Season Calendar 2018

Season calendar for year
Filter races by country
Filter races by category
Filter races by minimum stars
Date Race Winner
January
16/01 - 21/01
Santos Tour Down Under (2.UWT)
stages
Daryl IMPEY
28/01
Cadel Evans Great Ocean Road Race (1.UWT)
Jay MCCARTHY
28/01
G.P. Cycliste La Marseillaise (1.1)
Alexandre GENIEZ
31/01 - 04/02
Volta a la Comunitat Valenciana (2.1)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
31/01 - 04/02
Herald Sun Tour (2.1)
stages
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
31/01 - 04/02
Etoile de Bessèges (2.1)
stages
Tony GALLOPIN
February
06/02 - 11/02
Colombia - Oro y Paz (2.1)
stages
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
08/02 - 11/02
Tour de la Provence (2.1)
stages
Alexandre GENIEZ
10/02
Vuelta Ciclista a la Región de Murcia (1.1)
Luis León SÁNCHEZ GIL
11/02
Clásica de Almería (1.1)
Caleb EWAN
11/02
Trofeo Laigueglia (1.HC)
Moreno MOSER
13/02 - 18/02
Tour of Oman (2.HC)
stages
Alexey LUTSENKO
14/02 - 18/02
Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol (2.1)
stages
Tim WELLENS
14/02 - 18/02
Volta ao Algarve (2.HC)
stages
Michał KWIATKOWSKI
17/02 - 18/02
Tour du Haut-Var (2.1)
stages
Jonathan HIVERT
21/02 - 25/02
Abu Dhabi Tour (2.UWT)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
24/02
Classique de l'Ardèche - Rhône Crussol (1.1)
Romain BARDET
24/02
Omloop Het Nieuwsblad (1.HC)
Michael VALGREN ANDERSEN
25/02
Drôme Classic (1.1)
Lilian CALMEJANE
25/02
Kuurne - Brussel - Kuurne (1.HC)
Dylan GROENEWEGEN
27/02
Le Samyn (1.1)
Niki TERPSTRA
March
03/03
Strade Bianche (1.UWT)
Tiesj BENOOT
04/03 - 11/03
Paris - Nice (2.UWT)
stages
Marc SOLER GIMENEZ
04/03
G.P. Industria e Artigianato (1.HC)
Matej MOHORIČ
04/03
Dwars door West-Vlaanderen - Johan Museeuw Classic (1.1)
Rémi CAVAGNA
07/03 - 13/03
Tirreno - Adriatico (2.UWT)
stages
Michał KWIATKOWSKI
11/03
Ronde van Drenthe (1.HC)
Frantisek SISR
14/03
Nokere Koerse (1.HC)
Fabio JAKOBSEN
16/03
Handzame Classic (1.HC)
Álvaro José HODEG CHAGÜI
17/03
Milano - Sanremo (1.UWT)
Vincenzo NIBALI
18/03
G.P. de Denain (1.HC)
Kenny DEHAES
19/03 - 25/03
Volta Ciclista a Catalunya (2.UWT)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
21/03
Driedaagse Brugge-De Panne (1.HC)
Elia VIVIANI
22/03 - 25/03
Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2.1)
stages
Diego ROSA
23/03
Record Bank E3 Harelbeke (1.UWT)
Niki TERPSTRA
24/03
Classic Loire-Atlantique (1.1)
Rasmus Christian QUAADE
25/03
Cholet-Pays de la Loire (1.1)
Thomas BOUDAT
25/03
Gent - Wevelgem (1.UWT)
Peter SAGAN
28/03
Dwars door Vlaanderen (1.UWT)
Yves LAMPAERT
30/03
Route Adélie de Vitré (1.1)
Silvan DILLIER
31/03
Volta Limburg Classic (1.1)
Jan TRATNIK
31/03
G.P. Miguel Induráin (1.1)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
April
01/04
La Roue Tourangelle (1.1)
Marc SARREAU
01/04
Ronde van Vlaanderen (1.UWT)
Niki TERPSTRA
02/04 - 07/04
Itzulia Basque Country (2.UWT)
stages
Primož ROGLIČ
03/04 - 06/04
Circuit de la Sarthe-Pays de Loire (2.1)
stages
Guillaume MARTIN
04/04
Scheldeprijs - Schoten (1.HC)
Fabio JAKOBSEN
08/04
Paris - Roubaix (1.UWT)
