Giro di Romagna

Season Winner 2nd 3rd
1910
Jean Baptiste DORTIGNACQ
Mario BRUSCHERA
Henri LIGNON
1911
Giovanni MICHELETTO
Pierino ALBINI
Giovanni ROSSIGNOLI
1912
Dario BENI
Ugo AGOSTONI
Pietro AIMO
1913
Angelo GREMO
Pierino ALBINI
Ezio CORLAITA
1914
Giovanni CERVI
Costante GIRARDENGO
Carlo DURANDO
1921
Giovanni RONCON
Adriano ZANAGA
Ruggero FERRARIO
1922
Costante GIRARDENGO
Gaetano BELLONI
Giovanni BRUNERO
1923
Giovanni BRUNERO
Pietro LINARI
Bartolomeo AIMO
1924
Luigi MAGNOTTI
Nino BREGALANTI
Livio CATTEL
1925
Angelo GREMO
Michele GORDINI
Giovanni TRENTAROSSI
1926
Costante GIRARDENGO
Pietro LINARI
Alfredo BINDA
1927
Allegro GRANDI
Paolo ZANETTI
Michele GORDINI
1928
Antonio NEGRINI
Luigi GIACOBBE
Ermanno VALLAZZA
1929
Alfredo BINDA
Luigi GIACOBBE
Antonio NEGRINI
1930
Armando ZUCCHINI
Decimo DELL'ARSINA
Aleardo SIMONI
1931
Ettore MEINI
Armando ZUCCHINI
Remo BERTONI
1934
Aldo CANAZZA
Antonio "Nino" SELLA
Antonio FRACCAROLI
1935
Learco GUERRA
Gino BARTALI
Rinaldo GERINI
1937
Osvaldo BAILO
Diego MARABELLI
Renato SCORTICATI
1938
Pierino FAVALLI
Enrico MOLLO
Nello TROGGI
1943
Mario FAZIO
Elio BERTOCCHI
Andrea GIACOMETTI
1946
Fausto COPPI
Vito ORTELLI
Giovanni DE STEFANIS
1947
Fausto COPPI
Gino BARTALI
Aldo RONCONI
1948
Vito ORTELLI
Luciano PEZZI
Italo DE ZAN
1949
Fausto COPPI
Fiorenzo MAGNI
Aldo RONCONI
1950
Livio ISOTTI
Giorgio ALBANI
Vito ORTELLI
1951
Fiorenzo MAGNI
Fausto COPPI
Antonio BEVILACQUA
1952
Luciano MAGGINI
Tranquillo SCUDELLARO
Giuseppe MINARDI
1953
Giancarlo ASTRUA
Rino BENEDETTI
Danilo BAROZZI
1954
Giuseppe MINARDI
Fiorenzo CRIPPA
Renato PONZINI
1955
Fiorenzo MAGNI
Fausto COPPI
Mauro GIANNESCHI
1956
Pierino BAFFI
Giuseppe MINARDI
Bruno MONTI
1957
Ercole BALDINI
Guido BONI
Angelo CONTERNO
1958
Carlo ZORZOLI
Italo MAZZACURATI
Alfredo SABBADIN
1959
Silvano CIAMPI
Alfredo SABBADIN
Arnaldo PAMBIANCO
1960
Giorgio TINAZZI
Miguel POBLET
Rino BENEDETTI
1961
Adriano ZAMBONI
Rino BENEDETTI
Walter MARTIN
1962
Diego RONCHINI
Marino FONTANA
Ercole BALDINI
1963
Bruno MEALLI
Pierino BAFFI
Marino FONTANA
1964
Adriano DURANTE
Franco BITOSSI
Marcello MUGNAINI
1965
Dino ZANDEGU
Arnaldo PAMBIANCO
Luciano ARMANI
1966
Gianni MOTTA
Dino ZANDEGU
Vito TACCONE
1967
Bruno MEALLI
Franco BALMAMION
Giorgio FAVARO
1968
Felice GIMONDI
Vito TACCONE
Michele DANCELLI
