2.1

Tour du Rwanda 2020  |  General Classification    

3rd edition

General Classification

23 February 2020 - 1 March 2020

Rider Team Time
1.
Natnael Ocbit TESFATSION
NTT Continental Cycling Team 23h13'01"
2.
Moise MUGISHA
Skol - Adrien Cycling Academy 00'54"
3.
Patrick SCHELLING
Israel Start - Up Nation 01'32"
4.
Kent MAIN
ProTouch 01'34"
5.
Simone RAVANELLI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'03"
6.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Terengganu Inc - TSG Cycling Team 02'25"
7.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 03'55"
9.
Mulu Kinfe HAILEMICHAEL
Nippo Delko Provence 04'27"
10.
Henok MULUBRHAN
NTT Continental Cycling Team 04'42"
11.
Eric MANIZABAYO
Benediction - Ignite 07'03"
12.
Joseph ARERUYA
07'17"
13.
Biniyam GHIRMAY HAILU
Nippo Delko Provence 08'13"
14.
José Manuel DÍAZ
Nippo Delko Provence 10'35"
15.
Samuel MUGISHA
11'47"
16.
Grigoriy SHTEIN
Vino - Astana Motors 13'57"
17.
Dawit YEMANE
Eritrea 15'29"
18.
Davide GABBURO
Androni Giocattoli - Sidermec 16'58"
19.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 17'08"
20.
Hailemelekot HAILU
Ethiopia 20'45"
21.
Mekseb Abraha DEBESAY
Bike Aid 21'15"
22.
Yevgeniy FEDOROV
Vino - Astana Motors 21'50"
23.
Mehari TEWELDE
Eritrea 24'03"
24.
Negasi Haylu ABREHA
NTT Continental Cycling Team 26'20"
25.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid 28'54"
26.
Patrick BYUKUSENGE
Benediction - Ignite 33'05"
27.
Sirak TESFOM
Eritrea 33'47"
28.
Temesgen Mebrahtu BURU
34'10"
29.
Hendrik KRUGER
ProTouch 35'04"
30.
Paul OURSELIN
Total Direct Energie 37'48"
31.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 40'54"
32.
Azzedine LAGAB
Groupement Sportif des Pétroliers 41'23"
33.
Freddy OVETT
Israel Cycling Academy 41'57"
34.
Shemu NSENGIYUMVA
Skol - Adrien Cycling Academy 43'34"
35.
Barnabé GAHEMBA
Rwanda 44'24"
36.
Carlos Ivan OYARZUN GUINEZ
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 46'34"
37.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie 47'01"
38.
Igor CHZHAN
Vino - Astana Motors 48'15"
39.
Jean Eric HABIMANA
Skol - Adrien Cycling Academy 51'08"
40.
Didier Mbappé MUNYANEZA
Benediction - Ignite 54'00"
41.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie 56'02"
42.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid 56'45"
43.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk 1h01'34"
44.
Jean Cloude UWIZEYE
Rwanda 1h06'03"
45.
Gustav BASSON
ProTouch 1h07'48"
46.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 1h08'21"
47.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 1h12'23"
48.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors 1h15'27"
49.
Omer LAHAV
Israel Cycling Academy 1h16'33"
50.
Seth HAKIZIMANA
Skol - Adrien Cycling Academy 1h16'51"
51.
Dušan RAJOVIĆ
Nippo Delko Provence 1h19'18"
52.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 1h19'39"
53.
Jean Bosco NSENGIMANA
1h20'59"
54.
Simon SELLIER
Total Direct Energie 1h22'21"
55.
James FOURIE
ProTouch 1h24'12"
56.
Dario Antonio MARCELINO
BAI - Sicasal - Petro De Luanda 1h37'36"
57.
Abdalla BEN YOUCEF
Groupement Sportif des Pétroliers 1h45'14"
58.
Fidel DUKUZUMURENYI
Skol - Adrien Cycling Academy 1h59'31"