2.PS

Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2020  |  Stage 5. Mijas - Mijas   

66th edition

13 km, 23 February 2020

Rider Team Time
1.
Dylan TEUNS
Bahrain - McLaren 17'57"
2.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
3.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott 00'02"
4.
Pello BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Bahrain - McLaren 00'03"
5.
Brandon MCNULTY
UAE Team Emirates 00'09"
6.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 00'17"
7.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 00'24"
8.
Chris HARPER
Team Jumbo - Visma 00'31"
9.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 00'32"
10.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - McLaren 00'33"
11.
Matej MOHORIČ
Bahrain - McLaren 00'36"
12.
Damiano CARUSO
Bahrain - McLaren 00'39"
13.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 00'40"
14.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Fundación - Orbea 00'43"
15.
Alessandro COVI
UAE Team Emirates 00'44"
16.
Thibault GUERNALEC
Team Arkéa - Samsic
17.
Enric MAS NICOLAU
Movistar Team 00'53"
18.
Andrey ZEITS
Mitchelton - Scott 00'54"
19.
Mikel LANDA MEANA
Bahrain - McLaren 00'58"
20.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 00'59"
21.
Anthony DELAPLACE
Team Arkéa - Samsic
22.
Vadim PRONSKIY
Astana Pro Team
23.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott
24.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 01'00"
25.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale 01'04"
26.
Louis VERVAEKE
Alpecin - Fenix 01'05"
27.
Mark PADUN
Bahrain - McLaren 01'08"
28.
Hugo HOULE
Astana Pro Team 01'11"
29.
Jimmy JANSSENS
Alpecin - Fenix 01'12"
30.
Kobe GOOSSENS
Lotto - Soudal 01'13"
31.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates 01'14"
32.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
33.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale 01'17"
34.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott 01'20"
35.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Fundación - Orbea 01'21"
36.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale
37.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 01'22"
38.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA
39.
James SHAW
Riwal - Readynez Cycling Team 01'23"
40.
Jan BAKELANTS
Circus - Wanty Gobert 01'27"
41.
Maurits LAMMERTINK
Circus - Wanty Gobert
42.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Fundación - Orbea 01'31"
43.
Loïc VLIEGEN
Circus - Wanty Gobert
44.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 01'32"
45.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
46.
Romain SICARD
Total Direct Energie 01'33"
47.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott
48.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
49.
Julien MORTIER
Bingoal WB
50.
Kristian AASVOLD
Riwal - Readynez Cycling Team 01'34"
51.
Julien SIMON
Total Direct Energie
52.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 01'35"
53.
Orluis Alberto AULAR SANABRIA
Caja Rural - Seguros RGA 01'36"
54.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 01'37"
55.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 01'39"
56.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Equipo Kern Pharma 01'40"
57.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA
58.
Eliot LIETAER
Bingoal WB
59.
Simone VELASCO
Gazprom - Rusvelo 01'41"
60.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
61.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team
62.
Andrea PASQUALON
Circus - Wanty Gobert 01'42"
63.
Dries VAN GESTEL
Total Direct Energie 01'43"
64.
Lawrence NAESEN
Ag2r La Mondiale
65.
Anton KUZMIN
Gazprom - Rusvelo 01'48"
66.
Bryan COQUARD
B&B Hotels - Vital Concept
67.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Equipo Kern Pharma 01'49"
68.
Floris DE TIER
Alpecin - Fenix
69.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma
70.
Scott THWAITES
Alpecin - Fenix
71.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
72.
Willie SMIT
Burgos - BH 01'50"
73.
Pablo GUERRERO BONILLA
Burgos - BH 01'52"
74.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise 01'53"
75.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
76.
Sebastián MORA VEDRI
Movistar Team 01'54"
77.
Matthew HOLMES
Lotto - Soudal
78.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 01'56"
79.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
80.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 01'58"
81.
Thomas BOUDAT
Team Arkéa - Samsic 01'59"
82.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal
83.
Łukasz OWSIAN
Team Arkéa - Samsic 02'01"
84.
Florian VACHON
Team Arkéa - Samsic
85.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Fundación - Orbea 02'02"
86.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team 02'09"
87.
Oscar RIESEBEEK
Alpecin - Fenix 02'10"
88.
Roger ADRIA OLIVERAS
Equipo Kern Pharma
89.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Fundación - Orbea 02'14"
90.
Alexander KONYCHEV
Mitchelton - Scott 02'17"
91.
Christoffer LISSON
Riwal - Readynez Cycling Team 02'19"
92.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
93.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
94.
Sondre Holst ENGER
Riwal - Readynez Cycling Team 02'20"
95.
Petr VAKOČ
Alpecin - Fenix 02'21"
96.
Julien MORICE
B&B Hotels - Vital Concept 02'22"
97.
Sebastian SCHÖNBERGER
B&B Hotels - Vital Concept 02'25"
98.
Ivan MORENO SANCHEZ
Equipo Kern Pharma 02'26"
99.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
100.
Jokin ARANBURU ARRUTI
Fundación - Orbea 02'27"
101.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Burgos - BH
102.
Stefano OLDANI
Lotto - Soudal
103.
Benoît JARRIER
Team Arkéa - Samsic 02'29"
104.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 02'30"
105.
Ludovic ROBEET
Bingoal WB 02'32"
106.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 02'33"
107.
Jose Felix PARRA CUERDA
Equipo Kern Pharma 02'36"
108.
Jelle VANENDERT
Bingoal WB 02'39"
109.
Christophe NOPPE
Team Arkéa - Samsic 02'41"
110.
Carmelo URBANO FONTIVEROS
Caja Rural - Seguros RGA 02'45"
111.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 02'50"
112.
Jens DEBUSSCHERE
B&B Hotels - Vital Concept
113.
Franklin SIX
Bingoal WB 02'53"
114.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
115.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
116.
Jon AGIRRE EGANA
Equipo Kern Pharma 02'57"
117.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise 02'58"
118.
Kévin REZA
B&B Hotels - Vital Concept 03'00"
119.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 03'02"
120.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Fundación - Orbea 03'03"
121.
Sergio Román MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 03'11"
122.
Jonas VAN GENECHTEN
B&B Hotels - Vital Concept 03'14"
123.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 03'33"
124.
Adrien PETIT
Total Direct Energie 03'35"
125.
Enrique SANZ UNZUÉ
Equipo Kern Pharma 03'37"
126.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie 03'53"
127.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie 04'04"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Mijas - Mijas

Race Type: Time Trial

Distance: 13 km

Date: 23 February 2020