2.1

Vuelta a Asturias 2016  |  General Classification    

15th edition

General Classification

30 April 2016 - 2 May 2016

Rider Team Time
1.
Hugh CARTHY
Caja Rural - Seguros RGA 11h50'53"
2.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 00'22"
3.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Movistar Team 00'53"
4.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 00'55"
5.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 01'09"
6.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Boyaca Raza de Campeones 01'42"
7.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caja Rural - Seguros RGA 02'04"
8.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 02'16"
9.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
10.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 02'17"
11.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Radio Popular - Boavista 02'37"
12.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Burgos - BH 02'49"
13.
Sergey SHILOV
Lokosphinx 03'04"
14.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH 03'48"
15.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 03'53"
16.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 04'02"
17.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Louletano - Hospital de Loule 04'37"
18.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team 04'57"
19.
Robinson Armando ORTEGA AVILA
Boyaca Raza de Campeones 04'59"
20.
Alex ARANBURU DEBA
Euskadi Basque Country - Murias 05'04"
21.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista 05'40"
22.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos - BH 05'41"
23.
João BENTA
Louletano - Hospital de Loule 05'49"
24.
Juan Ignacio PÉREZ MARTÍN
W52 - FC Porto 06'10"
25.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos - BH 07'00"
26.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto
27.
Carlos JIMENEZ LOZANO
Radio Popular - Boavista 07'31"
28.
Vadim ZHURAVLEV
Lokosphinx 08'21"
29.
Yeison Andres CHAPARRO RUEDA
Boyaca Raza de Campeones 08'29"
30.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 08'50"
31.
Ignacio SARABIA DIAZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 08'53"
32.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Boyaca Raza de Campeones 08'58"
33.
Wilson Enrique RODRIGUEZ AMEZQUITA
Boyaca Raza de Campeones 09'18"
34.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team 09'24"
35.
Roller Camilo DIAGAMA MARTIN
Boyaca Raza de Campeones 09'34"
36.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team 09'40"
37.
Javier MORENO BAZÁN
Movistar Team 09'57"
38.
Israel NUNO ARGUELLES
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 11'01"
39.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx 12'02"
40.
Nestor Javier GARCIA CRUZ
Boyaca Raza de Campeones 12'16"
41.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx 12'22"
42.
Fernando GRIJALBA PÉREZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 12'30"
43.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team 14'29"
44.
Sergey VDOVIN
Lokosphinx 14'33"
45.
Rodrigo ENRIQUEZ
Spain 15'27"
46.
Marco TIZZA
D'Amico - Bottecchia 15'39"
47.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 15'48"
48.
Marc SOLER GIMÈNEZ
Movistar Team 16'50"
49.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
W52 - FC Porto 17'51"
50.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 18'10"
51.
Gonzalo ANDRÉS RODRIGUEZ
Spain 18'40"
52.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team 20'33"
53.
Hernan Dario PARRA SUAREZ
Manzana Postobon Team 20'37"
54.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 23'19"
55.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 24'52"
56.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx 25'18"
57.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 25'56"
58.
Marc BUADES
26'25"
59.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 27'56"
60.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 29'08"
61.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Boyaca Raza de Campeones 29'57"
62.
Luis MORA
D'Amico - Bottecchia 31'08"
63.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
Manzana Postobon Team 31'59"
64.
Héctor CARRETERO MILLAN
65.
Micael Duarte ISIDORO
Louletano - Hospital de Loule 33'33"
66.
Javier VALERO AMAT
Dare Gobik 34'39"
67.
Carlos LORENTE GARCIA
Dare Gobik 34'40"
68.
Eneko LIZARRALDE DELGADO
Euskadi Basque Country - Murias 35'56"
69.
Rafael MARQUEZ RAIGON
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 36'00"
70.
Cristian CAÑADA CARRALERO
Louletano - Hospital de Loule 36'21"
71.
Vasilii NEUSTROEV
Lokosphinx 37'18"
72.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 37'56"
73.
Arnau SOLE VALL
Burgos - BH 38'52"
74.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 38'59"
75.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto 39'20"
76.
Victor MARTÍN HERNÁNDEZ
Burgos - BH 42'00"
77.
Paolo CIAVATTA
D'Amico - Bottecchia 44'21"
78.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista 45'08"
79.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA 46'04"
80.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team 46'06"
81.
Marcos ALTUR
Spain 46'43"
82.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Bottecchia 47'08"
83.
Jacobo UCHA
Radio Popular - Boavista 48'27"
84.
Guillaume DE ALMEIDA
Radio Popular - Boavista 51'58"
85.
Noel GIL LLORENS
Massi - Kuwait Cycling Project 52'32"
86.
Marco Tulio SUESCA URIBE
Manzana Postobon Team 52'53"
87.
Daniel GINES MARTIN
D'Amico - Bottecchia 53'59"
88.
Juan Manuel GARCIA
Spain 57'33"
89.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH 58'10"
90.
Giorgio BOCCHIOLA
D'Amico - Bottecchia 58'32"
91.
William de Jesus GUZMAN ROSARIO
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 1h01'56"
92.
Javier GARCIA
Spain 1h03'32"
93.
Antonio DOMENE SORIANO
Dare Gobik