Giro dell'Emilia  |  Race History

102 Editions (1909 - 2018)

Season Winner 2nd 3rd
1909
Eberardo PAVESI
Giuseppe BRAMBILLA
Luigi GANNA
1910
Luigi GANNA
Pierino ALBINI
Alfredo SIVOCCI
1911
Clemente CANEPARI
Vincenzo BORGARELLO
Carlo DURANDO
1912
Ugo AGOSTONI
Giuseppe SANTHIA
Costante GIRARDENGO
1913
Alfonso CALZOLARI
Ezio CORLAITA
Carlo DURANDO
1914
Ezio CORLAITA
Costante GIRARDENGO
Carlo DURANDO
1917
Angelo GREMO
Luigi LUCOTTI
Costante GIRARDENGO
1918
Costante GIRARDENGO
Leopoldo TORRICELLI
Alfonso CALZOLARI
1919
Costante GIRARDENGO
Ezio CORLAITA
Lauro BORDIN
1920
Giovanni BRUNERO
Costante GIRARDENGO
Emilio PETIVA
1921
Costante GIRARDENGO
Giovanni BRUNERO
Bartolomeo AIMO
1922
Costante GIRARDENGO
Alfredo SIVOCCI
Ugo AGOSTONI
1923
Michele GORDINI
Giuseppe ENRICI
Pasquale DI PIETRO
1924
Pietro LINARI
Gaetano BELLONI
Costante GIRARDENGO
1925
Costante GIRARDENGO
Alfredo BINDA
Giovanni BRUNERO
1927
Domenico PIEMONTESI
Alfredo BINDA
Allegro GRANDI
1928
Alfonso PICCIN
Pietro FOSSATI
Michele MARA
1929
Allegro GRANDI
Adolfo BORDONI
Felice GREMO
1930
Mario BONETTI
Camillo ERBA
Attilio PAVESI
1931
Glauco SERVADEI
Giovanni TULIPATI
Renato SCORTICATI
1934
Marco CIMATTI
Romeo ROSSI
1935
Aldo BINI
Eugenio GESTRI
Ruggero BALLI
1936
Giuseppe OLMO
Olimpio BIZZI
Pietro RIMOLDI
1937
Cesare DEL CANCIA
Adriano VIGNOLI
Giovanni GOTTI
1938
Corrado ARDIZZONI
Bianco BIANCHI
Renzo SILVESTRI
1939
Serafino BIAGIONI
Doro MORIGI
Giovanni BROTTO
1940
Osvaldo BAILO
Mario RICCI
Pietro RIMOLDI
1941
Fausto COPPI
Enrico MOLLO
Gino BARTALI
1942
Adolfo LEONI
Aldo BINI
Cino CINELLI
1943
Nedo LOGLI
Primo ZUCCOTTI
Elio BERTOCCHI
1946
Adolfo LEONI
Sergio MAGGINI
Serse COPPI
1947
Fausto COPPI
Gino BARTALI
Alfredo MARTINI
1948
Fausto COPPI
Vittorio ROSSELLO
Settimo SIMONINI
1949
Virgilio SALIMBENI
Sergio PAGLIAZZI
Silvio PEDRONI
1950
Luciano MAGGINI
Enzo NANNINI
Danilo BAROZZI
1951
Luciano MAGGINI
Giorgio ALBANI
Sergio PAGLIAZZI
1952
Gino BARTALI
Giuseppe MINARDI
Fausto COPPI
1953
Gino BARTALI
Giancarlo ASTRUA
Lido SARTINI
1954
Nino DEFILIPPIS
Rino BENEDETTI
Michele GISMONDI
1955
Nino DEFILIPPIS
Bruno MONTI
Eugenio BERTOGLIO
1956
Bruno MONTI
Adolfo GROSSO
Rino BENEDETTI
1957
Bruno MONTI
Giuseppe FALLARINI
Angelo CONTERNO
1958
Diego RONCHINI
Noe CONTI
Vito FAVERO
1959
Ercole BALDINI
Alessandro FANTINI
Walter MARTIN
1960
Pierino BAFFI
Diego RONCHINI
Carlo BRUGNAMI
1961
Diego RONCHINI
Giorgio ZANCANARO
Franco BALMAMION
1962
Bruno MEALLI
Walter MARTIN
Antonio SUÁREZ VÁZQUEZ
1963
Italo ZILIOLI
Silvano CIAMPI
Giovanni BETTINELLI
1965
Michele DANCELLI
Adriano DURANTE
Franco BITOSSI
1966
Carmine PREZIOSI
Italo MAZZACURATI
Luigi ZUCCOTTI
1967
Michele DANCELLI
Guido DE ROSSO
Franco BITOSSI
1968
Gianni MOTTA
Giancarlo POLIDORI
Claudio MICHELOTTO
1969
Gianni MOTTA