Peter SAGAN
08/04
Klasika Primavera de Amorebieta (1.1)
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
10/04
Paris - Camembert (1.1)
Lilian CALMEJANE
11/04
Brabantse Pijl (1.HC)
Tim WELLENS
13/04 - 15/04
G.P. Beiras e Serra da Estrela (2.1)
stages
Dmitry STRAKHOV
14/04
Tour du Finistère (1.1)
Jonathan HIVERT
15/04
Tro-Bro Léon (1.1)
Christophe LAPORTE
15/04
Amstel Gold Race (1.UWT)
Michael VALGREN ANDERSEN
16/04 - 20/04
Tour of the Alps (2.HC)
stages
Thibaut PINOT
17/04 - 22/04
Tour of Croatia (2.HC)
stages
Kanstantsin SIUTSOU
18/04
La Flèche Wallonne (1.UWT)
Julian ALAPHILIPPE
20/04 - 22/04
Vuelta a Castilla y León (2.1)
stages
Rubén PLAZA MOLINA
22/04
Giro dell'Appennino (1.1)
Giulio CICCONE
22/04
Liège - Bastogne - Liège (1.UWT)
Bob JUNGELS
24/04 - 29/04
Tour de Romandie (2.UWT)
stages
Primož ROGLIČ
27/04 - 29/04
Vuelta a Asturias (2.1)
stages
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
May
01/05
Rund um den Henninger Turm (1.UWT)
Alexander KRISTOFF
03/05 - 06/05
Tour de Yorkshire (2.1)
stages
Greg VAN AVERMAET
04/05 - 06/05
Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid (2.1)
stages
Edgar Miguel Lemos PINTO
04/05 - 27/05
Giro d'Italia (GT)
stages
Christopher FROOME
08/05 - 13/05
4 Jours de Dunkerque (2.HC)
stages
Dimitri CLAEYS
13/05 - 19/05
Amgen Tour of California (2.UWT)
stages
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
16/05 - 20/05
Tour of Norway (2.HC)
stages
Eduard PRADES REVERTE
18/05 - 20/05
Tour de l'Ain (2.1)
stages
Arthur VICHOT
20/05 - 27/05
Tour of Japan (2.1)
stages
Marcos GARCÍA FERNÁNDEZ
23/05 - 27/05
Baloise Belgium Tour (2.HC)
stages
Jens KEUKELEIRE
26/05
G.P. de Plumelec - Morbihan (1.1)
Andrea PASQUALON
30/05 - 03/06
Tour de Luxembourg (2.HC)
stages
Andrea PASQUALON
June
03/06
G.P. Città de Lugano (1.1)
Hermann PERNSTEINER
03/06 - 10/06
Critérium du Dauphiné (2.UWT)
stages
Geraint THOMAS
07/06
Grosser Preis des Kantons Aargau - Gippingen (1.HC)
Alexander KRISTOFF
09/06 - 17/06
Tour de Suisse (2.UWT)
stages
Richie PORTE
10/06
Ronde van Limburg (1.1)
Mathieu VAN DER POEL
10/06
Rund um Köln (1.1)
Sam BENNETT
14/06 - 17/06
Route d'Occitanie (2.1)
stages
Alejandro VALVERDE BELMONTE
16/06
Fyen Rundt (1.1)
Mads PEDERSEN
20/06 - 24/06
Adriatica Ionica Race (2.1)
stages
Iván Ramiro SOSA CUERVO
24/06
Paris - Chauny (1.1)
Ramon SINKELDAM
July
07/07 - 14/07
Österreich-Rundfahrt (2.1)
stages
Ben HERMANS
07/07
G.P. Jean-Pierre Monseré (1.1)
Andre LOOIJ
07/07 - 29/07
Tour de France (GT)
stages
Geraint THOMAS
22/07 - 30/07
Tour of Qinghai Lake (2.HC)
stages
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
25/07
Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika (1.1)
Robert POWER
26/07
G.P. Pino Cerami (1.1)
Peter KENNAUGH
28/07 - 31/07
Tour de Wallonie (2.HC)
stages
Tim WELLENS
29/07
Prudential RideLondon - Surrey Classic (1.UWT)
Pascal ACKERMANN
August
01/08 - 05/08
Danmark Rundt (2.HC)
stages
Wout VAN AERT
01/08 - 12/08
Volta a Portugal (2.1)
stages
Raúl ALARCÓN GARCÍA
04/08
Clasica Ciclista San Sebastian (1.UWT)
Julian ALAPHILIPPE
04/08 - 10/08
Tour de Pologne (2.UWT)
stages
Michał KWIATKOWSKI
