G.P. Industria e Artigianato  |  Race History

42 Editions (1977 - 2019)

Season Winner 2nd 3rd
1977
Giancarlo TARTONI
Gabriele MUGNAINI
Attilio ROTA
1978
Francesco MOSER
Alfio VANDI
Vittorio ALGERI
1979
Vittorio ALGERI
Francesco MOSER
Pierino GAVAZZI
1980
Giuseppe SARONNI
Pierino GAVAZZI
Bruno LEALI
1981
Pierino GAVAZZI
Gianbattista BARONCHELLI
Alfio VANDI
1982
Gianbattista BARONCHELLI
Pierino GAVAZZI
Silvano CONTINI
1983
Fabrizio VERZA
Sergio SANTIMARIA
Jesper WORRE
1984
Marco FRANCESCHINI
Giuseppe PASSUELLO
Emanuele BOMBINI
1985
Pierino GAVAZZI
Jesper WORRE
Sergio SCREMIN
1986
Giovanni BOTTOIA
Marco GIOVANNETTI
Dag Erik PEDERSEN
1987
Marino AMADORI
Stefano COLAGÈ
Gianni BUGNO
1988
Massimo GHIROTTO
Stefano COLAGÈ
Gianbattista BARONCHELLI
1989
Eddie SALAS
Giambattista BARDELLONI
Maurizio FONDRIEST
1990
Dmitri KONYCHEV
Massimo GHIROTTO
Leonardo SIERRA
1991
Gianni FARESIN
Stefano CORTINOVIS
Giuseppe PETITO
1992
Gianni FARESIN
Stefano COLAGÈ
Daniel STEIGER
1993
Marco SALIGARI
Pjotr UGRUMOV
Maurizio MOLINARI
1994
Francesco CASAGRANDE
Bjarne RIIS
Andrea FERRIGATO
1995
Andrea FERRIGATO
Angelo CANZONIERI
Luca GELFI
1996
Michele BARTOLI
Francesco CASAGRANDE
Claudio CHIAPPUCCI
1997
Gianni FARESIN
Francesco CASAGRANDE
Valentino FOIS
1998
Romāns VAINŠTEINS
Mario MANZONI
Luca MAZZANTI
1999
Massimo PODENZANA
Danilo DI LUCA
Luca SCINTO
2000
Danilo DI LUCA
Sergio BARBERO
Nicola MICELI
2001
Davide REBELLIN
Francesco CASAGRANDE
Danilo DI LUCA
2002
Stefano GARZELLI
Giuliano FIGUERAS
Francesco CASAGRANDE
2003
Juan FUENTES ANGULLO
Gabriele COLOMBO
Fabiano FONTANELLI
2004
Damiano CUNEGO
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Ruggero BORGHI
2005
Luca MAZZANTI
Ruggero MARZOLI
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
2006
Damiano CUNEGO
Daniele PIETROPOLLI
Franco PELLIZOTTI
2007
Vincenzo NIBALI
Franco PELLIZOTTI
Mikhaylo KHALILOV
2008
Eddy RATTI
Francesco GINANNI
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
2009
Daniele CALLEGARIN
Gabriele BOSISIO
Jackson RODRÍGUEZ
2010
Daniele RATTO
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Franco PELLIZOTTI
2011
Ángel VICIOSO ARCOS
Giovanni VISCONTI
Mauro FINETTO
2012
Filippo POZZATO
Fabio TABORRE
Kristijan ĐURASEK
2013
Mauro SANTAMBROGIO
Patrik SINKEWITZ
Oscar GATTO
2014
Adam YATES
Davide FORMOLO
Francesco Manuel BONGIORNO
2016
Simon CLARKE
Andrea FEDI
Giovanni VISCONTI
2017
Adam YATES
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Rigoberto URÁN URÁN
2018
Matej MOHORIČ
Marco CANOLA
Davide BALLERINI
2019
Maximilian SCHACHMANN
Mattia CATTANEO
Andrea VENDRAME