Vuelta al Pais Vasco 1979  |  General Classification    

19th edition

General Classification

2 April 1979 - 6 April 1979

Rider Team Time
1.
Giovanni BATTAGLIN
Inoxpran - Pentole Posate 25h53'08"
2.
Vicente BELDA VICEDO
Transmallorca - Flavia - Gios
3.
Miguel María LASA URQUÍA
Moliner - Vereco
4.
Manuel ESPARZA SANZ
Teka
5.
Josep PESARRODONA ALTIMIRA
Teka
6.
José Enrique CIMA PRADO
Transmallorca - Flavia - Gios
7.
Felipe YÁÑEZ DE LA TORRE
Novostil - Helios
8.
Julián Carlos ANDIANO EGUIGUREN
Moliner - Vereco
9.
Alberto FERNÁNDEZ BLANCO
Moliner - Vereco
10.
José Luis MAYOZ AIZPURUA
Novostil - Helios
11.
Pedro TORRES CRUCES
Transmallorca - Flavia - Gios
12.
Rafael LADRÓN DE GUEVARA
Kas - Campagnolo
13.
Francisco GALDÓS GAUNA
Kas - Campagnolo
14.
Salvador JARQUE
Transmallorca - Flavia - Gios
15.
Juan PUJOL PAGÈS
Transmallorca - Flavia - Gios
16.
José NAZÁBAL MIMENDIA
Kas - Campagnolo
17.
Lucien VAN IMPE
Kas - Campagnolo
18.
Faustino RUPÉREZ RINCÓN
Moliner - Vereco
19.
Enrique MARTÍNEZ HEREDIA
Kas - Campagnolo
20.
Jesús MANZANEQUE SÁNCHEZ
Novostil - Helios
21.
Ismael LEJARRETA ARRIZABALAGA
Novostil - Helios
22.
Paulino MARTÍNEZ BARREDO
Moliner - Vereco
23.
Isidro JUÁREZ DEL MORAL
Colchon CR - Peña Hermanos Manzaneque - Atun TAM 11'37"
24.
Dominique SANDERS
Teka 12'08"
25.
Ángel LÓPEZ DEL ALAMO
Colchon CR - Peña Hermanos Manzaneque - Atun TAM 12'51"
26.
Andrés OLIVA SÁNCHEZ
Teka 12'58"
27.
Javier ELORRIAGA ITURRIAGAGOITIA
Novostil - Helios 16'11"
28.
Juan Carlos MELERO
Moliner - Vereco 16'37"
29.
Ricardo ZÚÑIGA CARRASCO
Colchon CR - Peña Hermanos Manzaneque - Atun TAM 16'51"
30.
Ángel ARROYO LANCHAS
Moliner - Vereco 17'08"
31.
Juan FERNÁNDEZ MARTÍN
Kas - Campagnolo 17'16"
32.
Francisco Javier CEDENA MARTÍNEZ
Teka 17'33"
33.
Pere VILARDEBÓ VILA
Kas - Campagnolo 17'44"
34.
René DILLEN
Kas - Campagnolo 20'38"
35.
Miguel GUTIERREZ MAYOR
Teka 20'51"
36.
Bernardo ALFONSEL LÓPEZ
Kas - Campagnolo 23'28"
37.
Juan ARGUDO
Colchon CR - Peña Hermanos Manzaneque - Atun TAM 23'32"
38.
Marino LEJARRETA ARRIZABALAGA
Novostil - Helios 23'57"
39.
Roque MOYA
Novostil - Helios 31'14"
40.
Pedro Jesús HUERTAS
Colchon CR - Peña Hermanos Manzaneque - Atun TAM 34'22"
41.
Domingo "Txomin" PERURENA TELLETXEA
Teka 35'27"
42.
Luciano BRACCHI
Inoxpran - Pentole Posate 39'49"
43.
Giovanni MANTOVANI
Inoxpran - Pentole Posate 54'28"
44.
Bruno LEALI
Inoxpran - Pentole Posate 59'08"
45.
Jose Antonio POMAR
Teka 1h03'31"