert 02'44"
82.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 02'45"
83.
Diego LOPEZ FUENTES
Fundación - Orbea 02'47"
84.
Henrique Madeira CASIMIRO
Kelly - InOutbuild - UD Oliveirense 02'48"
85.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Efapel
86.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 02'50"
87.
Davide MARTINELLI
Astana Pro Team 02'51"
88.
Elia VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
89.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
02'52"
90.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
UAE Team Emirates 02'53"
91.
Dries DE BONDT
Alpecin - Fenix 02'54"
92.
Simone PETILLI
Circus - Wanty Gobert 02'55"
93.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Fundación - Orbea 02'56"
94.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits 02'58"
95.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team 03'00"
96.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 03'03"
97.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits 03'04"
98.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 03'06"
99.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
03'07"
100.
Tom DEVRIENDT
Circus - Wanty Gobert
101.
Daniel HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team 03'09"
102.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
103.
Tiago Gomes ANTUNES
Efapel 03'10"
104.
Wesley KREDER
Circus - Wanty Gobert 03'11"
105.
Alexander GRIGORIEV
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 03'14"
106.
Antonio NIBALI
Trek - Segafredo
107.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Fundación - Orbea 03'18"
108.
Gaspar Filipe Cardoso GONÇALVES
03'21"
109.
Martin LAAS
Bora - Hansgrohe
110.
Alberto GALLEGO RUIZ
111.
Gotzon MARTIN SANZ
Fundación - Orbea 03'23"
112.
Aimé DE GENDT
Circus - Wanty Gobert 03'28"
113.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel
114.
Kristian SBARAGLI
Alpecin - Fenix
115.
Oier LAZKANO
Caja Rural - Seguros RGA 03'31"
116.
Pedro Miguel Goncalves LOPES
Kelly - InOutbuild - UD Oliveirense 03'32"
117.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano 03'35"
118.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 03'36"
119.
Luke ROWE
Team Ineos 03'38"
120.
Leangel LINÁREZ
03'40"
121.
Cesar Alexandre Feiteira MARTINGIL
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 03'41"
122.
Rafael Neto LOURENÇO
123.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
Fundación - Orbea 03'45"
124.
Luís Filipe Silva FERNANDES
125.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 03'47"
126.
João BENTA
03'48"
127.
Afonso Miguel Martins SILVA
03'50"
128.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 03'51"
129.
Carlos SALGUEIRO
L.A. Aluminios / L.A. Sport 03'52"
130.
Kristian KULSET
Uno - X Norwegian Development Team 03'53"
131.
Emanuel Fieber DUARTE
L.A. Aluminios - L.A. Sport
132.
Gonçalo Rafael LEAÇA
L.A. Aluminios - L.A. Sport 03'55"
133.
Fabio Manuel Fernandes COSTA
Kelly - InOutbuild - UD Oliveirense 03'57"
134.
David Miguel Costa RODRIGUES
135.
Otto VERGAERDE
Alpecin - Fenix 03'58"
136.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
137.
Héctor SÁEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA 04'02"
138.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits 04'12"
139.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Caja Rural - Seguros RGA 04'14"
140.
Hugo Matos SANCHO
04'19"
141.
Iker BALLARIN MANSO
Fundación - Orbea 04'20"
142.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 04'25"
143.
Davide CIMOLAI
Israel Start - Up Nation 04'28"
144.
Juan Fernando CALLE HURTADO
Caja Rural - Seguros RGA 04'38"
145.
Gonçalo Henrique Matos CARVALHO
146.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Efapel 04'39"
147.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
L.A. Aluminios - L.A. Sport
148.
Hugo Rafael Andrade NUNES
04'40"
149.
Marvin Ferreira Martins SCHEULEN
L.A. Aluminios - L.A. Sport
150.
Venceslau Sousa FERNANDES
04'41"
151.
Sacha MODOLO
Alpecin - Fenix
152.
Pedro Jose Ramos LOPES
Kelly - InOutbuild - UD Oliveirense 04'43"
153.
João Paulo Brito BARBOSA
04'50"
154.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA 04'56"
155.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 05'00"
156.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano 05'08"
157.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Aviludo - Louletano 05'11"
158.
Fabio SABATINI
Cofidis, Solutions Crédits 05'17"
159.
David Silva LIVRAMENTO
Atum General - Tavira - Maria Nova Hotel 05'40"
160.
David Barbosa RIBEIRO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 05'42"
161.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Aviludo - Louletano 05'51"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Lagoa - Lagoa

Race Type: Time Trial

Distance: 20.3 km

Date: 23 February 2020