Tre Valli Varesine

Season Winner 2nd 3rd
1919
Pietro BESTETTI
Giovanni SCAIONI
Angelo BIANCHI
1920
Raimondo ROSA
Carlo SPINA
Camillo BERTARELLI
1921
Luigi GILARDI
Vincenzo BOTTA
Adriano ZANAGA
1922
Domenico PIEMONTESI
G. VIGANÒ
L. MALINVERNI
1923
Filippo BRUSATORI
Mario BIANCHI
Muzio FIORINI
1924
Libero FERRARIO
Muzio FIORINI
Luigi MAGNOTTI
1925
Giovanni TIZZONI
Luigi MAGNOTTI
Alberto CATTANEO
1926
Marino BONVICINI
Roberto LORENZETTI
Aleardo SIMONI
1927
Renato ZANONE
Paolo ZANETTI
Aleardo SIMONI
1928
Battista VISCONTI
Attilio MARANGONI
Aleardo SIMONI
1929
Ambrogio MORELLI
Alessandro CATALANI
Allegro GRANDI
1930
Albino BINDA
Luigi FERRANDO
Riccardo PROSERPIO
1931
Luigi GIACOBBE
Francesco CAMUSSO
Michele MARA
1932
Domenico PIEMONTESI
Alfredo BOVET
Luigi GIACOBBE
1933
Alfredo BOVET
Remo BERTONI
Luigi MACCHI
1934
Severino CANAVESI
Attilio MASARATI
Luigi BARRAL
1935
Pietro CHIAPPINI
Ercole RIGAMONTI
Edmondo TOCCACELI
1936
Cesare DEL CANCIA
Michele BENENTE
Enrico MOLLO
1937
Olimpio BIZZI
Diego MARABELLI
Glauco SERVADEI
1938
Gino BARTALI
Severino CANAVESI
Secondo MAGNI
1939
Olimpio BIZZI
Gino BARTALI
Adolfo LEONI
1940
Cino CINELLI
Mario RICCI
Fausto COPPI
1941
Fausto COPPI
Olimpio BIZZI
Gino BARTALI
1942
Luciano SUCCI
Vasco BERGAMASCHI
Mario DE BENEDETTI
1945
Adolfo LEONI
Mario RICCI
Gino BARTALI
1946
Enrico MOLLO
Mario RICCI
Renzo ZANAZZI
1947
Fiorenzo MAGNI
Mario RICCI
Louis THIÉTARD
1948
Fausto COPPI
Gino BARTALI
Antonio BEVILACQUA
1949
Nedo LOGLI
Vittorio SEGHEZZI
Renzo ZANAZZI
1950
Antonio BEVILACQUA
Alfredo MARTINI
Mario RICCI
1951
Guido DE SANTI
Alfredo PASOTTI
Pasquale FORNARA
1952
Giuseppe MINARDI
Alfredo MARTINI
Arrigo PADOVAN
1953
Nino DEFILIPPIS
Marcello PELLEGRINI
Bruno MONTI
1954
Giorgio ALBANI
Rino BENEDETTI
Giuseppe MINARDI
1955
Fausto COPPI
Aldo MOSER
Giuseppe MINARDI
1956
Gastone NENCINI
Giorgio ALBANI
Giuseppe MINARDI
1957
Germain DERIJCKE
Ercole BALDINI
Angelo CONTERNO
1958
Carlo NICOLO
Aldo MOSER
Giorgio TINAZZI
1959
Dino BRUNI
Giovanni VERUCCHI
Armando PELLEGRINI
1960
Nino DEFILIPPIS
Rino BENEDETTI
Angelo CONTERNO
1961
Willy VANNITSEN
Carlo AZZINI
Diego RONCHINI
1962
Giuseppe FEZZARDI
Jos HOEVENAERS
Franco BALMAMION
1963
Italo ZILIOLI
Franco CRIBIORI
Guido DE ROSSO
1964
Marino VIGNA
Antonio BAILETTI
Flaviano VICENTINI
1965
Gianni MOTTA
Michele DANCELLI
Felice GIMONDI
1966
Gianni MOTTA
Italo ZILIOLI
Vito TACCONE
1967
Gianni MOTTA
Giorgio ZANCANARO
Tommaso DE PRÀ
1968
Eddy MERCKX
Michele DANCELLI
Gianni MOTTA
1969
Marino BASSO
Dino ZANDEGU
Luciano ARMANI
1970
Gianni MOTTA
Eddy MERCKX
Felice GIMONDI
1971
