Tour du Rwanda 2021  |  General classification    

4th edition

General classification

2 May 2021 - 9 May 2021

Rider Team Time
1.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Total Direct Energie 22h49'51"
2.
James PICCOLI
Israel Start - Up Nation 00'17"
3.
Alex HOEHN
Wildlife Generation Pro Cycling 00'50"
4.
Alan BOILEAU
B&B Hotels p/b KTM 00'51"
5.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Quentin PACHER
B&B Hotels p/b KTM 01'05"
7.
Alexis VUILLERMOZ
Total Direct Energie 01'23"
8.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Team Medellin 01'25"
9.
Nahom ZERAI
Elite without contract 01'37"
10.
Kent MAIN
ProTouch 02'44"
11.
Gianni MARCHAND
Tarteletto - Isorex 04'21"
12.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 04'26"
13.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Bike Aid 04'32"
14.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Team Medellin 04'35"
15.
Abner Santiago UMBA LOPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 04'52"
16.
Lennert TEUGELS
Tarteletto - Isorex 06'06"
17.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Team Medellin 10'04"
18.
Mehari TEWELDE
Elite without contract 11'00"
19.
Pierre ROLLAND
B&B Hotels p/b KTM 11'31"
20.
Marlon GAILLARD
Total Direct Energie 12'01"
21.
Azzedine LAGAB
Elite without contract 12'47"
22.
Jonathan HIVERT
B&B Hotels p/b KTM 13'23"
23.
Eric MUHOZA
Elite without contract 13'51"
24.
Valentin FERRON
Total Direct Energie 15'25"
25.
Eric MANIZABAYO
Benediction - Ignite 15'52"
26.
Charles KAGIMU
Bike Aid 16'04"
27.
Andreas GOEMAN
Tarteletto - Isorex 16'33"
28.
Callum ORMISTON
ProTouch 16'44"
29.
Metkel EYOB
Terengganu Inc - TSG Cycling Team 17'58"
30.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid 19'44"
31.
Serghei ȚVETCOV
Wildlife Generation Pro Cycling 22'15"
32.
Artem OVECHKIN
Terengganu Inc - TSG Cycling Team 22'21"
33.
Jean Bosco NSENGIMANA
Elite without contract 23'34"
34.
Jean Eric HABIMANA
Skol - Adrien Cycling Academy 24'51"
35.
Sela WELDEMICAEL
Elite without contract 24'52"
36.
Cyril GAUTIER
B&B Hotels p/b KTM 25'20"
37.
Samuel MUGISHA
Elite without contract 25'59"
38.
Alexandre GENIEZ
Total Direct Energie 26'20"
39.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 28'02"
40.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Team Medellin 28'40"
41.
Shem NSENGIYUMVA
Skol - Adrien Cycling Academy 28'46"
42.
Jason SALTZMAN
Wildlife Generation Pro Cycling 30'24"
43.
Barnabé GAHEMBA
Elite without contract 32'45"
44.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Team Medellin 33'52"
45.
Guy SAGIV
Israel Start - Up Nation 33'57"
46.
Edo GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 35'49"
47.
Patrick BYUKUSENGE
Benediction - Ignite 37'30"
48.
Seth HAKIZIMANA
Skol - Adrien Cycling Academy 38'55"
49.
Jean Baptiste NSABIMANA
Skol - Adrien Cycling Academy 42'03"
50.
Fidel DUKUZUMURENYI
Skol - Adrien Cycling Academy 45'00"
51.
Cormac MCGEOUGH
Wildlife Generation Pro Cycling 45'31"
52.
Tomas GOYTOM
Elite without contract 48'16"
53.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 48'20"
54.
Marti VIGO DEL ARCO
Androni Giocattoli - Sidermec 49'39"
55.
Omer LAHAV
Israel Cycling Academy 50'10"
56.
Paul UWIDUHAYE
Benediction - Ignite 50'33"
57.
Nur Aiman Muhammad ZARIFF
Terengganu Inc - TSG Cycling Team 52'49"
58.
Andries NIGRINI
ProTouch 59'00"
59.
Norman VAHTRA
Israel Start - Up Nation 1h02'22"
60.
Mohamed Amine NEHARI
Elite without contract 1h11'40"
61.
Calvin BENEKE
ProTouch 1h14'37"