2.1

Sibiu Cycling Tour 2017  |  General Classification    

5th edition

General Classification

5 July 2017 - 9 July 2017

Rider Team Time
1.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni - Sidermec Bottecchia 18h18'56"
2.
Colin STÜSSI
Roth - Akros 01'40"
3.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros 02'15"
4.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 02'17"
5.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini 02'39"
6.
Cristian RAILEANU
Team Differdange - Losch 03'35"
7.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice 03'55"
8.
Ettore CARLINI
D'Amico - Utensilnord 04'07"
9.
Antonio Casimiro PARRINELLO
GM Europa Ovini 04'23"
10.
Maxim RUSNAC
Team Differdange - Losch 04'24"
11.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
12.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 04'42"
13.
Gabriel REGUERO CORRAL
Team Differdange - Losch 04'48"
14.
Roland THALMANN
Roth - Akros 06'02"
15.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 06'47"
16.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom 06'54"
17.
Federico CANUTI
D'Amico - Utensilnord 06'57"
18.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini 07'08"
19.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 08'55"
20.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 09'15"
21.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate 09'33"
22.
Nicola TOFFALI
0711 - Cycling 09'58"
23.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 11'47"
24.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid 12'31"
25.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Utensilnord 14'26"
26.
Andrea RUSCETTA
GM Europa Ovini 15'23"
27.
Salim KIPKEMBOI
Bike Aid 17'51"
28.
Francesco GAVAZZI
Androni - Sidermec Bottecchia 18'58"
29.
Nikolay MIHAYLOV
CCC Sprandi Polkowice 19'12"
30.
Tom THILL
Team Differdange - Losch 19'14"
31.
Bram NOLTEN
19'31"
32.
Rubén Gabriel RAMOS
Tusnad Cycling Team 19'34"
33.
Ján Andrej CULLY
Dukla Banska Bystrica 21'09"
34.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 22'42"
35.
Simon PELLAUD
Team Illuminate 23'09"
36.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 24'42"
37.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil 24'51"
38.
Wojciech FRANCZAK
Team Hurom 29'41"
39.
Cameron PIPER
Team Illuminate 31'12"
40.
Lucas Sebastian HAEDO
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 31'20"
41.
Nicolas SAMPARISI
D'Amico - Utensilnord 32'23"
42.
Konrad TOMASIAK
Team Hurom 32'29"
43.
Jan HUGGER
0711 - Cycling 32'53"
44.
Jelle DONDERS
Team Differdange - Losch 33'21"
45.
Krisztián LOVASSY
Team Differdange - Losch 34'03"
46.
Emil Nygaard VINJEBO
Team Giant - Castelli 34'33"
47.
Aske VORRE LOURING
Team Giant - Castelli 36'49"
48.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 36'54"
49.
Daniel CRISTA
Christina Jewelry - Kuma 37'39"
50.
Bartosz WARCHOŁ
Team Hurom 38'15"
51.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid 38'48"
52.
Wojciech MIGDAŁ
Team Hurom 39'35"
53.
Andrea PALINI
Androni - Sidermec Bottecchia 39'45"
54.
Luca PACIONI
Androni - Sidermec Bottecchia 39'47"
55.
Dilmurdjon SIDDIKOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 40'12"
56.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Team Giant - Castelli 40'35"
57.
Andrea BORSO
Adria Mobil 41'59"
58.
Matteo SPREAFICO
Androni - Sidermec Bottecchia 42'13"
59.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 42'30"
60.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 43'02"
61.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 43'15"
62.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini 43'19"
63.
Bartłomiej MATYSIAK
Team Hurom 43'36"
64.
Raffaello BONUSI
Androni - Sidermec Bottecchia 44'30"
65.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros 44'59"
66.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini 45'28"
67.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice 45'35"
68.
Griffin EASTER
Team Illuminate 47'41"
69.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 48'00"
70.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica 49'19"
71.
Gorazd PER
Adria Mobil 50'02"
72.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 50'05"
73.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros 50'28"
74.
Jonas ENGEL
0711 - Cycling 50'35"
75.
Angelo RAFFAELE
D'Amico - Utensilnord 51'21"
76.
Patrik TYBOR
Dukla Banska Bystrica 52'00"
77.
Jonas NORDKROGGAARD
Christina Jewelry - Kuma 52'14"
78.
Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN
Team Giant - Castelli 52'24"
79.
Mel VAN DER VEEKENS
Monkey Town Continental Team 53'21"
80.
Mihail MIHAILOV
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 53'23"
81.
Samuel OROS
Dukla Banska Bystrica 53'46"
82.
Moritz FUßNEGGER
0711 - Cycling 54'05"
83.
Ivar SLIK
Monkey Town Continental Team 56'21"
84.
Gijs MEIJER
Monkey Town Continental Team 59'32"
85.
Yannick MAYER
0711 - Cycling 1h05'21"
86.
Mathias LINDBERG
Christina Jewelry - Kuma 1h06'43"
87.
Bradley NEAGOS
Team Illuminate 1h08'49"
88.
Jakob EGHOLM
Team Giant - Castelli 1h08'54"
89.
Emil DIMA
1h09'39"
90.
Riccardo CENGHIALTA
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 1h12'47"
91.
Vlad Nicolae DOBRE
1h14'17"
92.
Christian LINDQUIST
Christina Jewelry - Kuma 1h22'02"
93.
Angelo VITIELLO
D'Amico - Utensilnord 1h23'14"