2.1

Sibiu Cycling Tour 2018  |  General Classification    

6th edition

General Classification

5 July 2018 - 8 July 2018

Rider Team Time
1.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli - Sidermec 6h15'41"
2.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 00'40"
3.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 00'56"
4.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Sprandi Polkowice 00'58"
5.
Antonio SANTORO
Monkey Town Continental Team 01'14"
6.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis - Vega 02'01"
7.
Jan BÁRTA
Elkov - Author 02'12"
8.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - Utensilnord 02'19"
9.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'20"
10.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 02'27"
11.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 02'44"
12.
Colin STÜSSI
Amore & Vita - Prodir 02'46"
13.
Nicolai TANOVITCHII
Team Novak 02'57"
14.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch 03'01"
15.
Yannis VOISARD
Akros - Renfer SA 03'02"
16.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis - Vega 03'25"
17.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord 03'40"
18.
Wim KLEIMAN
Monkey Town Continental Team 03'46"
19.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 03'48"
20.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 04'23"
21.
Sjoerd BAX
Delta Cycling Rotterdam 04'28"
22.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 04'55"
23.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 05'09"
24.
Tomáš BUCHÁČEK
Elkov - Author 05'14"
25.
Chris HORNER
Team Illuminate 05'24"
26.
Jose Manuel GUTIÉRREZ REVUELTA
Massi - Kuwait Team 05'34"
27.
Peter SCHULTING
Monkey Town Continental Team 05'44"
28.
Emil DIMA
MsTina - Focus 06'40"
29.
Adriaan JANSSEN
Delta Cycling Rotterdam 07'33"
30.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team 07'47"
31.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 07'49"
32.
Joël SUTER
Akros - Renfer SA 07'54"
33.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team 08'13"
34.
Matěj ZAHÁLKA
Elkov - Author 08'30"
35.
Juraj BELLAN
Dukla Banska Bystrica 09'18"
36.
Jason VAN DALEN
Delta Cycling Rotterdam 09'24"
37.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus 09'33"
38.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate 09'37"
39.
Luuc BUGTER
Delta Cycling Rotterdam 09'42"
40.
Jens VAN DEN DOOL
Delta Cycling Rotterdam 09'52"
41.
Dario PUCCIONI
Sangemini - MG. Kvis - Vega 10'09"
42.
Andrii BRATASHCHUK
Team Novak 10'13"
43.
Bartosz WARCHOŁ
Wibatech - Merx 7R
44.
Andrea RUSCETTA
MsTina - Focus 10'27"
45.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice 10'44"
46.
Josef ČERNÝ
Elkov - Author 11'07"
47.
Oleksandr PREVAR
Team Novak 11'08"
48.
Jakub OTRUBA
Elkov - Author 11'21"
49.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid 11'22"
50.
Geoffrey Kiprotich LANGAT
Bike Aid 11'25"
51.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 11'54"
52.
Cameron PIPER
Team Illuminate 12'12"
53.
Marijn VAN DEN BERG
Delta Cycling Rotterdam 12'29"
54.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli - Sidermec 12'43"
55.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 12'54"
56.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 12'59"
57.
Adrian HONKISZ
Wibatech - Merx 7R 13'31"
58.
Wojciech SYKAŁA
Wibatech - Merx 7R 13'37"
59.
Charles KAGIMU
Bike Aid 14'05"
60.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 14'35"
61.
František SISR
CCC Sprandi Polkowice 15'25"
62.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus
63.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team 15'35"
64.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
65.
Jan RAJCHART
Elkov - Author 15'40"
66.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
67.
Robin FROIDEVAUX
Akros - Renfer SA 15'49"
68.
Stefan BISSEGGER
Akros - Renfer SA 15'54"
69.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 15'57"
70.
Marek ČANECKÝ
Dukla Banska Bystrica 16'26"
71.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 16'36"
72.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 16'57"
73.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 17'02"
74.
Martin VLČÁK
Dukla Banska Bystrica 17'38"
75.
Veaceslav RUSNAC
Moldova 17'42"
76.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - Utensilnord 17'44"
77.
Davide GABBURO
Amore & Vita - Prodir 18'12"
78.
Martin MAHĎAR
Dukla Banska Bystrica 19'03"
79.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica 19'04"
80.
Antonio DI SANTE
Sangemini - MG. Kvis - Vega 19'21"
81.
Jorge FERRER BUENO
Massi - Kuwait Team 19'40"
82.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 21'49"
83.
Kacper KISTOWSKI
Wibatech - Merx 7R 21'52"
84.
Emanuele ONESTI
D'Amico - Utensilnord 23'19"
85.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus 25'14"
86.
Loïs DUFAUX
Akros - Renfer SA 25'24"
87.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus 26'24"
88.
Francesco BETTINI
D'Amico - Utensilnord 27'07"
89.
Martin LAAS
Team Illuminate 27'16"
90.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 27'51"
91.
Daniel CRISTA
29'42"
92.
Justin PAROZ
Akros - Renfer SA 30'32"
93.
Norbert BANASZEK
Wibatech - Merx 7R 30'44"
94.
Oskar MALATSETXEBARRIA IBAIBARRIAGA
Massi - Kuwait Team 33'14"
95.
Lorant BALAZSI
Team Novak 34'24"
96.
Carol Eduard NOVAK
Team Novak 38'49"
97.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Kuwait Team 39'25"