Season Calendar 1889

Season calendar for year
Filter races by country
Filter races by minimum stars
Date Race Winner
January
01/01
10 Miles Championship of New Zealand
Harry SOANES
12/01
Six Days Omaha
Wilbur KNAPP
12/01
Victorian C.U. Road handicap
George W. CRISP
February
09/02
Omaha 18 hours race
John Shillington "Jack" PRINCE
March
23/03
Carlton B.C. Road Race
W. ROBB
26/03
G.P. Moskva
J.F. MAMONTOV
30/03
Suburban B.C. Road Race
Fred TILLEY
31/03
S.V. Grenoblois - 10 km
E. PICARD
April
06/04
Southern District Road Race
R.A. CRAWFORD
09/04
25 Miles Championship of New Zealand
A.G. BUCHANAN
13/04
Harvard - Tech Road Race
William B. GREENLEAF
14/04
Toulouse - Grande Régionale
MAURETTE
22/04
Rethel - Grande Internationale (handicap)
Louis COTTEREAU
27/04
Surrey Spring Meeting 10
Frank P. WOOD
27/04
Adelaide 10 Mile scratch
Thomas Walter "Tom" BUSST
28/04
Course de fond - Société d'encouragement
Louis COTTEREAU
May
04/05
Catford 20 handicap
Percy Carlisle WILSON
05/05
Meisterschaft für das Österreichische Küstenland
Carl BÖTTCHER
05/05
S.V. Grenoblois - Championnat de l'Isère vitesse
Alfred BERLIOZ
05/05
Course d'Ouverture - Paris (S.V.P.)
Charles "Nick" BREYER
08/05
Sandhurst 10
Horatio BUSST
11/05
Sydney B.C. Road Race
George M. NUNN
12/05
Gaufest Niederösterreich
Friedrich TRINKAUS
12/05
Marseille - Avignon - Marseille
Marius THÉ
12/05
Championnat Béarnais de fond
MAGENDIE
16/05
Chicago 100
Ed SPOONER
18/05
Chicago 10
Bryson BURROUGHS
18/05
Six Days Chicago
Edward "Ned" READING
19/05
Le Havre - Fécamp - Le Havre
Arnold BIDELEUX
19/05
Köln - Renn-Meeting
Josef GÖBEL
25/05
North Road 50 - handicap - I
Montague Alfred "Monty" HOLBEIN
30/05
Irvington - Milburn Road Race
John BENSINGER
30/05
Pullman Road Race
Art LUMSDEN
30/05
Poughkeepsie Road Race
John VAN BENSCHOTEN
31/05
Ballarat - Springdallah - Ballarat
George Francis "Gordon" WOODWARD
June
01/06
Bath Road 25 handicap
Percy Carlisle WILSON
02/06
Angers - Course de fond 4 heures
Eugène "Écey" CHÉREAU
02/06
Championnat de fond du Limousin
REINHARDT
08/06
10 Miles Professional Championship of Britain
Fred ALLARD
09/06
Graz Renn-Meeting
Josef "Linecký" CÍFKA
09/06
Spa 10 km handicap
Oscar VAN DEN EYNDEN
09/06
Pilsen Renn-Meeting 10 Km
Josef GÖBEL
10/06
Pilsen Renn-Meeting 10 Meilen
Josef GÖBEL
10/06
London B.C. 100
O.V. COOKE
10/06
Anfield 100 Invitational
Percy Carlisle WILSON
12/06
Campionato d'Italia su strada
Gilbert Finney "Gilberto" MARLEY
15/06
Cambridge - London B.C. 15
Douglas MCRAE
15/06
Sydney - Parramatta
Albert E. PEARSON
16/06
Ludwigshafen Distanz-Rennen
W. MEDER
16/06