1969
Dino ZANDEGU
Gianni MOTTA
Vito TACCONE
1970
Davide BOIFAVA
Roberto POGGIALI
Ole RITTER
1971
Franco BITOSSI
Giancarlo POLIDORI
Ole RITTER
1972
Pietro GUERRA
Mauro SIMONETTI
Wilmo FRANCIONI
1973
Wladimiro PANIZZA
Michele DANCELLI
Martín Emilio "Cochise" RODRÍGUEZ GUTIÉRREZ
1974
Franco BITOSSI
Sigfrido FONTANELLI
Enrico PAOLINI
1976
Gianbattista BARONCHELLI
Walter RICCOMI
Gianni DI LORENZO
1977
Roberto CERUTI
Luciano BORGOGNONI
Renato MARCHETTI
1978
Valerio LUALDI
Clyde SEFTON
Roberto VISENTINI
1979
Gianbattista BARONCHELLI
Valerio LUALDI
Roberto VISENTINI
1980
Pierino GAVAZZI
Ludo PEETERS
Vittorio ALGERI
1981
Giuseppe SARONNI
Francesco MOSER
Emanuele BOMBINI
1982
Moreno ARGENTIN
Emanuele BOMBINI
Alfio VANDI
1983
Fons DE WOLF
Sven Åke NILSSON
Palmiro MASCIARELLI
1984
Pierino GAVAZZI
Giovanni MANTOVANI
Leo SCHÖNENBERGER
1985
Claudio CORTI
Marino AMADORI
Fabrizio VANNUCCI
1986
Lech PIASECKI
Leo SCHÖNENBERGER
Walter MAGNAGO
1987
Ezio MORONI
Pierino GAVAZZI
Maurizio FONDRIEST
1988
Stefan JOHO
Pierino GAVAZZI
Maurizio FONDRIEST
1989
Maximilian SCIANDRI
Giuseppe SARONNI
Rolf SØRENSEN
1990
Maximilian SCIANDRI
Fabiano FONTANELLI
Stefano GIRALDI
1991
Franco BALLERINI
Bruno CENGHIALTA
Paolo Antonio FANELLI
1992
Beat ZBERG
Davide REBELLIN
Davide CASSANI
1993
Pascal RICHARD
Marco SALIGARI
Giorgio FURLAN
1994
Roberto PETITO
Pjotr UGRUMOV
Alexandr SHEFER
1995
Davide CASSANI
Maurizio FONDRIEST
Francesco CASAGRANDE
1996
Andrea FERRIGATO
Michele BARTOLI
Oscar PELLICIOLI
1997
Francesco CASAGRANDE
Roberto CARUSO
Carlo FINCO
1998
Michele BARTOLI
Germano PIERDOMENICO
Stefano CHECCHIN
1999
Roberto CONTI
Alexandre VINOKOUROV
Francesco CASAGRANDE
2000
Dmitri KONYCHEV
Paolo BETTINI
Matteo TOSATTO
2001
Davide REBELLIN
Daniele NARDELLO
Ruggero BORGHI
2002
Gianluca BORTOLAMI
Fabiano FONTANELLI
Mauro RADAELLI
2003
Fabio SACCHI
Eddy SERRI
Eddy RATTI
2004
Gianluca BORTOLAMI
Matteo TOSATTO
Fabian WEGMANN
2005
Danilo NAPOLITANO
Daniele BENNATI
Graeme BROWN
2006
Santo ANZA
Niklas AXELSSON
Raffaele FERRARA
2007
Eddy SERRI
Marco MARCATO
Luca PAOLINI
2008
Enrico GASPAROTTO
Francesco REDA
Christian PFANNBERGER
2009
Murilo Antonio FISCHER
Enrico ROSSI
Francesco GAVAZZI
2010
Patrik SINKEWITZ
Domenico POZZOVIVO
Giovanni VISCONTI
2011
Oscar GATTO
Simone PONZI
Enrico BATTAGLIN