Czech Cycling Tour 2019  |  General Classification    

5th edition

General Classification

15 August 2019 - 18 August 2019

Rider Team Time
1.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott 13h22'59"
2.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott 00'09"
3.
Michael KUKRLE
Elkov - Author 00'33"
4.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 00'43"
5.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 01'05"
6.
Jan BÁRTA
Elkov - Author 01'19"
7.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author 01'21"
8.
Karel HNÍK
Elkov - Author 01'47"
9.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team 01'52"
10.
Marijn VAN DEN BERG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 01'56"
11.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
12.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 02'03"
13.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling 02'06"
14.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
15.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic 02'09"
16.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 02'12"
17.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
18.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic 02'22"
19.
Jens VAN DEN DOOL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 02'25"
20.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels 02'52"
21.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team 02'58"
22.
Dominik NEUMAN
Elkov - Author 03'00"
23.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team 03'31"
24.
Stef KRUL
Team Jumbo - Visma 03'38"
25.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team 04'11"
26.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R 04'25"
27.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 04'52"
28.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
29.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 04'54"
30.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT 05'21"
31.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott 05'39"
32.
Sjoerd BAX
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 05'46"
33.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 05'50"
34.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizane 06'14"
35.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane 06'17"
36.
Szymon TRACZ
CCC Development Team 06'23"
37.
Michał PALUTA
CCC Development Team 06'26"
38.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT 06'37"
39.
Adam STACHOWIAK
Voster - ATS Team 06'56"
40.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto - Santic 07'18"
41.
Dylan BOUWMANS
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 07'52"
42.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team 08'36"
43.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 09'02"
44.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo 11'13"
45.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R 11'35"
46.
Patryk STOSZ
CCC Development Team 11'37"
47.
Maciej PATERSKI
Wibatech - Merx 7R
48.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling 11'46"
49.
Adne HOLTER
Uno-X Norwegian Development Team 12'15"
50.
Jannik STEIMLE
Team Vorarlberg - Santic 12'27"
51.
Atsushi OKA
Utsunomiya - Blitzen 12'29"
52.
Rick PLUIMERS
Monkey Town - A Block CT
53.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic 12'39"
54.
Shane ARCHBOLD
Bora - Hansgrohe 12'47"
55.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil 12'48"
56.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT 12'51"
57.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic 12'53"
58.
Massimo ROSA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 13'09"
59.
Petr RIKUNOV
Gazprom - Rusvelo 13'36"
60.
Minne VERBOOM
SEG Racing Academy 15'27"
61.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 15'45"
62.
Aljaž PRAH
Ljubljana - Gusto - Santic 15'56"
63.
Davide ORRICO
Team Vorarlberg - Santic 16'09"
64.
Danny VAN DER TUUK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 16'20"
65.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 16'28"
66.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 16'56"
67.
Leszek PLUCIŃSKI
Voster - ATS Team 17'33"
68.
Iver SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team 17'44"
69.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling 17'54"
70.
Rok KOROŠEC
Ljubljana - Gusto - Santic 18'02"
71.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 19'08"
72.
Jason VAN DALEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 19'40"
73.
Manabu ISHIBASHI
Team Bridgestone Cycling 20'41"
74.
Dusan RAJOVIC
Adria Mobil 21'03"
75.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels 21'13"
76.
David PER
Adria Mobil 21'23"
77.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 21'53"
78.
Mateusz TACIAK
Voster - ATS Team 22'07"
79.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon Wels 22'11"
80.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto - Santic 24'25"
81.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy 25'02"
82.
Janos PELIKÁN
Pannon Cycling Team 25'13"
83.
Bartosz WARCHOŁ
25'50"
84.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 27'32"
85.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 28'50"
86.
Matej ZAHÁLKA
Elkov - Author 32'49"
87.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 33'56"
88.
Wessel KRUL
SEG Racing Academy 37'32"
89.
Misch LEYDER
Leopard Pro Cycling 42'45"
90.
Jan KOLLER
Team Felbermayr - Simplon Wels 56'51"