Meisterschaft Europa 10 km
August LEHR
17/06
50 Miles Road Race Championship of Scotland
P.F.C. WILCOX
22/06
30 Miles Professional Championship of England
Arthur Harry ROBB
23/06
Hannover-Meeting
Adolf JENCKEL
23/06
Versailles - Course de 10 km
Louis COTTEREAU
24/06
Genève - Nyon - Genève
John CORBAZ
29/06
Brixton Ramblers 10
Frederick John OSMOND
29/06
Stanley C.C. 10
Godfrey R. WHITE
29/06
Bergmeisterschaft Österreich
Antonín ŠIMANDL
29/06
Meisterschaft von Böhmen
Vácslav KOHOUT
29/06
Budapest Meeting
Carl SPIEGEL
29/06
25 Miles Professional Championship of England
Fred ALLARD
29/06
Catford 50
Charles Augustus "Bath Road" SMITH
30/06
Budapest Distanz-Rennen
Franz MLAKER
30/06
Praha 10 Meilen
Vácslav KOHOUT
30/06
Agen - Grande Internationale
Louis COTTEREAU
July
01/07
Sankt Pölten - Traismauer - Sankt Pölten
Carl BÖTTCHER
01/07
Sankt Pölten - Herzogenburg - Sankt Pölten
Otto SCHRANTZ
02/07
Championnat de l'Oise
Paul MÉDINGER
04/07
North Road 50 - handicap - II
Montague Alfred "Monty" HOLBEIN
04/07
Kansas L.A.W. Meet 10
Colie BELL
06/07
Peoria 10 Mile Road Handicap
Charles Albert "Bert" MYERS
06/07
Lewisham - Brixton Interclub 10
Frederick John OSMOND
14/07
Nederlands Kampioenschap
Willem Gijsbert DELBAERE
18/07
Inter University Oxford vs. Cambridge 10
Lewis STROUD
20/07
N.C.U. 25 Safety Championship
Fred FLETCHER
20/07
N.C.U. 25 Bicycle Championship
Frederick John OSMOND
21/07
Arras - course de fond sur route
Désiré DELANSORNE
21/07
Berlin-Meeting
Wilhelm SIERCKE
28/07
Strassenmeisterschaft von Böhmen
František POCHMANN
31/07
25 Miles Championship Minnesota L.A.W.
Colie BELL
August
02/08
10 Miles Professional Championship of Britain #2
Ralph TEMPLE
04/08
Cyclophile Lyonnais - vitesse
Joseph COLLOMB
05/08
10 Miles Professional Championship of the World
Fred WOOD
05/08
Narbonne - Grande Internationale
Georges LAULAN
05/08
Scheveningen-Meeting
Peter "Spaan" SCHELTEMA BEDUIN
05/08
Birmingham 10 Amateurs
F.F. SHARPE
07/08
North Road 50 - handicap - III
Montague Alfred "Monty" HOLBEIN
11/08
Levallois-Perret - Prix de la Ville
Jules DUBOIS
11/08
Corbie - Albert - Corbie
Paul DUPONT
11/08
Grenoble - Grande Internationale
Louis COTTEREAU
12/08
Nijmegen-Meeting
August LEHR
14/08
Waiontha Road Race
William F. "Miles" MURPHY
15/08
Berlin - Hamburg
Johann PUNDT
18/08
Meisterschaft von Deutschland der D.R.B.
August LEHR
19/08
Championnat de Vichy
Georges LAULAN
24/08
London 10
Johnny ADAMS
24/08
Redfern B.C. 50 Mile Road Race
Alfred ALLEN
25/08
Lith
Johann Godfried WACKWITZ
25/08
Morges - Nyon - Morges
Edouard WICKY
25/08
Hochrad-Meisterschaft der A.R.U.
