Season Calendar 2019

Season calendar for year
Filter races by country
Filter races by category
Filter races by minimum stars
Date Race Winner
January
15/01 - 20/01
Tour Down Under (2.UWT)
stages
Daryl IMPEY
27/01
Cadel Evans Great Ocean Road Race (1.UWT)
Elia VIVIANI
27/01 - 03/02
Vuelta a San Juan Internacional (2.1)
stages
Winner ANACONA GÓMEZ
30/01 - 03/02
Herald Sun Tour (2.1)
stages
Dylan VAN BAARLE
February
03/02
G.P. Cycliste La Marseillaise (1.1)
Anthony TURGIS
06/02 - 10/02
Volta a la Comunitat Valenciana (2.1)
stages
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
07/02 - 10/02
Etoile de Bessèges (2.1)
stages
Christophe LAPORTE
12/02 - 17/02
Tour Colombia (2.1)
stages
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
14/02 - 17/02
Tour de la Provence (2.1)
stages
Filippo GANNA
15/02 - 16/02
Vuelta Ciclista a la Región de Murcia (2.1)
stages
Luis León SÁNCHEZ GIL
16/02 - 21/02
Tour of Oman (2.HC)
stages
Alexey LUTSENKO
17/02
Trofeo Laigueglia (1.HC)
Simone VELASCO
17/02
Clásica de Almería (1.1)
Pascal ACKERMANN
20/02 - 24/02
Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol (2.1)
stages
Jakob FUGLSANG
20/02 - 24/02
Volta ao Algarve (2.HC)
stages
Tadej POGAČAR
22/02 - 24/02
Tour du Haut-Var (2.1)
stages
Sep VANMARCKE
24/02 - 02/03
UAE Tour (2.UWT)
stages
Primož ROGLIČ
March
02/03
Classique de l'Ardèche - Rhône Crussol (1.1)
Lilian CALMEJANE
02/03
Omloop Het Nieuwsblad (1.HC)
Zdeněk ŠTYBAR
03/03
Drôme Classic (1.1)
Alexis VUILLERMOZ
03/03
Kuurne - Brussel - Kuurne (1.HC)
Bob JUNGELS
05/03
Le Samyn (1.1)
Florian SÉNÉCHAL
09/03
Strade Bianche (1.UWT)
Julian ALAPHILIPPE
10/03 - 17/03
Paris - Nice (2.UWT)
stages
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
10/03
G.P. Industria e Artigianato (1.HC)
Maximilian SCHACHMANN
10/03
G.P. Jean-Pierre Monseré (cancelled) (1.1)
13/03 - 19/03
Tirreno - Adriatico (2.UWT)
stages
Primož ROGLIČ
17/03
Ronde van Drenthe (1.HC)
Pim LIGTHART
20/03
Nokere Koerse (1.HC)
Cees BOL
22/03
Bredene Koksijde Classic (1.1)
Pascal ACKERMANN
23/03
Milano - Sanremo (1.UWT)
Julian ALAPHILIPPE
24/03
G.P. de Denain (1.HC)
Mathieu VAN DER POEL
25/03 - 31/03
Volta Ciclista a Catalunya (2.UWT)
stages
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
27/03
Driedaagse Brugge-De Panne (1.UWT)
Dylan GROENEWEGEN
27/03 - 31/03
Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1)
stages
Lucas HAMILTON
29/03
E3 BinckBank Classic (1.UWT)
Zdeněk ŠTYBAR
30/03
Classic Loire-Atlantique (1.1)
Rudy BARBIER
31/03
G.P. Cholet-Pays de Loire (1.1)
Marc SARREAU
31/03
Gent - Wevelgem (1.UWT)
Alexander KRISTOFF
April
03/04 - 06/04
Giro di Sicilia (2.1)
stages
Brandon MCNULTY
03/04
Dwars door Vlaanderen (1.UWT)
Mathieu VAN DER POEL
05/04
Route Adélie de Vitré (1.1)
Marc SARREAU
06/04
G.P. Miguel Induráin (1.1)
Jonathan HIVERT
06/04
Volta Limburg Classic (1.1)
Patrick MÜLLER
07/04
La Roue Tourangelle (1.1)
Lionel TAMINIAUX
07/04
Ronde van Vlaanderen (1.UWT)
Alberto BETTIOL
08/04 - 13/04
Itzulia Basque Country (2.UWT)
stages
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
09/04 - 12/04
Circuit de la Sarthe-Pays de Loire (2.1)
stages
Alexis GOUGEARD
10/04