06/08 - 07/08
Tour of Utah (2.HC)
stages
Sepp KUSS
08/08
European Championships Time Trial
Victor CAMPENAERTS
09/08 - 12/08
Czech Cycling Tour (2.1)
stages
Riccardo ZOIDL
11/08
Slag om Norg (1.1)
Jan-Willem VAN SCHIP
12/08
European Championships Road Race
Matteo TRENTIN
13/08 - 19/08
Binck Bank Tour (2.UWT)
stages
Matej MOHORIČ
15/08 - 18/08
Tour du Limousin (2.1)
stages
Nicolas EDET
16/08 - 19/08
Arctic Race of Norway (2.HC)
stages
Sergei CHERNETSKI
19/08
EuroEyes Cyclassics Hamburg (1.UWT)
Elia VIVIANI
21/08
G.P. Stad Zottegem (1.1)
Jérôme BAUGNIES
21/08 - 24/08
Tour du Poitou-Charentes (2.1)
stages
Arnaud DÉMARE
22/08
Veenendaal - Veenendaal Classic (1.1)
Dylan GROENEWEGEN
23/08 - 26/08
Deutschland Tour (2.HC)
stages
Matej MOHORIČ
25/08 - 16/09
Vuelta a España (GT)
stages
Simon YATES
26/08
Bretagne Classic - Ouest-France (1.UWT)
Oliver NAESEN
26/08
Schaal Sels (1.1)
Timothy DUPONT
29/08
Druivenkoers - Overijse (1.1)
Xandro MEURISSE
September
01/09
Brussels Cycling Classic (1.HC)
Pascal ACKERMANN
02/09 - 09/09
Tour of Britain (2.HC)
stages
Julian ALAPHILIPPE
02/09
G.P. de Fourmies (1.HC)
Pascal ACKERMANN
02/09
Antwerp Port Epic (1.1)
Guillaume VAN KEIRSBULCK
07/09
GP de Québec (1.UWT)
Michael MATTHEWS
09/09
GP de Montréal (1.UWT)
Michael MATTHEWS
12/09
G.P. de Wallonie (1.1)
Jasper STUYVEN
12/09 - 16/09
Okolo Slovenska (2.1)
stages
Julian ALAPHILIPPE
14/09
Kampioenschap van Vlaanderen - Koolskamp (1.1)
Dylan GROENEWEGEN
15/09
Coppa Agostoni / Giro della Brianza (1.1)
Gianni MOSCON
15/09
Primus Classic (1.HC)
Taco VAN DER HOORN
16/09
G.P. Jef Scherens - Leuven (1.1)
Jasper STUYVEN
16/09
Coppa Bernocchi (1.1)
Sonny COLBRELLI
19/09
Giro della Toscane (1.1)
Gianni MOSCON
20/09
Coppa Sabatini (1.1)
Juan José LOBATO DEL VALLE
22/09
Memorial Marco Pantani (1.1)
Davide BALLERINI
22/09
Tour de l'Eurométropole (1.HC)
Mads PEDERSEN
23/09
G.P. d'Isbergues (1.1)
Philippe GILBERT
23/09
Trofeo Matteotti (1.1)
Davide BALLERINI
23/09
World Championships Team Time Trial (WCTT)
Quick - Step Floors
26/09
World Championships Time Trial (WCTT)
Rohan DENNIS
27/09
Famenne Ardenne Classic (1.1)
Guillaume BOIVIN
30/09
World Championships Road Race (WCRR)
Alejandro VALVERDE BELMONTE
October
02/10
Binche - Chimay - Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke (1.1)
Danny VAN POPPEL
03/10
Münsterland Giro (1.HC)
Max WALSCHEID
04/10
Paris - Bourges (1.1)
Valentin MADOUAS
06/10
Giro dell'Emilia (1.HC)
Alessandro DE MARCHI
06/10
Tour de Vendée (1.1)
Nico DENZ
07/10
Paris - Tours (1.HC)
Søren Kragh ANDERSEN
07/10
G.P. Bruno Beghelli (1.HC)
Bauke MOLLEMA
09/10
Tre Valli Varesine (1.HC)
Toms SKUJIŅŠ
09/10 - 14/10
Presidential Tour of Turkey (2.UWT)
stages
Eduard PRADES REVERTE
10/10
Milano - Torino (1.HC)
Thibaut PINOT
11/10
Gran Piemonte (1.HC)
Sonny COLBRELLI
13/10
Il Lombardia (1.UWT)
Thibaut PINOT
13/10
Tacx Pro Classic - Ronde van Zeeland (1.1)
Peter SCHULTING
14/10
Chrono des Nations (1.1)
Martin Toft MADSEN
16/10
Nationale Sluitingsprijs Putte-Kapellen
Taco VAN DER HOORN
16/10 - 21/10
Tour of Guangxi (2.UWT)
stages
Gianni MOSCON
21/10
Japan Cup (1.HC)
Robert POWER