Josef GÖBEL
25/08
Bordeaux - Championnat de fond sur route
E. LANAVÈRE
25/08
Huy - Grande Internationale
Oscar VAN DEN EYNDEN
25/08
Championnat de Loiret
Gustave MANÇON
28/08
N.C.U. 50 Safety Championship
Johnny ADAMS
31/08
10 Miles Amateur Championship of New South Wales
T.P. JENKINS
September
01/09
Scheveningen - 20 km
Jan Derk ROLANDUS HAGEDOORN
01/09
Championnat de fond du Gard
Louis COUTAREL
01/09
Longchamps - Championnat de France de fond
Charles TERRONT
04/09
N.C.U. 50 Championship
Johnny ADAMS
07/09
North Road 24 hour road race
Montague Alfred "Monty" HOLBEIN
08/09
Leiderdorp - Alphen aan den Rijn - Leiderdorp
Jan VAN DE ROEMER
08/09
Championnat du Haut-Rhône
Joseph COLLOMB
08/09
Mannheim Herbst-Meeting
Tobias HERBEL
08/09
Strassenmeisterschaft von Steiermark
Franz MLAKER
08/09
Courses de Candé
Louis COTTEREAU
14/09
Irish 50 Miles Championship
J.P. BUTLER
14/09
Surrey Autumn Meeting 10
Johnny ADAMS
15/09
La Guerche - Course de fond sur route
Louis COTTEREAU
15/09
Tours - Course de fond sur route
BÉZARD
15/09
Championnat de Belgique - 10 km
Léon LHOEST
15/09
Brünn Renn-Meeting
Josef "Linecký" CÍFKA
21/09
Bath Road handicap 50
Percy T. PYNE
25/09
L.A.W. Rhode Island 25
William H. VAN WAGONER
26/09
Surrey 50 Miles
Ernest M. "Ernie" MAYES
27/09
Cambridgeport Road Race
George F. KEHEW
28/09
Millbury Road Race
Charles F. BENSON
28/09
North Road 100
Selwyn Francis EDGE
29/09
Championnat de Normandie
Arnold BIDELEUX
29/09
Championnat de Dunkerque
Georges DUPONT
30/09
Championnat de l'Union Vélocipédique de la Suisse Romande
Edouard WICKY
October
05/10
Peoria Meeting
Art LUMSDEN
05/10
Boston A.A. Open Road Race
Edward C. ANTHONY
05/10
Boston New England Road Race
Peter J. BERLO
05/10
25 Miles Championship of Ireland
Arthur DU CROS
06/10
Angers - Championnat de fond
Louis COTTEREAU
08/10
Carlisle 10
Arthur Augustus ZIMMERMAN
09/10
Baltimore Citizens Cup
William E. CRIST
12/10
Interclub Premiership Victorian Championship 50
George W. CRISP
17/10
Kimberley 100
POPE
19/10
East Melbourne Road Race
L. YOUNG
19/10
Wilmington Road Race
William H. VAN WAGONER
20/10
Erding - Moosburg - Marzling
Arthur THOM
22/10
Buffalo - Rochester
Charles IVEN
26/10
Toronto 72 Hours race
William A. RHODES
26/10
Milwaukee Wheelmen 10 Mile Road Race
Franz Theodor "Terry" ANDRAE
26/10
Saint-Amand-Montrond - course de fond
Louis COTTEREAU
26/10
Cambridge 50 Road Race
Bartram Waller ATTLEE
27/10
Marseille - Championnat de fond
DAIGNAN
November
05/11
Kings County Wheelmen 25 handicap
Tom HALL
05/11
Brooklyn 10 Mile handicap
Frederick J. CONINGSBY
16/11
Six Days Edinburgh
John Dunlop LUMSDEN
17/11
Tours - Blois - Tours
Eugène GIRAULT
17/11
Championnat du Var
Carl Albert "Cammarstedt" NICODÉMI
19/11
Harvard B.C. Road Race
Edwin A. BAILEY
23/11
Sunderland 15 hours race
Tom BATTENSBY
30/11
10 Miles Championship of Australia
Jimmy MULLINS
December
27/12
Pioneer B.C. 10 Mile handicap
Toby WILMOT