Scheldeprijs - Schoten (1.HC)
Fabio JAKOBSEN
12/04 - 14/04
G.P. Beiras e Serra da Estrela (2.1)
stages
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
14/04
Klasika Primavera de Amorebieta (1.1)
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
14/04
Paris - Roubaix (1.UWT)
Philippe GILBERT
16/04 - 21/04
Presidential Tour of Turkey (2.UWT)
stages
Felix GROßSCHARTNER
16/04
Paris - Camembert (1.1)
Benoît COSNEFROY
17/04
Brabantse Pijl (1.HC)
Mathieu VAN DER POEL
21/04
Amstel Gold Race (1.UWT)
Mathieu VAN DER POEL
22/04 - 26/04
Tour of the Alps (2.HC)
stages
Pavel SIVAKOV
22/04
Tro-Bro Léon (1.1)
Andrea VENDRAME
24/04
La Flèche Wallonne (1.UWT)
Julian ALAPHILIPPE
25/04 - 27/04
Vuelta a Castilla y León (2.1)
stages
Davide CIMOLAI
28/04
Liège - Bastogne - Liège (1.UWT)
Jakob FUGLSANG
28/04
Giro dell'Appennino (1.1)
Mattia CATTANEO
30/04 - 05/05
Tour de Romandie (2.UWT)
stages
Primož ROGLIČ
May
01/05
Eschborn - Frankfurt (1.UWT)
Pascal ACKERMANN
02/05 - 05/05
Tour de Yorkshire (2.HC)
stages
Christopher LAWLESS
03/05 - 05/05
Vuelta a Asturias (2.1)
stages
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
09/05 - 12/05
Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid (2.1)
stages
Clément RUSSO
11/05 - 02/06
Giro d'Italia (GT)
stages
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
12/05 - 18/05
Amgen Tour of California (2.UWT)
stages
Tadej POGAČAR
14/05 - 19/05
4 Jours de Dunkerque (2.HC)
stages
Mike TEUNISSEN
19/05 - 26/05
Tour of Japan (2.1)
stages
Chris HARPER
24/05 - 26/05
Tour de l'Ain (2.1)
stages
Thibaut PINOT
28/05 - 02/06
Tour of Norway (2.HC)
stages
Alexander KRISTOFF
June
01/06
G.P. de Plumelec - Morbihan (1.1)
Benoît COSNEFROY
02/06
Rund um Köln (1.1)
Baptiste PLANCKAERT
05/06 - 09/06
Tour de Luxembourg (2.HC)
stages
Jesús HERRADA LÓPEZ
09/06 - 16/06
Dauphiné Libéré (2.UWT)
stages
Jakob FUGLSANG
09/06
G.P. Città de Lugano (1.1)
Diego ULISSI
10/06
Ronde van Limburg (1.1)
Eduard-Michael GROSU
12/06 - 16/06
Baloise Belgium Tour (2.HC)
stages
Remco EVENEPOEL
13/06
Grosser Preis des Kantons Aargau - Gippingen (1.HC)
Alexander KRISTOFF
15/06 - 23/06
Tour de Suisse (2.UWT)
stages
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
17/06
Mont Ventoux Dénivelé Challenge (1.1)
Jesús HERRADA LÓPEZ
July
06/07 - 28/07
Tour de France (GT)
stages
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
06/07 - 12/07
Österreich-Rundfahrt (2.1)
stages
Ben HERMANS
14/07 - 27/07
Tour of Qinghai Lake (2.HC)
stages
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
25/07 - 28/07
Adriatica Ionica Race (2.1)
stages
Mark PADUN
25/07
Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika (1.1)
Rafael VALLS FERRI
27/07 - 31/07
Tour de Wallonie (2.HC)
stages
Loïc VLIEGEN
31/07 - 11/08
Volta a Portugal (2.1)
stages
João Pedro Lourenço RODRIGUES
August
03/08
Clasica San Sebastian (1.UWT)
Remco EVENEPOEL
03/08 - 08/08
Tour de Pologne (2.UWT)
stages
Pavel SIVAKOV
04/08
Prudential RideLondon - Surrey Classic (1.UWT)
Elia VIVIANI
08/08
European Championships Time Trial
Remco EVENEPOEL
11/08
Slag om Norg (1.1)
Coen VERMELTFOORT
11/08
European Championships Road Race
Elia VIVIANI
