2.HC

4 Jours de Dunkerque 2018  |  General Classification    

64th edition

General Classification

8 May 2018 - 13 May 2018

Rider Team Time
1.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits 24h52'54"
2.
André GREIPEL
Lotto - Soudal 00'01"
3.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 00'02"
4.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 00'12"
5.
Casper Phillip PEDERSEN
Aqua Blue Sport 00'41"
6.
Xandro MEURISSE
Wanty - Groupe Gobert 00'46"
7.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 00'50"
8.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert 00'52"
9.
Julien ANTOMARCHI
Roubaix - Lille Métropole 00'53"
10.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 00'56"
11.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 00'57"
12.
Brice FEILLU
Team Fortuneo - Samsic 00'58"
13.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM 01'04"
14.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
15.
Florian VACHON
Team Fortuneo - Samsic 01'06"
16.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport
17.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits 01'07"
18.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
19.
Aimé DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise 01'14"
20.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 01'15"
21.
Alexandre PICHOT
Direct Energie 01'17"
22.
Steven TRONET
Roubaix - Lille Métropole
23.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
24.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport
25.
Aitor GONZÁLEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
26.
Romain COMBAUD
Delko Marseille Provence KTM 01'19"
27.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM 01'27"
28.
Paul OURSELIN
Direct Energie 01'30"
29.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ 01'42"
30.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93 01'43"
31.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert 02'14"
32.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
33.
Damien TOUZÉ
St. Michel - Auber 93 02'40"
34.
Maxime BOUET
Team Fortuneo - Samsic 02'43"
35.
Damien GAUDIN
Direct Energie
36.
Jimmy TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 03'20"
37.
Rudy BARBIER
Ag2r La Mondiale 03'41"
38.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 03'55"
39.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale 04'25"
40.
Romain CARDIS
Direct Energie
41.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise 04'28"
42.
Maxime VANTOMME
WB Aqua Protect Veranclassic
43.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
44.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
45.
Adrien PETIT
Direct Energie 04'54"
46.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal 05'48"
47.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij 05'59"
48.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 06'31"
49.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ 06'54"
50.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias 07'42"
51.
Benoît JARRIER
Team Fortuneo - Samsic 08'42"
52.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 09'18"
53.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale 09'47"
54.
Mathias DE WITTE
Veranda's Willems - Crelan 12'05"
55.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
56.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
57.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
58.
Iuri FILOSI
Delko Marseille Provence KTM
59.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 12'17"
60.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise 12'53"
61.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij 13'39"
62.
Arjen LIVYNS
Veranda's Willems - Crelan 13'51"
63.
Jérémy LEVEAU
Delko Marseille Provence KTM 14'21"
64.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits 14'26"
65.
Senne LEYSEN
Veranda's Willems - Crelan 14'29"
66.
Jérémy LECROQ
Vital Concept Cycling Club 14'38"
67.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 15'36"
68.
Tom DERNIES
Roubaix - Lille Métropole 15'39"
69.
Bram WELTEN
Team Fortuneo - Samsic 15'59"
70.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 16'09"
71.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic
72.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 16'19"
73.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Groupe Gobert 16'33"
74.
Yohann GÈNE
Direct Energie 16'52"
75.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 17'42"
76.
Bert DE BACKER
Vital Concept Cycling Club 18'13"
77.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert 20'10"
78.
Alan MARANGONI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
79.
Simone ANTONINI
Wanty - Groupe Gobert 20'52"
80.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij 21'00"
81.
Corentin ERMENAULT
Vital Concept Cycling Club 21'04"
82.
Michael Carbel SVENDGAARD
Team Fortuneo - Samsic 21'32"
83.
Wesley KREDER
Wanty - Groupe Gobert 22'11"
84.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal 22'22"
85.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic 22'32"
86.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 22'45"
87.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal 23'05"
88.
Simon SELLIER
Direct Energie 23'07"
89.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept Cycling Club 23'54"
90.
Samuel LEROUX
Roubaix - Lille Métropole 24'52"
91.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 25'26"
92.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 26'24"
93.
Pierre IDJOUADIENE
Roubaix - Lille Métropole 26'58"
94.
David TANNER
Veranda's Willems - Crelan 27'32"
95.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic 28'37"
96.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias 31'19"
97.
Emiel VERMEULEN
Roubaix - Lille Métropole 35'13"
98.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 37'35"
99.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport 44'11"
100.
Pierre BARBIER
Roubaix - Lille Métropole 44'51"