Franco BITOSSI
Felice GIMONDI
1970
Franco BITOSSI
Italo ZILIOLI
Michele DANCELLI
1971
Gianni MOTTA
Ole RITTER
Giancarlo POLIDORI
1972
Eddy MERCKX
Santiago LAZCANO
Felice GIMONDI
1973
Franco BITOSSI
Marcello BERGAMO
Miguel María LASA
1974
Francesco MOSER
Roger DE VLAEMINCK
Costantino CONTI
1975
Enrico PAOLINI
Felice GIMONDI
Alfredo CHINETTI
1976
Roger DE VLAEMINCK
Italo ZILIOLI
Glauco SANTONI
1977
Mario BECCIA
Bernt JOHANSSON
Phil EDWARDS
1978
Bernt JOHANSSON
Wladimiro PANIZZA
Alfio VANDI
1979
Francesco MOSER
Pierino GAVAZZI
Silvano CONTINI
1980
Gianbattista BARONCHELLI
Wladimiro PANIZZA
Jørgen MARCUSSEN
1981
Pierino GAVAZZI
Francesco MOSER
Silvano CONTINI
1982
Pierino GAVAZZI
Silvano CONTINI
Emanuele BOMBINI
1983
Cesare CIPOLLINI
Daniele CAROLI
Dag Erik PEDERSEN
1984
Ezio MORONI
Michael WILSON
Roberto CERUTI
1985
Acacio DA SILVA
Claudio CORTI
Marino LEJARRETA
1986
Hubert SEIZ
Dag Erik PEDERSEN
Pierino GAVAZZI
1987
Jean François BERNARD
Moreno ARGENTIN
Jiri SKODA
1988
Tony ROMINGER
Maurizio FONDRIEST
Rolf SØRENSEN
1989
Dmitri KONYCHEV
Maurizio FONDRIEST
Mauro GIANETTI
1990
Davide CASSANI
Gilles DELION
Yvon MADIOT
1991
Davide CASSANI
Ivan GOTTI
Charly MOTTET
1992
Gianni BUGNO
Davide CASSANI
Stephen HODGE
1993
Maurizio FONDRIEST
Pascal RICHARD
Claudio CHIAPPUCCI
1994
Francesco CASAGRANDE
Maurizio FONDRIEST
Davide CASSANI
1995
Davide CASSANI
Massimo DONATI
Alessio DI BASCO
1996
Michele BARTOLI
Luc LEBLANC
Bjarne RIIS
1997
Alexandre GONTCHENKOV
Sergio BARBERO
Felice PUTTINI
1998
Mirko CELESTINO
Massimo DONATI
Michele BARTOLI
1999
Michael BOOGERD
Massimo DONATI
Marcello SIBONI
2000
Gilberto SIMONI
Massimo CODOL
Mirko CELESTINO
2001
Jan ULLRICH
Francesco CASAGRANDE
Davide REBELLIN
2002
Michele BARTOLI
Ivan BASSO
Michael RASMUSSEN
2003
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
Alexandr KOLOBNEV
Davide REBELLIN
2004
Ivan BASSO
Francesco CASAGRANDE
Rinaldo NOCENTINI
2005
Gilberto SIMONI
Fränk SCHLECK
Mirko CELESTINO
2006
Davide REBELLIN
Danilo DI LUCA
Giuseppe DI GRANDE
2007
Fränk SCHLECK
Davide REBELLIN
Chris HORNER
2008
Danilo DI LUCA
Davide REBELLIN
Alexandr KOLOBNEV
2009
Robert GESINK
Jakob FUGLSANG
Thomas LÖVKVIST
2010
Robert GESINK
Daniel MARTIN
Michele SCARPONI
2011
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Bauke MOLLEMA
Rigoberto URÁN URÁN
2012
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF
Franco PELLIZOTTI
2013
Diego ULISSI
Chris Anker SØRENSEN
Davide VILLELLA
2014
Davide REBELLIN
Ángel MADRAZO RUIZ
Franco PELLIZOTTI
2015
Jan BAKELANTS
Andrea FEDI
Ángel MADRAZO RUIZ
2016
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Romain BARDET
Rigoberto URÁN URÁN
2017
Giovanni VISCONTI
Vincenzo NIBALI
Rigoberto URÁN URÁN
2018
Alessandro DE MARCHI
Rigoberto URÁN URÁN
Dylan TEUNS