12/08 - 18/08
Binck Bank Tour (2.UWT)
stages
Laurens DE PLUS
12/08 - 18/08
Tour of Utah (2.HC)
stages
Ben HERMANS
13/08 - 17/08
Vuelta a Burgos (2.HC)
stages
Iván Ramiro SOSA CUERVO
15/08 - 18/08
Arctic Race of Norway (2.HC)
stages
Alexey LUTSENKO
15/08 - 18/08
Czech Cycling Tour (2.1)
stages
Daryl IMPEY
18/08
La Poly-Normande (1.1)
Benoît COSNEFROY
20/08
G.P. Stad Zottegem (1.1)
Piotr HAVIK
21/08 - 25/08
PostNord Danmark Rundt (2.HC)
stages
Niklas LARSEN
21/08
Veenendaal - Veenendaal Classic (1.1)
Zakkari DEMPSTER
21/08 - 24/08
Tour du Limousin (2.1)
stages
Benoît COSNEFROY
24/08 - 15/09
Vuelta a España (GT)
stages
Primož ROGLIČ
25/08
Cyclassics Hamburg (1.UWT)
Elia VIVIANI
25/08
Schaal Sels / Johan Museeuw Classic (1.1)
Attilio VIVIANI
27/08 - 30/08
Tour du Poitou-Charentes (2.1)
stages
Christophe LAPORTE
28/08
Druivenkoers - Overijse (1.1)
Arvid DE KLEIJN
29/08 - 01/09
Deutschland Tour (2.HC)
stages
Jasper STUYVEN
September
01/09
Bretagne Classic-Ouest-France (1.UWT)
Sep VANMARCKE
01/09
G.P. Jef Scherens - Leuven (1.1)
Niccolò BONIFAZIO
07/09 - 14/09
Tour of Britain (2.HC)
stages
Mathieu VAN DER POEL
07/09
Brussels Cycling Classic (1.HC)
Caleb EWAN
08/09
G.P. de Fourmies (1.HC)
Pascal ACKERMANN
08/09
Antwerp Port Epic / Sels Trophy (1.1)
Aime DE GENDT
13/09
GP de Québec (1.UWT)
Michael MATTHEWS
14/09
Coppa Agostoni / Giro della Brianza (1.1)
Aleksandr RIABUSHENKO
15/09
Coppa Bernocchi (1.1)
Phil BAUHAUS
15/09
GP de Montréal (1.UWT)
Greg VAN AVERMAET
18/09
G.P. de Wallonie (1.1)
Krists NEILANDS
18/09
Giro della Toscana (1.HC)
Giovanni VISCONTI
18/09 - 21/09
Okolo Slovenska (2.1)
stages
Yves LAMPAERT
19/09
Coppa Sabatini (1.1)
Alexey LUTSENKO
20/09
Kampioenschap van Vlaanderen - Koolskamp (1.1)
Jannik STEIMLE
21/09
Memorial Marco Pantani (1.1)
Alexey LUTSENKO
21/09
Primus Classic (1.HC)
Edward THEUNS
22/09
G.P. d'Isbergues (1.1)
Mads PEDERSEN
22/09
Trofeo Matteotti (1.1)
Matteo TRENTIN
25/09
World Championships Time Trial (WCTT)
Rohan DENNIS
29/09
World Championships Road Race (WCRR)
Mads PEDERSEN
29/09
Paris - Chauny (1.1)
Anthony TURGIS
October
01/10 - 06/10
CRO Race (2.1)
stages
Adam YATES
03/10
Münsterland Giro (1.HC)
Álvaro José HODEG CHAGÜI
05/10
Tour de l'Eurométropole (1.HC)
Piet ALLEGAERT
05/10
Giro dell'Emilia (1.HC)
Primož ROGLIČ
06/10
G.P. Bruno Beghelli (1.1)
Sonny COLBRELLI
06/10
Famenne Ardenne Classic (1.1)
Dimitri CLAEYS
06/10
Tour de Vendée (1.1)
Marc SARREAU
08/10
Tre Valli Varesine (1.HC)
Primož ROGLIČ
08/10
Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke (1.1)
Tom VAN ASBROECK
09/10
Milano - Torino (1.HC)
Michael WOODS
10/10
Gran Piemonte (1.HC)
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
10/10
Paris - Bourges (1.1)
Marc SARREAU
12/10
Il Lombardia (1.UWT)
Bauke MOLLEMA
12/10
Tacx Pro Classic - Ronde van Zeeland (1.1)
Dylan GROENEWEGEN
13/10
Paris - Tours (1.HC)
Jelle WALLAYS
13/10
Memorial Rik Van Steenbergen / Kempen Classic (1.1)
Dries DE BONDT
15/10
Nationale Sluitingsprijs Putte-Kapellen
Piotr HAVIK
17/10 - 22/10
Tour of Guangxi (2.UWT)
stages
Enric MAS NICOLAU
20/10
Japan Cup (1.HC)
Bauke MOLLEMA
20/10
Chrono des Nations (1.1)
Jos VAN EMDEN