Giancarlo POLIDORI
Costantino CONTI
Italo ZILIOLI
1972
Giacinto SANTAMBROGIO
Marino BASSO
Michele DANCELLI
1974
Costantino CONTI
Giacinto SANTAMBROGIO
Enrico PAOLINI
1975
Fabrizio FABBRI
Mauro SIMONETTI
Sergio PARSANI
1976
Francesco MOSER
Roger DE VLAEMINCK
Gianbattista BARONCHELLI
1977
Giuseppe SARONNI
Phil EDWARDS
Valerio LUALDI
1978
Francesco MOSER
Giovanni BATTAGLIN
Gianbattista BARONCHELLI
1979
Giuseppe SARONNI
Pierino GAVAZZI
Roger DE VLAEMINCK
1980
Giuseppe SARONNI
Pierino GAVAZZI
Silvano CONTINI
1981
Gregor BRAUN
Alessandro PAGANESSI
Pierino GAVAZZI
1982
Pierino GAVAZZI
Claudio TORELLI
Gianbattista BARONCHELLI
1983
Alessandro PAGANESSI
Silvano CONTINI
Serge DEMIERRE
1984
Pierino GAVAZZI
Gianbattista BARONCHELLI
Marino AMADORI
1985
Giovanni MANTOVANI
Giuseppe SARONNI
Pierino GAVAZZI
1986
Guido BONTEMPI
Pierino GAVAZZI
Roberto PAGNIN
1987
Franco BALLERINI
Kjell NILSSON
Marco BERGAMO
1988
Giuseppe SARONNI
Guido BONTEMPI
Pierino GAVAZZI
1989
Gianni BUGNO
Charly MOTTET
Dirk DE WOLF
1990
Pascal RICHARD
Claudio CHIAPPUCCI
Thomas WEGMÜLLER
1991
Guido BONTEMPI
Pascal RICHARD
Gérard RUÉ
1992
Massimo GHIROTTO
Thomas WEGMÜLLER
Herbert NIEDERBERGER
1993
Massimo GHIROTTO
Francesco CASAGRANDE
Bruno CENGHIALTA
1994
Claudio CHIAPPUCCI
Vladislav BOBRIK
Stefano ZANINI
1995
Roberto CARUSO
Angelo LECCHI
Stefano COLAGÈ
1996
Fabrizio GUIDI
Andrea TAFI
Massimo DONATI
1997
Roberto CARUSO
Dario ANDRIOTTO
Marco SERPELLINI
1998
Davide REBELLIN
Giuseppe DI GRANDE
Maximilian SCIANDRI
1999
Sergio BARBERO
Davide REBELLIN
Francesco CASAGRANDE
2000
Massimo DONATI
Davide REBELLIN
Daniële DE PAOLI
2001
Mirko CELESTINO
Paolo VALOTI
Gianluca BORTOLAMI
2002
Eddy RATTI
Danilo DI LUCA
Laurent DUFAUX
2003
Danilo DI LUCA
Andrea FERRIGATO
Markus ZBERG
2004
Fabian WEGMANN
Danilo DI LUCA
Vladimir DUMA
2005
Stefano GARZELLI
Lorenzo BERNUCCI
Damiano CUNEGO
2006
Stefano GARZELLI
Rinaldo NOCENTINI
Raffaele FERRARA
2007
Christian MURRO
Alessandro BERTOLINI
Kanstantsin SIUTSOU
2008
Francesco GINANNI
Leonardo BERTAGNOLLI
Damiano CUNEGO
2009
Mauro SANTAMBROGIO
Francesco MASCIARELLI
Alexandre BOTCHAROV
2010
Daniel MARTIN
Domenico POZZOVIVO
Jérôme BAUGNIES
2011
Davide REBELLIN
Domenico POZZOVIVO
Thibaut PINOT
2012
David VEILLEUX
Andrea PALINI
Danilo DI LUCA
2013
Kristijan ĐURASEK
Francesco Manuel BONGIORNO
Alexandr KOLOBNEV
2014
Michael ALBASINI
Sonny COLBRELLI
Filippo POZZATO
2015
Vincenzo NIBALI
Sergey FIRSANOV
Giacomo NIZZOLO
2016
Sonny COLBRELLI
Diego ULISSI
Francesco GAVAZZI
2017
Alexandre GENIEZ
Thibaut PINOT
Vincenzo NIBALI
2018
Toms SKUJIŅŠ
Thibaut PINOT
Peter KENNAUGH